Početna Bosna i Hercegovina U KCUS-u obavljena prva transplantacija srca u BiH, Kantonalna bolnica u Zenici “uzela” organ sa 21-godišnjaka

U KCUS-u obavljena prva transplantacija srca u BiH, Kantonalna bolnica u Zenici “uzela” organ sa 21-godišnjaka

38

Javna ustanova Kantonalna bolnica Zenica uspješno je u nedjelju obavila novu eksplantaciju organa sa moždanog mrtvog donora, ovog puta starosne dobi od 21 godine, čija je moždana smrt dijagnosticirana 3. augusta te koja je rezultirala prvom transplantacijom srca u Bosni i Hercegovini.

Kako su naveli na službenoj stranici zeničke bolnice, nakon utvrđene moždane smrti, a u skladu sa zakonskim procedurama, obavljen je i razgovor s porodicom preminulog pacijenta u smislu doniranja organa.

– Zahvaljujući porodici koja je pristala na donaciju organa, urađena je multiorganska eksplantacija. Multiorganska eksplantacija obavljena je u saradnji medicinskih timova uposlenika JZU KCU Sarajevo i uposlenika JU KB Zenica, na čelu sa koordinatorom za transplantaciju mr. biomed. sci prim. Senadom Čaušević i zamjenicom koordinatora doc. dr. prim. Nerminom Rizvanović. Eksplantirani su srce i oba bubrega. Postoperativni tok transplantiranih pacijenata za sada protiče uredno – ističu iz KBZ-a.


Transplantaciju srca, koja je prvi put realizovana u našoj državi, uradio je tim ljekara KCU Sarajevo, na čelu sa prof. dr. Nermirom Granovom, dok su bubrezi transplantirani na Klinici za urologiju KCUS-a, pod vodstvom dr. Osmana Hadžiosmanovića.

– Menadžment JU KBZ izražava poštovanje i zahvalnost porodici donora na humanosti koji su svojim pristankom spasili tri života, kao i zahvalnost medicinskom timu uposlenika JU KBZ i UKCS-a, koji je, na profesionalan način i u skladu sa načelima medicinske etike, sa uspjehom učestvovao u izvršenju postupka eksplantacije doniranih organa – istakli su iz KBZ-a. Zahvalnost na podršci uputili su i MUP-u ZDK-a.

Zenička bolnica je nedavno, 29. juna, izvršila eksplantaciju doniranih organa i tkiva sa 40- godišnjeg pacijenta, kojem je također bila utvrđena moždana smrt, čija je porodica dala pristanak na doniranje organa.
Tada su organi bili usmjereni prema UKCS-u, te prema Univerzitetsko-kliničkom centru Tuzla.


Možda vas zanima

Sport

Kerim Alajbegović igrač sezone u austrijskoj Bundesligi prema čuvenom portalu

Mladi reprezentativac Bosne i Hercegovine Kerim Alajbegović iza sebe ima sezonu iz...

Crna Hronika

Mladić napadnut ispred ugostiteljskog objekta u Bugojnu

Policijskoj stanici Bugojno u subotu je prijavljen fizički napad na mladića (19)...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Je li Dodik parama od “Viaducta” lobirao u Americi?

Slovenski medij Necenzurirano.si otkrio je da je kompanija Viaduct, koja je dobila...

BiznisVijesti

Građani i firme na računima u bankama čuvaju više od 37 milijardi KM

Ukupni depoziti domaćih sektora u Bosni i Hercegovini krajem marta dostigli su...

BiznisIstaknuto

Nakon više od decenije Energoinvest se ugovorom od 5,3 miliona KM vraća na tržište Libije

Nakon više od decenije Energoinvest se vraća na tržište Libije potpisivanjem međunarodnog...

Bosna i HercegovinaCrna HronikaIstaknuto

Preminuo muškarac koji je ubio punicu i ranio suprugu u Kiseljaku

Muškarac koji je jutros u naselju Jehovac kod Kiseljaka usmrtio punicu, a...

Crna HronikaIstaknuto

Ubio punicu i ranio suprugu u Kiseljaku, u bijegu je

Jedna žena je ubijena, dok je druga teško povrijeđena u jutrošnjoj pucnjavi...