Početna Bosna i Hercegovina U BiH ugašeno 1081 školsko odjeljenje!

U BiH ugašeno 1081 školsko odjeljenje!

71

BiH se suočava sa istorijskim padom nataliteta, gdje je ugašeno 1081 školsko odjeljenje, i smanjen broj novorođenčadi, za 50%.

Ovo je navedeno u pismu koje je federalnom premijeru Nerminu Nikšiću poslalo Udruženje porodica sa troje ili više djece „PORODICE TRI PLUS“.

Dalje se u pismu navodi da je neophodno da svaka porodica ima prosječno 2,1 dijete.

Zbog toga ističu značaj ovih porodica jer porodice s troje ili više djece predstavljaju okosnicu društvenog prosperiteta i jedini dugoročni opstanak našega društva.

“Nažalost, umnoženost finansijskih i svih drugih izazova ovih porodica, za razliku od drugih zemalja regiona, do sada u FBiH nisu sistemski prepoznate. Uzimajući u obzir trenutni pad nataliteta, ključno je pronaći načine kako podržati ove porodice i olakšati im svakodnevne finansijske obaveze”

Kada je u pitanju potrošnja električne energije, potpuno je očekivano da domaćinstva s velikim brojem djece, da bi ispunili osnovne životne potrebe u elementima gdje im je neophodna električna energija, istu uvećano troše.

Tačnost ove tvrdnje temelje na računima za domaćinstva višečlanih porodica a koji prosječno iznose 400+ potrošenih kWh, bez korištenja uređaja za grijanje i klimatizaciju domaćinstava.

“Dakle, potrošnja većeg broja kilovata u ovim domaćinstvima je nužno i proporcionalno broju djece koju imaju i bez mogućnosti uštede električne energije. Uzimajući sve u obzir, smatramo da svako poskupljenje električne energije dodatno opterećuje budžete ovih porodica koje svakako i do sada teško plaćaju svoje račune, te smatramo da bi svako sljedeće opterećenje dovelo do nemogućnosti plaćanja računa. Vrijedno je spomenuti da se u mnogim zemljama umanjuje cijena električne energije za određene društvene kategorije, među kojima je i Republika Srbija gdje se ostvaruje besplatno 300 kWh za određene grupe stanovništva kojima obuhvaćaju i višečlane porodice kao i u Republici Hrvatskoj gdje je „HEP Opskrba“ osigurala niže cijene za ove porodice, te vjerujemo da i Vlada FBiH može pronaći odgovarajuće rješenje” navode u ovom Udruženju.

Ohrabrujuća je činjenica da su mnoge institucije i subjekti u Federaciji BiH zakonski već prepoznale porodice s troje ili više djece kao posebnu društvenu kategoriju koju sistemski podržavaju.

“Stoga Vas pozivamo da razmotrite sve mogućnosti u cilju smanjenja cijene električne energije za ove porodice, putem modela olakšica za ugrožene, zaštićene i druge kupce koje bi nadležni propisali zakonskim putem. Nadamo se punom razumijevanju i podršci od strane Vlade Federacije Bosne i Hercegovine u rješavanju ovog ključnog pitanja. Podrška višečlanim porodicama nije samo pitanje pravednosti i socijalne odgovornosti, već i strateško ulaganje u budućnost našeg društva” stoji u pomenutom dopisu.

Možda vas zanima

SvijetVijesti

Iran povukao novi potez: Ormuski moreuz ponovo zatvoren

Pomorski saobraćaj kroz Ormuski moreuz ponovo je obustavljen, saopštio je operativni štab...

Crna Hronika

Služba hitne pomoći o nesreći kod Banjaluke: Poginule dvije žene i muškarac

Služba hitne medicinske pomoći JZU “Dom zdravlja” Banjaluka oglasila se o stravničnoj...

Crna Hronika

Saobraćajna nesreća u Hadžićima, dvije osobe prevezene na ljekarsku obradu

Teška saobraćajna nesreća dogodila se danas na magistralnom putu M17 u Hadžićima....

Sport

Juventus vraća Muharemovića: Stara dama aktivira otkup

Italijanski novinar Nicolo Schira objavio je da bi se nogometni reprezentativac Bosne...

Bosna i HercegovinaVijesti

U nedjelju nas očekuje najtopliji dan ove godine, a onda slijedi promjena

Prema prognozi koju je objavio BHMETEO, nedjelja će donijeti najviše temperature u...

IstaknutoSport

Srušila rekord Lane Pudar star 8 godina: Nova plivačka senzacija iz Mostara

Mlada plivačica mostarske Orke Klara Drlja postavila je novi državni rekord Bosne...

Gradsko vijeće VisokoVisoko

U petak sjednica Gradskog vijeća Visoko: Razmatrat će se devet tačaka

Jučer je održana redovna sjednica Kolegija Gradskog vijeća Visoko na kojoj je...