Početna -Ne Propusti Turska: Ovlasti premijera i vlade prebačene na Erdogana

Turska: Ovlasti premijera i vlade prebačene na Erdogana

6

Turska je u srijedu objavila dekret kojim se prebacuju neke ovlasti na predsjednika države, u skladu s prelaskom na izvršni predsjednički sistem koji je rezultirao prošlomjesečnim predsjedničkim i parlamentarnim izborima.

Dekret, objavljen u službenom listu, uvodi promjene u zakonima koji datiraju od 1924. do 2017. godine, prebacujući ovlasti premijera i vlade na ured predsjednika.

Na referendumu prošle godine Turci su tijesnom većinom glasali za prelazak na sistem izvršnog predsjedništva. Ta politička promjena utkana je u trijumf predsjednika Tayyipa Erdogana na izborima održanim 24. juna.


Ured premijera bit će ukinut, a Erdogan će biti u stanju da formira vladu i regulira rad ministarstava bez parlamentarnog odobrenja.

Vlada je objavljivala dekrete zaobilazeći parlament otkako je uvedeno vanredno stanje nakon propalog pokušaja vojnog udara u 2016. Erdogan je obećao ukinuti vanredno stanje nakon izbora.

Promjene navedene u posljednjem dekretu stupit će na snagu kada Erdogan položi zakletvu 8. ili 9. jula, prenosi agencija Reuters.


Možda vas zanima

SvijetVijesti

Težak udes u Sloveniji: Vozila u plamenu, saobraćaj u prekidu

Na štajerskom auto-putu (A1), između priključaka Slovenske Konjice i Slovenska Bistrica jug,...

SvijetVijesti

Vanredno obraćanje u Danskoj: Shvatite, nećete dobiti Grenland!

Uoči sutrašnjeg sastanka u Washingtonu, danska premijerka Mette Frederiksen i grenlandski premijer...

SvijetVijesti

Poznati meteorolog otkriva: Evo kada snijeg ponovo stiže na Balkan

Novi talas hladnog arktičkog zraka stigao je u region tokom noći subote...

MagazinSvijet

Stampedo nastao nakon pucnjave na nastupu bh. DJ-a

Rano u petak na festivalu elektronske muzike Tehmplo u Tulumu, u Meksiku,...

SvijetVijesti

Njemački lanac supermarketa ulazi u stečaj: 3.000 radnika ostaje bez posla?

Porodična firma “Feneberg Lebensmittel” našla se u finansijskim poteškoćama. Stručnjaci bi sada...

SvijetVijesti

Brutalna snimka ubistva žene pokrenula nove proteste u Americi

Protesti protiv američke Službe za imigraciju i carine (ICE) nastavljeni su u...

IstaknutoSvijet

Slučaj porodice iz BiH: Dok oca kriminalca protjeruju 12 godina, mjesečno primaju 7.300 evra

Njemački mediji ovih dana naširoko pišu o slučaju porodice iz Bosne i...