Početna Bosna i Hercegovina U narednih mjesec dana bi se trebao znati novi direktor Federalne uprave policije

U narednih mjesec dana bi se trebao znati novi direktor Federalne uprave policije

30

U narednih mjesec dana trebalo bi da bude poznato da li će biti imenovan novi direktor Federalne uprave policije, ili će to biti prolongirano na period nakon Opštih izbora. Nezavisni odbor Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine obavio je intervju s kandidatima, te listu s njihovim ocjenama dostavio Vladi Federacije- koja bi o tome trebalo da se izjasni na nekoj od narednih sjednica. Trakavica oko izbora prvog čovjeka FUP-a traje više od tri godine, jer vladajuće partije u Federaciji nisu mogle da se dogovore o tome.
Neovisni odbor Parlamenta Federacije BiH završio je posao oko obnovljenog natječaja, kojim bi se trebala okončati procedura imenovanja ravnatelja Federalne uprave policije. Na taj natječaj prijavila su se dvojica kandidata. Ensad Korman, koji trenutačno obavlja poziciju vršitelja dužnosti ravnatelja FUP-a, te Svevlad Hoffman, aktualni savjetnik ravnatelja Granične policije. I dok Korman nije želio komentirati cijeli proces, Hofman za BHRT kaže kako se nada da će ovaj put natječaj biti doveden do kraja.

SVEVLAD HOFFMAN, kandidat za direktora FUP-a

“Ne razmišljam ni kakvoj vrsti političke potpore. Ovo je strogo pofesionalna funkcija. Zakonom je propisana procedura. Sve ostalo je čisto politikanstvo, naglabanje, rekla-kazala… Sve to spada u sferu politikanstva”.

Podsjećamo, Vlada Federacije BiH 2019. godine nije izabrala ravantelja kada se na natječaj prijavilo sedam kandidata. Nijedan kandidat nije dobio dovoljno glasova. Nakon toga su raspisana još dva natječaja. Iz Neovisnog odbora Parlamenta FBiH, poručuju kako je potrebno dati više ovlasti tom tijelu, te da je nužno mijenjati Zakon o unutarnjim poslovima FBiH.

MIRKO MILIĆEVIĆ, predsjednik Nezavisnog odbora Parlamenta FBiH


“Treba redefinirati ulogu Neovisnog odbora, na način da mu se daju šire ovlasti u pogledu razriješavanja upravo ovakve situacije. Ovako se dolazi u jednu pat poziciju da Neovisni odbor ne može ništa učiniti, iako je on neovisno tijelo Parlamenta”.

ALJOŠA ČAMPARA, ministar unutrašnjih poslova BiH

“Mislim da treba uvesti totalnu depolitizaciju policijske strukture, u svakom smislu te riječi. Mislim da nije dobro što konačnu odluku donosi Vlada FBiH jer onda tu konačnu odluku donosi politika. Mislim da je to sve trebalo ostaviti nezavisnim tijelima da donesu konačne odluke.”

Do sada se u javnosti često moglo čuti kako se cijela situacija oko izbora prvog čovjeka FUP-a razvukla se zbog toga što ministar unutrašnjih poslova FBiH i ravnatelj FUP-a ne mogu biti iz istog naroda. Budući da je trenutačno na čelu federalnog MUP-a Bošnjak, na poziciju čelnog čovjeka FUP-a treba izabrati Hrvata. Oporba to vidi kao još jednu cirkusku predstavu SDA i HDZ-a.

ANER ŽULJEVIĆ, delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH (SDP BiH)

“Opet svjedočimo kako ta politika glumi proces koji je depolitiziran, stručan i transparentan, a mi se valjamo u blatu zbog političkog osvajanja Federalnog MUP-a. Politika koja nas nažalost treba čuvati od anarhije, instalirala anarhiju”.

TOMISLAV MARTINOVIĆ, delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH (HDZ) BiH

“Kad su u pitanju kandidati koji su u utrci za to mjesto u obnovljenom natječaju, imamo gospodina Hoffmana i gospodina Kormana, a gospodin Hoffman se izjasnio da je iz reda hrvatskog naroda i mislim da je tu situacija jasna. Moja poruka je da jedna vrlo važna institucija sigurnosnog sustava FBiH mora dobiti svog čelnog čovjeka.

A da li će ga dobiti, odlučiće Vlada FBiH na nekoj od idućih sjednica. Mogući scenarij je da bude izabran jedan od ova dva kandidata, ukoliko ne, o tome će se odlučivati nakon izbora.


Možda vas zanima

SportTenis

Alcaraz na putu da ruši Đokovićev rekord: Može li napraviti historijski niz?

„Carlosi, možeš li se barem jednom umoriti?“, upitao je Karen Khachanov Carlosa...

Bosna i HercegovinaVijesti

Pohod planinara na Žuč na Dan nezavisnosti BiH

Planinarski savez Federacije BiH obilježit će Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine pohodom...

Visoko

MALI GOSTI, VELIKA RADOST: Učenici Osnovne škole Alija Nametak posjetili Gradsku upravu Visoko

Učenici Osnovne škole „Alija Nametak“ Buci, zajedno sa svojim učiteljicama, boravili su...

Bosna i HercegovinaVijesti

“Voz smrti” u Štrpcima: 33 godine od zločina koji ne smije biti zaboravljen

Na današnji dan prije 33 godine, 27. februara 1993, u mjestu Štrpci...

Bosna i HercegovinaVijesti

Pojačan saobraćaj pred vikend: Gužve se očekuju i na granicama

U Bosni i Hercegovini jutros su pretežno suhi kolovozi. Smanjena vidljivost u...

IstaknutoSport

Muzaferija objavila snimak svog teškog pada na stazi

Najbolja bh. skijašica Elvedina Muzaferija je na svojim profilima podijelila video svog...

InternetTehno

Instagram najavio: Šalju upozorenja roditeljima ako djeca ovo pretražuju

“Instagram” će obavijestiti roditelje ako njihov tinejdžer više puta pretražuje termine vezane...