Početna Bosna i Hercegovina U BiH 71,8 hiljada studenata, u 2023. diplomiralo 11,3 posto manje studenata u odnosu na 2022.

U BiH 71,8 hiljada studenata, u 2023. diplomiralo 11,3 posto manje studenata u odnosu na 2022.

9

U školskoj 2023/2024. godini na prvi ciklus studija visokog obrazovanja, uključujući kratki ciklus i integrisane studije, u zimski semestar upisana su 71.862 studenta, od toga je 62.150 studenata upisano na sve godine studija, a 9.712 su apsolventi/imatrikulanti.

U 2023. godini diplomiralo je/završilo studije 10.038 studenata, što je za 11,3 posto manje u odnosu na 2022. godinu. Od ukupnog broja diplomiranih/završenih studenata 62,2 posto su studentice.

Prema „starom“ programu obrazovanja 0,3 posto studenata je diplomiralo/završilo studije, a prema programu prilagođenom Bolonjskoj deklaraciji njih 99,7 posto. Od ukupnog broja diplomiranih/završenih studenata na visokim školama diplomiralo je 9,7 posto, a na univerzitetima 90,3 posto.


U školskoj 2023/2024. godini na visokoškolskim ustanovama ukupan broj nastavnika i saradnika je 10.647. Na osnovu ugovora o radu zaposlen je 5.951 nastavnik i saradnik, dok je na osnovu drugih ugovora angažovano njih 4. 696. Od ukupnog broja nastavnika i saradnika 47,4 posto su žene. Ukupan broj nastavnika i saradnika izražen ekvivalentom pune zaposlenosti je 7.777. Od akademske 2022/2023. godine, ekvivalent pune zaposlenosti računa se na osnovu nastavne norme, objavila je Agencija za statistiku BiH.

Sa punom nastavnom normom, u akademskoj 2023/2024. godini radilo je 6.076 nastavnika i saradnika. Sa kraćom od pune nastavne norme radio je 4.571 nastavnik i saradnik, što izraženo ekvivalentom pune zaposlenosti iznosi 1.701.

Agencija za statistiku BiH objedinjuje i objavljuje podatke dobijene na osnovu statističkih istraživanja o obrazovanju koja provode entitetski zavodi za statistiku i Ekspozitura Agencije za statistiku BiH u Brčko distriktu BiH.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Zrak i jutros najzagađeniji u Kaknju, opasan za stanovništvo

Prema ranijim prognozama trend lošeg kvaliteta zraka nastavljen je i ovoga jutra...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Slučaj “Viaduct” pada u zaborav, 110 miliona KM otišlo u bespovrat

Slučaj “Viaduct”, koji je građane BiH, tačnije Republike Srpske, “olakšao” za oko...

Bosna i HercegovinaVijesti

Prognoza do 26. januara: Stiže novi preokret!

Federalni hidrometeorološki zavod objavio je srednjoročnu prognozu vremena za Bosnu i Hercegovinu...

IstaknutoVisoko

Grad Visoko nastavlja snažnu podršku RK Bosni i u 2026. godini

Gradonačelnik Visokog, Mirza Ganić, danas je upriličio prijem za predstavnike Rukometnog kluba...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

EU upozorila: BiH bi mogla na sivu listu, ugrožene i doznake iz inostranstva

BiH je u opasnosti da izgubi priliku da dobije povoljnije uslove za...

IstaknutoSport

Sjajna Elvedina Muzaferija šesta u spustu u Austriji

Najbolja skijašica Bosne i Hercegovine Elvedina Muzaferija ostvarila je danas izvanredan rezultat...

Bosna i HercegovinaVijesti

UIO oduzela 650 muških jakni iz Emirata na Gradišci

Ovlaštena službena lica Uprave za indirektno oporezivanje u Carinskoj ispostavi Gradiška spriječili...