Početna Bosna i Hercegovina U 84. godini na ahiret preselio hafiz Ismet-ef. Spahić

U 84. godini na ahiret preselio hafiz Ismet-ef. Spahić

101

Hafiz Ismet-ef. Spahić, bivši zamjenik reisul-uleme, dugogodišnji profesor Gazi Husrev-begove medrese i hatib Gazi Husrev-begove džamije u Sarajevu, preselio je sinoć na ahiret u 84. godini.

Hafiz Spahić je bio poseban alim koji je cijeli život predano i ustrajno hizmetio Islamskoj zajednici i svom narodu. Dobitnik je “Plakete Grada Sarajeva” i brojnih drugih priznanja, među kojima je priznanje za njegov doprinos u radu i afirmaciji učenja hifza u našoj zemlji.

Hafiz Ismet-ef. Spahić je rođen 1940. godine u Puhovcu kod Zenice, a Gazi Husrev-begovu medresu je završio 1959. godine u Sarajevu.

Završio prvi stepen Ekonomije u Zagrebu 1968. godine, a studij je nastavio u Beogradu.

Imamsku dužnost počeo u Visokom 1962. godine. Od 1965. do 1978. godine je glavni imam na području Odbora Islamske zajednice Visoko.

Bio je profesor kiraeta u Gazi Husrev-begovoj medresi od 1978. godine, a časnu titulu hafiza je stekao 1980. godine.

Prvim imamom i hatibom Gazi Husrev-begove džamije imenovan je 1985. godine.

Za zamjenika reisul-uleme izabran je 1993. godine i na toj funkciji ostao do penzionisanja 2012. godine.

Na mjesto vršioca dužnosti direktora Gazi Husrev-begove medrese postavljen je 1998. godine. Do smrti je bio predsjednik Komisije za hifz Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

Objavljivao je tekstove vjerskog sadržaja u IIN Preporod i drugim glasilima Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Autor je knjige hutbi u izdanju El-Kalema.

Možda vas zanima

VITOROVIĆ (Cvjetko) MIRJANA 10.08.2026. u 14:00 sati

VITOROVIĆ (Cvjetko) MIRJANA 10.08.2026. u 14:00 sati Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore...

Tajfun Delfin stigao u Kinu, otkazano preko hiljadu letova

Tajfun Delfin zahvatio je gusto naseljenu oblast na istoku Kine, saopštila je...

Netanyahu odbacio Trumpov plan za Pojas Gaze

Izrael odbacuje plan Sjedinjenih Američkih Država za postizanje mira u Pojasu Gaze,...

Adnan Balta i Emir Omanović oprostili se od aktivnog igranja

RK Bosna Visoko oprostio se od dvojice svojih dugogodišnjih igrača – Adnana...

Jahorina prepuna gostiju iz regiona, mnogi umjesto mora izabrali planinu

Jahorina i ovog ljeta potvrđuje da više nije destinacija rezervisana samo za...

“Nenormalne su cijene” – Turist zatečen računom za tri pića na ljetovanju u Hrvatskoj

Cijene na hrvatskoj obali svakog ljeta izazivaju brojne rasprave. Dok ugostitelji upozoravaju...

U jami “Raspotočje” petu noć prenoćilo devet zeničkih rudara

Devet rudara Rudnika mrkog uglja Zenica (RMUZ) već su petu noć prenoćili...

Šta se dešava s neispravnim mesom u FBiH?

U Federaciji Bosne i Hercegovine ne postoji jedinstvena baza podataka o kontrolama,...