Početna Bosna i Hercegovina U BiH podignut nivo pripravnosti zbog opasnog životinjskog virusa: Da li su ugroženi ljudi

U BiH podignut nivo pripravnosti zbog opasnog životinjskog virusa: Da li su ugroženi ljudi

62

S ciljem sprečavanja unosa slinavke i šapa, u BiH je zabranjen uvoz domaćih i divljih papkara.

Uskladu sa Uputstvom o zabrani uvoza određenih pošiljki radi sprečavanja unosa u BiH slinavke i šapa, zabranjen je i uvoz sjemena i embriona, namirnica, proizvoda, sirovina i otpadaka, te hrane za životinje porijeklom od papkara, a koji su porijeklom iz Mađarske, Brandenburga i Berlina.

Ovo uputstvo je doneseno 7. marta.

Podsjetimo, izbijanje slinavke i šapa u Mađarskoj prijavljeno je 7. marta ove godine, putem sistema Evropske komisije za prijavu bolesti životinja, a bolest je potvrđena u objektu sa mliječnim govedima.

Prvi znakovi bolesti uočeni su kod životinja koje su pokazivale karakteristične kliničke simptome slinavke i šapa.

Slinavka i šap jedna je od najrazornijih bolesti koje pogađaju domaće (goveda, svinje, ovce, koze i bivole) i divlje papkare širom svijeta. Uzročnik bolesti je virus iz porodice Picornaviridae, rod Aphtovirus.

Prenosi se direktnim kontaktom zaraženih životinja, indirektnim kontaktom putem kontaminiranih životinjskih proizvoda, putem hrane za životinje te putem aerosola. Ljudi takođe mogu mehanički prenijeti virus sa zaraženog na druga gazdinstva: na rukama i odjeći, putem prevoznih sredstava i sl. Bolest se manifestuje slinjenjem, depresijom, hromošću, te pojavom karakterističnih vezikula na epitelu usana, jezika, desni, nosnica, krune papaka, međupapčanog procjepa i sisa, prenosi Srpskainfo.

Do sada su u oko 40 slučajeva, nakon direktnog kontakta sa zaraženim životinjama, zabilježeni blagi simptomi bolesti kod ljudi, pa se bolest slinavke i šapa ne smatra klasičnom zoonozom. Prenos bolesti putem konzumacije hrane ili sa čovjeka na čovjeka dosad nisu zabilježeni.

Međutim, zbog strogih mjera kontrole i ograničenja u međunarodnoj trgovini, ova bolest predstavlja veliku prijetnju međunarodnoj trgovini i stočarskoj industriji. Prilikom potvrde slinavke i šapa primjenjuju se stroge i rigorozne mjere koje, između ostalog, uključuju obavezu usmrćivanja i neškodljivog uklanjanja svih preostalih životinja na zahvaćenom objektu, saopštili su iz Agencije za bezbjednost hrane BiH.

Možda vas zanima

SvijetVijesti

Kriza pogađa i najjaču evropsku ekonomiju: Stanovanje postaje luksuz za milione Nijemaca

Skoro sedam miliona domaćinstava s podstanarima u Njemačkoj preopterećeno je troškovima stanovanja,...

Grad Visoko / Ulica: Alije Izetbegovića (Jalija)
Visoko

Grad Visoko uvodi pješačku zonu tokom ljetnih mjeseci

Obavještavamo građane grada Visoko da je na osnovu Odluke o organizaciji i...

Crna Hronika

Tragedija u Bihaću: Vozač poginuo nakon slijetanja u kanal

U Bihaću je u poslijepodnevnim satima došlo do teške saobraćajne nesreće u...

IstaknutoSport

Preminuo Edin Avdić, jedan od najprepoznatljivijih sportskih komentatora regiona

​Sportska javnost u Republici Srpskoj, BiH i regionu ostala je zatečena viješću...

BiznisIstaknuto

Radnici zeničke Željezare na koljenima, može li se spasiti ono što je ugašeno?

Radnici Nove željezare Zenica, nakon što su prekjučer počeli proteste ispred upravne...

Biznis

Potpisan kolektivni ugovor u FBiH: Satnica ne može biti niža od 6.37 KM

U Gračanici je danas, 3. juna, potpisan Kolektivni ugovor o pravima i...

Sport

Navijač dobio odobrenje FIFA-e: Ljiljani će se vijoriti na utakmicama BiH

Navijač Sanel Babić dobio je zeleno svjetlo od Svjetske fudbalske asocijacije (FIFA)...

Bosna i HercegovinaVijesti

CIK prijavljuje Snagu naroda tužilaštvima zbog masovnih falsifikata potpisa

Političkom subjektu “Snaga naroda – Ramo Isak” odobreno je učešće na predstojećim...