Početna Svijet Turski premijer: Rusija provodi etničko čišćenje

Turski premijer: Rusija provodi etničko čišćenje

4

Turski premijer optužio je Rusiju u srijedu za pokušaj “etničkog čišćenja” u sjevernoj Siriji te rekao da Moskva nastoji protjerati lokalne Turkmene kako bi zaštitila svoje vojne interese u regiji.

Komentar Ahmeta Davutoglua mogao bi dodatno narušiti odnose Turske i Rusije koji su znatno pogoršani nakon što su turske snage prošli mjesec srušile ruski vojni avion blizu tursko-sirijske granice, ocjenjuje Reuters.

“Rusija pokušava provesti etničko čišćenje u sjevernoj pokrajini Latakiji jer protjeruje turkmensko stanovništvo koje nije u dobrim odnosima s režimom”, rekao je Davutoglu stranim novinarima u Istanbulu.


“Oni ih žele protjerati, žele etnički očistiti to područje kako ti taj režim (sirijskog predsjednika Bashara Al- Assada) i i ruske baze u Latakiji i Tartusu bile zaštićene”, kazao je Davutoglu.

Davutoglu je rekao da je cilj ruskog bombardiranja oko Azaza, koji se također nalazi u sjevernom dijelu Sirije, prekinuti linije opskrbe za sirijske skupine suprotstavljene Assadu ali i da će to u konačnici pomoći ISIS-u.

Moskva i Ankara stalno se međusobno optužuju za pomaganje ISIS-u, ali i jedna i druga niječu takve optužbe.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Dodik u panici, najavio krivične prijave protiv članova CIK-a

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik rekao je danas da postoji zavjera CIK-a i...

Bosna i HercegovinaVijesti

Potpisan sporazum o sanaciji klizišta na lokalitetu Curine njive, KS izdvaja 600.000 KM

Ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo...

Crna HronikaVijesti

Ajanović i Hakalović dovedeni u MUP KS

U prostorije Uprave policije MUP-a Kantona Sarajevo dovedeni su uhapšeni dekan sarajevskog...

Crna HronikaVijesti

Pronađeno 14 kilograma droge, dvije osobe uhapšene

Policija je na više lokacija u Tuzlanskom kantonu pronašla više od deset...

BiznisVijesti

Neto dobit Centralne banke BiH skoro 300 miliona KM

Ostvarena neto dobit Centralne banke Bosne i Hercegovine sa 30. novembrom iznosila...

Bosna i HercegovinaVijesti

Večeras je za muslimane odabrana noć: “Moramo biti spremni da budemo promjena koju tražimo”

Lejletur-regaib, mubarek noć u narodu poznata i kao Noć želja, prema Takvimu...

Crna HronikaVijesti

Presuda koja je zgrozila javnost: Smrt devetnaestogodišnje Ajle i samo tri godine zatvora

Život od devetnaest godina ugašen je u trenutku, a pravda je, čini...

SvijetVijesti

Obustavljen postupak protiv dijela okrivljenih u slučaju pada nadstrešnice u Novom Sadu

Vanpretresno vijeće Višeg suda u Novom Sadu obustavilo je kazneni postupak protiv...