Početna Bosna i Hercegovina U Bosanskom Petrovcu akcija spašavanja trudnice: Pomoć i blokiranim selima

U Bosanskom Petrovcu akcija spašavanja trudnice: Pomoć i blokiranim selima

63

Bosanski Petrovac suočen je s velikim problemima zbog snježnih padavina koje su zatrpale većinu mjesnih zajednica. Snježni nanosi dosežu visinu i do dva metra, što je uzrokovalo potpuni prekid saobraćaja prema mnogim selima. U ovim teškim uvjetima, grupa građana pokrenula je akciju spašavanja s ciljem dostizanja izoliranih područja i pružanja pomoći ugroženom stanovništvu.

Posebna pažnja usmjerena je na trudnicu iz sela Smoljana, koja se nalazi u zaseoku Krnja Jela, udaljenom osam kilometara neprohodnog puta. Organizatori akcije rade na probijanju snijegom zatrpanih puteva kako bi je prevezli do Bosanskog Petrovca, a zatim dalje prema Bihaću ili Banjoj Luci radi medicinske pomoći.

– Svi smo uključeni u ovu akciju, pratimo stanje od sinoć, a u pripravnosti su i premijer Unsko-sanskog kantona i Vlada Republike Srpske u slučaju da nam zatreba helikopter. Cilj nam je spasiti trudnicu i osigurati joj pomoć. Nadamo se da ćemo, uz božiju pomoć i veliku volju, uspjeti – izjavio je Danilo Kecman, jedan od aktivista neformalne grupe građana.

Prema riječima Dragana Arsenića, također jednog od aktivista, u akciji sudjeluju radne mašine, terenska vozila građana, te Šumsko gazdinstvo Općine Bosanski Petrovac.

– Pokušavamo probiti put do trudnice, a zatim ćemo nastaviti prema jednom selu kako bismo dostavili opremu za sahranu zbog smrtnog slučaja – izjavio je Arsenić.

Zbog obilnog snijega i neodgovornog ponašanja nekih vozača, situacija na glavnim prometnicama je dodatno zakomplicirana. Predsjednik SOS organizacije Bihać Zlatan Kovačević ističe da su nanosi snijega preveliki, a civili koji nisu poštovali policijske naredbe izazvali su kolone duge sedam do osam kilometara između Lipe i Vrtoča.

– Ralice nisu mogle proći, pa ćemo dio ljudi morati nositi nekoliko kilometara kako bismo oslobodili put – pojasnio je Kovačević.

Akcija spašavanja se nastavlja uz nadu da će trudnica, kao i ostali ugroženi, uskoro dobiti potrebnu pomoć.

Možda vas zanima

Crna HronikaVisoko

Teška krađa u Visokom: Lopov iz kuće odnio laptop, mobitel, cigarete i alkohol

Dana 15.06.2026. godine, u 14,25 sati, u dežurnu službu Policijske stanice Visoko...

PosaoVisoko

Gradska biblioteka Visoko raspisala konkurs za bibliotekara

Javna ustanova Gradska biblioteka Visoko, Prijeko bb-Kulturni centar Altindag, 71300 Visoko, raspisuje...

IstaknutoSport

Sedam medalja za Ismaila Barlova i Ismaila Zulfića

Bosanskohercegovački paraplivači Ismail Barlov i Ismail Zulfić ostvarili su zapažen nastup na...

Sport

Saudijska Arabija i Urugvaj podijelili bodove u Miamiju

Fudbaleri Saudijske Arabije i Urugvaja remizirali su 1:1 u drugoj utakmici prvog...

Visoko

Nevrijeme potopilo centar Visokog: Obilna kiša izazvala poplave na ulicama

Snažno nevrijeme praćeno grmljavinom i velikom količinom padavina pogodilo je danas Visoko,...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Rudari Kaknja u radničkom neposluhu: Kašnjenje plaća izazvalo novi haos u RMU

Druga smjena zavisnog društva Rudnici mrkog uglja Kakanj stupila je u radnički...

Sport

Nikola Nikić uvjeren pred Švicarsku: Pojest ćemo ih, a Jovo Lukić je nasljednik Edina Džeke!

Legendarni bh. fudbaler i trener Nikola Nikić još jednom je pokazao zašto...

Bosna i HercegovinaVijesti

Vlada Federacije BiH utvrdila maksimalnu visinu marži za naftne derivate bez aditiva

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na današnjoj sjednici u Sarajevu, na...