Početna Biznis Tuzli i Kaknju veća izdvajanja od prihoda termoelektrana

Tuzli i Kaknju veća izdvajanja od prihoda termoelektrana

29

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić izjavio je da je Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH usvojio Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o izdvajanju i usmjeravanju dijela prihoda preduzeća ostvarenih radom termoelektrana, kojim će gradovi Tuzla i Kakanj od ove godine u budžete dobijati 20 posto više sredstava.

– Ovaj zakon, prvi put usvojen u prvom mandatu premijera FBiH Nermina Nikšića, Tuzli i Kaknju je omogućio da steknu pravo na dio prihoda koji ostvaruju termoelektrane. Sredstva su koristili za poboljšanje kvaliteta života građana. Deset godina kasnije povećavamo naknadu kako bi se ostvarili i veći efekti za ove gradove kroz ekološki prihvatljive projekte i energijsku efikasnost – rekao je Lakić.


Zakonom o usmjeravanju dijela prihoda preduzeća ostvarenih radom termoelektrana se propisuje obaveza javnih poduzeća koja ostvaruju prihod radom termoelektrana, da plaćaju novčani iznos naknade u budžet općine, odnosno grada, na čijem području se nalaze termoelektrane.

Zakon će se početi primjenjivati nakon što ga u istovjetnom tekstu usvoji i Dom naroda Parlamenta FBiH, saopćeno je iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.


Možda vas zanima

Vijesti

Oblačno vrijeme i naredne sedmice u BiH, u četvrtak susnježica i snijeg

Narednu sedmicu u Bosni i Hercegovini obilježit će pretežno oblačno vrijeme ponegdje...

Bosna i HercegovinaVijesti

Gimnazija Mostar jedina iz BiH na velikom skupu u Briselu: Njihov tim među tri najbolja

Gimnazija Mostar jedina je škola iz Bosne i Hercegovine čija je aplikacija...

IstaknutoSport

Historijski uspjeh bh. biciklizma: Lejla Njemčević u Top 10 na najtežoj utrci svijeta

Najbolja bosanskohercegovačka biciklistkinja Lejla Njemčević i njena timska partnerica Faranak Partoazar uspješno...

Sport

Goggia osvajačica Malog kristalnog globusa u superveleslalomu

Talijanska skijašica Sofia Goggia osvojila je Mali kristalni globus u superveleslalomu na...

Crna Hronika

U Istanbulu se srušile zgrade, sumnja se na eksploziju plina

U istanbulskom okrugu Fatih srušile su se dvije zgrade. Prve procjene kažu...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Nikolaidis o Sarajevo safariju: “Svako ko je bio na Jevrejskom groblju zaslužuje metak u čelo”

Roman “Safari u Sarajevu“ Andreja Nikolaidisa priča je koju “pokreće“ majka kojoj...

SvijetVijesti

Iran: 2 miliona dolara za prolaz Hormuškim moreuzom

Iran nekim brodovima naplaćuje “naknadu od 2 miliona dolara” za prolazak Hormuškim...

Bosna i HercegovinaVijesti

Nakon Crne Gore i MUP ZHK zabranio blokadu granice od strane prevoznika

akon Crne Gore, i Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zapadnohercegovačkog kantona zabranila...