Početna -Ne Propusti U Haagu sutra presuda optuženim za genocid u Srebrenici

U Haagu sutra presuda optuženim za genocid u Srebrenici

166

Žalbeno vijeće Haškog tribunala u petak će izreći konačnu presudu oficirima Vojske Republike Srpske optuženim za genocid nad Bošnjacima u Srebrenici u ljeto 1995.

Prvostepenom presudom, izrečenom 2010. Tribunal je potpukovnike Vujadina Popovića i Ljubišu Bearu nepravosnažno osudio na doživotni zatvor, proglasivši ih krivim za genocid nad oko 7.000 srebreničkih Bošnjaka u danima kada je Vojska Republike Srpske, 11. jula 1995. zauzela tu enklavu u istočnoj Bosni koja je bila proglašena zonom pod zaštitom UN.

Popović (56) je u to vreme bio načelnik za sigurnost Drinskog korpusa VRS, a Beara (75) je istu dužnost obavljao u Glavnom štabu te vojske.

Istom prvostepenom presudom, na 35 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja genocida u Srebenici bio je osuđen Drago Nikolić, sigurnosni oficir Zvorničke brigade VRS.

Komandantu Zvorničke brigade VRS Vinku Pandureviću (55) tada je izrečena zatvorska kazna od 13 godina zbog pomaganja i podržavanja ubistva, progona i prisilnog premještanja stanovništva.

General Radivoje Miletić (67), koji je bio pomoćnik komandanta VRS Ratka Mladića, proglašen je krivim za ubistva, progon i prisilno premještanje iz Srebrenice i Žepe u julu 1995. i osuđen na 19 godina zatvora.

Tadašnjem komandantu specijalne policijske jedinice Ljubomiru Borovčaninu (54), Tribunal je izrekao kaznu od 17 godina zbog pomaganja i podržavanja ubistava, istrebljenja i progona. Borovčanin je tu presudu prihvatio i nije uložio žalbu i trenutno izdržava kaznu u Danskoj.

Milanu Gveru (73), pomoćniku generala Mladića, bila je izrečena kazna od pet godina zatvora zbog progona Muslimana iz Srebrenice i Žepe. General Gvero umro je na privremenoj slobodi u Srbiji

Možda vas zanima

Teške optužbe Bisere Turković: Vozač Ambasade BiH u Danskoj upleten u šverc kokaina

Bivša ministrica vanjskih poslova BiH iznijela je teške optužbe na račun sadašnjeg...

Počela isplata razlike i regresa u institucijama BiH, neki će dobiti više od 1.800 KM

Isplata retroaktivne razlike u osnovici za plate službenicima u državnim institucijama BiH...

Srbin koji je umalo ispao iz aviona tuži Ryanair, Boeing i General Electric

Sada već čuveni slučaj “Rajaner”, u kojem je Srbin umalo ispao iz...

SIPA: U julu zaprimljeno 77 poziva sa korisnim informacijama

Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) u julu su...

Firma iz Australije vrši terenska istraživanja, da li se u Srebrenici nalazi “blago”?

Australijska kompanija Regener8 Resources završila je prvu fazu terenskih istraživanja na projektu...

Isplaćeni poticaji u Visokom: Ko je dobio sredstva i koliko je novca podijeljeno?

Obavještavaju se registrovani poljoprivredni proizvođači i prerađivači sirovog kravljeg mlijeka koji su...

Za Mostar, Banju Luku, Prijedor i Višegrad izdato najviše upozorenje

Jutros je u Bosni i Hercegovini sunčano, a tako će se nastaviti...

Dženana Čišija i Goran Bulajić ugostili učenike iz Japana u Visokom

U okviru projekta Miraiba, učenici iz Japana boravili su u posjeti Visokom,...