Početna Bosna i Hercegovina U Kozarcu klanjana kolektivna dženaza žrtvama genocida u Prijedoru

U Kozarcu klanjana kolektivna dženaza žrtvama genocida u Prijedoru

10

Na stadionu u Kozarcu, nedaleko od Prijedora, nakon komemoracije na kojoj su se obratili predstavnici porodica žrtava, visoki predstavnik u BiH i predstavnici Islamske zajednice BiH, klanjanje dženaze namaza za 283 bošnjačke žrtve predvodio je reisu-l-ulema IZ u BiH Husein ef. Kavazović.

Nakon učenja Fatihe za 283 bošnjačke žrtve, Anti Doliću, jedinoj hrvatskoj žrtvi koja će danas biti sahranjena, nekoliko hiljada prisutnih odalo je počast minutom šutnje.

Javnim čitanjem imena i prezimena žrtava, počelo je iznošenje tabuta do kamiona kojima je će biti prevezeni do lokalnih mezarja u selima u okolini Prijedora gdje će biti obavljene pojedinačne dženaze i sahrana za Antu Dolića. On je danas u skladu s odlukom porodice ispraćen s istog mjesta sa kojeg su isprećeni i njegove komšije i prijatelji bošnjačke nacionalnosti s kojima je 22 godine ležao na istom mjestu, u masovnoj grobnici Tomašica.


Najmlađa žrtva koja će danas biti ukopana je 13-godišnji Šarčević Elvis, a najstarija Kadirić Salih koji je imao 77 godina. Danas će biti ukopano 12 maloljetnika, svi pronađeni u masovnoj grobnici Tomašica. Pronađene su i tri ženske osobe, a najstarija među njima je Đula Duratović (1924) koja će biti ukopana sa suprugom Husnijom, četiri sina, snahom i unucima.

Međunarodni krivični tribunal za zločine počinjene na tlu bivše Jugoslavije (ICTY) i Sud Bosne i Hercegovine dosad su za zločine počinjene tokom proteklog rata u Prijedoru pravosnažno osudili 26 osoba na ukupno 422 godine zatvora. Za zločine u najzloglasnijim logorima u toj regiji – Omarska, Keraterm i Trnopolje, koji su rasformirani krajem augusta 1992. godine, osuđeno je 14 osoba na ukupno 182 godine zatvora.

(VisokoIN)


Možda vas zanima

Magazin

Valentino za 30. rođendan objavio album „Tridesete“

Pjevač Valentino objavio je drugi dio albuma simboličnog naziva “Tridesete”. Ovaj muzički...

Bosna i HercegovinaVijesti

FUCZ upozorava na moguće izlijevanje pritoka Neretve i vodotoka Trebižat

Zbog najavljenih obilnih padavina u idućim danima na slivnom području rijeka Jadranskog...

Biznis

Na meti kineskog kapitala: Borovo niko drugi ne želi zbog velikih dugova

Kompanija Eureka International iz Singapura, iza koje stoji kineski kapital, zainteresovana je...

Magazin

The Lincoln Lawyer dobija nastavak i širi svijet likova

Netflix ima pregršt dugovječnih serija s velikom publikom, a nove stižu gotovo...

BiznisIstaknuto

Cigarete bi mogle nestati s polica u BiH!

Dva najveća dobavljača cigareta za tržište Bosne i Hercegovine obavijestila su trgovačke...

SvijetVijesti

Bitkoin naglo pada, a posljedice se osjete

Bitkoin je u četvrtak (5. februara) naglo pao, a njegov pad ubrzava...

Bosna i HercegovinaVijesti

Meteorolozi objavili kakvo nas vrijeme očekuje za vikend

Jutros je u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme. Ponegdje u Bosni...

Bosna i HercegovinaVijesti

Bećirović: SDA već tri godine širi laži o meni: Oni koji su krenuli na BiH polomili su zube

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović izjavio je za FTV da...