Početna Istaknuto Tri države traže “ubicu sa smješkom”, on se krije na potezu BiH – Kosovo?

Tri države traže “ubicu sa smješkom”, on se krije na potezu BiH – Kosovo?

22

Za plaćenikom Čabom Derom (39) trenutno zbog ubistava tragaju policije tri zemlje: Srbije, Mađarske i Holandije, ali je pitanje koliko je ljudi, i to po nalogu, likvidirao u protekle dvije godine, od kada je pušten iz zatvora poslije izdržane kazne zbog egzekucije Branislava Jelačića.

“U prvom mahu se sumnjalo da će ga organizator posljednje likvidacije, Nebojše Markovića u Beogradu, možda eliminisao da ga ukoliko padne ne razotkrije. Međutim, Der je beskrupulozan, ne zanima ga da li će ostaviti traga prilikom ubistva, i kao takav pogodan je da odradi još neke “poslove”. Vjerovatno je utočište našao kod nekog za koga je već radio i ko će ga opet angažovati da eliminiše nepoželjnog bivšeg saradnika ili rivala. Informacije ukazuju da je radio i za kriminalne grupe iz uže Srbije, Hrvatske, Mađarske, ali i za crnogorske. Bio je u kontaktu i sa grupom narko-bosa Nasera Keljmendija, čiji poslovi su razgranati širom Balkana, a najveći uticaj ima na Kosovu i Bosni i Hercegovini, pa nije nemoguće da je tamo našao utočište”, ukazuje sagovornik.

Holandska policija sumnjiči Čabu Dera (38), koji je 5. januara ove godine u beogradskom naselju Banovo brdo ubio Nebojšu Markovića (37), i za ubistva Hrvata Ivana Serdarušića u julu prošle godine u Amsterdamu, kao i još jednog muškarca u Budimpešti u septembru. Holandska policija saopštila je da je Dera plaćeni ubica sa mađarskim i srpskim državljanstvom.

Policija vjeruje da je Dera stigao u Holandiju oko 8. januara, te da je tri nedelje kasnije počinio ubistvo u jednom italijanskom restoranu u Amsterdamu. Ušao je u restoran obučen kao turista i upucao žrtvu u glavu, prenose tamošnji mediji.

Lice Čabe Dera jasno se vidi na snimcima nadzorne kamere, a na mjestu zločina pronađen je i njegov DNK.

Čaba Der je u Srbiji osuđen na zatvorsku kaznu 2004. godine zbog ubistva. Pušten je iz pritvora u februaru 2017. godine. Iz policije su u saopštenju naveli da žele da razgovaraju sa svima koji su imali kontakt sa Derom u periodu od 8. do 30. razgovarala sa svakim ko je imao kontakt sa Derom od 8. do 30. jula kada se ubistvo dogodilo i za informacije o njemu ponudili nagradu od 20.000 eura.

Prema navodima holandskih medija Čabina žrtva se već duže vrijeme bavila poslovima u vezi sa prodajom droge pa se to navodi kao glavni smijer istrage i motiv Serdarušićeve egzekucije.

Izvori bliski holandskim istražnim organima navode da je Der ostavio brojne tragove na mjestu zločina, a policija je uspjela da rekonstruiše njegovo kretanje nakon ubistva.

Žrtvu koja je ručala u restoranu u Betovenovoj ulici u Amsterdamu ulici na egzekutor je upucao u glavu pištoljem s prigušivačem, a potom je pobjegao.

Možda vas zanima

Visoko

U Gračanici kod Visokog pronađena droga, jedna osoba lišena slobode

Dana 02.06.2026. godine, u 20,55 sati, u mjestu Gračanica, od strane službenika...

Crna HronikaVisoko

Policijska kontrola u Visokom rezultirala hapšenjem zbog droge

Dana 02.06.2026. godine, u 08,40 sati, u mjestu Ravne, od strane službenika...

BiznisIstaknuto

Cijene nafte rastu zbog zabrinutosti oko mira u Iranu, dionice rastu zbog rasta tehnološkog sektora

Cijene nafte nastavile su rast, dok su mirovni pregovori na Bliskom istoku...

IstaknutoSvijet

Nova pravila na ulazu u Hrvatsku: Jedna greška može vas koštati paprene kazne

Od 1. juna 2026. godine započela je puna primjena novih evropskih pravila...

PosaoVisoko

Mesna industrija Vimes Visoko zapošljava: Otvoren konkurs za nove radnike

Zbog proširenja obima poslovanja Mesna industrija Vimes doo Visoko raspisuje konkurs za...

Visoko

Državno prvenstvo za juniore u rukometu u Visokom

RK “Bosna Visoko Ekoenergija” i Visoko biće domaćini završnice Državnog prvenstva u...

Crna Hronika

Bivši načelnik Ilidže Senaid Memić oslobođen optužbi za zloupotrebu položaja

Kantonalni sud u Sarajevu donio je prvostepenu presudu u predmetu protiv Senaida...

Bosna i HercegovinaVijesti

Predsjedništvo BiH nije usvojilo Prijedlog budžeta institucija BiH za 2026. godinu

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine nije usvojilo Prijedlog budžeta institucija BiH za 2026....