TRI VELIKA BODA: Zrinjski sjajnim drugim poluvremenom stigao do pobjede na Grbavici

Željezničar i Zrinjski sastali su se sinoć u susretu sedmog kola Wwin lige Bosne i Hercegovine, a u jednom od dva derbija ovog kola na kraju su slavili gosti, koji su dobili meč rezultatom 2:0.

Mnogo se očekivalo od sinoćnjeg duela, jer su obje ekipe dosta dobro otvorile sezonu i mogle su meču pristupiti sa dosta samopouzdanja. I jedni i drugi od početka sezone su igrali prilično napadački, pa je bilo jasno da neće biti taktiziranja u večerašnjem meču u smislu zatvaranja u prevelikoj mjeri.

Ipak, i iz takve igre nije prvo poluvrijeme ponudilo previše. Zrinjski je imao dvije poluprilike u prvih desetak minuta utakmice, a pet minuta kasnije, Hiroš je uputio prvi udarac ka golu gostiju, no bio je to lagan plijen za golmana Marića, piše Sport1.

Čvrsto se igralo sa obje strane, ali mora se istaći da je vezni red Zrinjskog kontrolisao teren bolje od domaćina, te je uglavnom Željezničar bio bezopasan iz tog razloga i u prvom poluvremenu gotovo da nije ni zaprijetio. No, nije da je i Zrinjski briljirao, Ćuže je u 40. minuti šutirao sa distance nakon lijepe akcije poslije kornera, ali je lopta otišla preko gola.

U drugom dijelu navijači Željezničara napravili su odmah na startu ogrormnu bakljadu povodom 103. rođendana kluba, zbog čega je praktično odgođen početak same igre. No, kada je drugi dio krenuo, Zrinjski je bio osjetno bolji tim.

U 58. minuti, samo nekoliko trenutaka nakon što je okončan prekid meča, nakon sjajne akcije i ubačaja Ćavara, veliku šansu je promašio Mario Ćuže. Još bolju priliku četiri minute kasnije je imao Nardin Mulahusejnović, kojeg je također proigrao Ćavar. Ipak, njegov udarac je otišao malo pored gola.

Činilo se tada da gol visi u zraku, a u 66. minuti Zrinjski ga je i postigao. Topić je odličnom loptom pronašao Mulahusejnovića koji ovaj put ne promašuje i trećim golom u sezoni donosi gostima vodstvo. Reagovala je klupa Željezničara i sa tri izmjene je brzo domaći tim uspostavio ravnotežu.

U 82. minuti, Željezničar je imao veliku šansu. Radovac je sjajno probio ka golu Zrinjskog i šutirao, lopta je pogodila prečku i odbila se do Mirčevskog, kojeg je u kaznenom prostoru oborio Tičinović. Sudija Aleksandar Njegomirović nije pokazao na bijelu tačku, a iz VAR sobe su mu javili da je dobro procijenio.

Kako se bližio kraj meča, Zrinjski je ipak ponovo uspio da uspostavi kontrolu, a u drugoj od 12 minuta sudijske nadoknade meč je riješen. Danas sjajni Marijan Ćavar poslije odličnog kontranapada pogađa za 2:0 i Zrinjski dolazi već nadomak pobjede. Do kraja meča, promjena nije bilo, pa Zrinjski sada ima 13 bodova, koliko ima i Željezničar, s tim da ih je Zrinjski osvojio u pet utakmica, a Željezničar u sedam.

Zrinjski je treći na tabeli, a Željezničar četvrti.