Trudnici iz Sarajeva urađen hitan carski rez u Bihaću, ZZOKS odbio platiti troškove

115

rudnici koja živi na područja Kantona Sarajevo urađen je hitan carski rez u Kantonalnoj bolnici “Dr. Irfan Ljubijankić” u Bihaću.
Nakon što joj je, kako je navela, Zavod zdravstvenog osiguranja (ZZO) KS odbio snositi troškove carskog reza u Bihaću, pod izgovorom da se porod mogao obaviti i u Sarajevu, na adresu porodilje stigao je račun iz Kantonalne bolnice u Bihaću.

Na računu je navedeno da porodilja u roku od 15 dana treba izvršiti uplatu u visini od 1.469,80 KM, inače slijede kamate.

Račun koji je porodilji stigao iz Kantonalne bolnice u Bihaću

Porodilja je na društvenoj mreži X podijelila ovu informaciju pa smo pitali Zavod zdravstvenog osiguranja u Sarajevu zašto odbija snositi troškove poroda.

Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja KS kažu “da Zavod, shodno pozitivnim pravnim propisima (zakonskim i podzakonskim aktima), kao što se postupa i u svim drugim slučajevima o hitnim, neplaniranim intervencijama u zdravstvenim ustanovama van KS, odobrava liječenje i snosi troškove liječenja”.

– S obzirom na to da na osnovu dokumentacije, koja je priložena, za snošenje troškova liječenja za osiguranika sa područja KS u Kantonalnoj bolnici “Dr. Irfan Ljubijankić” u Bihaću, nije navedeno da se radi o hitnom slučaju, već o redovnom prijemu koji se mogao obaviti u KS, a na osnovu mišljenja Službe za medicinske poslove Zavoda, doneseno je rješenje kojim se nije moglo pozitivno odgovoriti na zahtjev bolnice u Bihaću, uz mogućnost žalbe ukoliko se dostavi validna medicinska dokumentacija koja potvrđuje hitnost prijema – navode u Zavodu.

Dodaju da ZZOKS je, u cilju pozitivnog rješavanja navedenog zahtjeva, dodatno tražio pojašnjenje od Kantonalne bolnice u Bihaću o hitnosti prijema te će na osnovu dostavljanja dokaza blagovremeno riješiti zahtjev u interesu osiguranika, uvažavajući zakonske propise.

– Napominjemo da osiguranica nije snosila troškove te će, ukoliko Kantonalna bolnica “Dr. Irfan Ljubijankić” u Bihaću dostavi dokaze o hitnosti, Zavod u predviđenom roku dostaviti akt kojim će snositi sve troškove u vezi s liječenjem. Radimo u interesu osiguranika, a u okviru nadležnosti i zakonskih propisa, jednako prema svim osiguranicima – stoji u odgovoru iz Zavoda zdravstvenog osiguranja KS, prenosi Faktor.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Hladna fronta stiže u BiH, pojedinim krajevima prijeti jako nevrijeme

Nakon što su jučer poslijepodne olujna nevremena pogodila dobar dio centralne i...

Nogometaši Čelika otputovali na pripreme na Kupres

Nogometaši Čelika otputovali su na Kupres, gdje će odraditi glavni dio priprema...

Braća Andrew i Tristan Tate uhapšeni u SAD, Britanija traži izručenje

Američka služba maršala u subotu je uhapsila Andrewa i Tristana Tatea, nakon...

Veliki pad Facebooka: Korisnici iz BiH i svijeta ne mogu pristupiti mreži

Popularna društvena mreža Facebook jutros je nedostupna velikom broju korisnika, a problemi...

Srebreni odbojkaši stigli u Sarajevo

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci, koja je jučer u Hangzhou...

Ostala je udovica s četvero djece, a danas ponosno grli troje doktora

Život Bege Tihak iz naselja Odvode kod Gornjeg Vakufa-Uskoplja mogao bi stati...

Messi konačno progovorio o čuvenoj fotografiji s Yamalom: Iskreno, to je ludo

Jedna od najpoznatijih fotografija u svijetu nogometa kako Lionel Messi kupa Laminea...

Gužve na granici BiH-Hrvatska, duge kolone i na magistrali prema jugu

U danima vikenda, dok traje sezona godišnjih odmora, posebno je izražena pojačana...