Početna Bosna i Hercegovina U piletini porijeklom iz BiH otkrivena salmonela tokom kontrole na hrvatskom tržištu

U piletini porijeklom iz BiH otkrivena salmonela tokom kontrole na hrvatskom tržištu

60

Kako su u srijedu izvjestili iz Evropskog sistema za sigurnost hrane, bakterija salmonella enteritidis pronađena je u fileima pilećih prsa iz BiH, a rizik za zdravlje je ozbiljan.

No, problem je, kako navode hrvatski mediji, što je uzorak piletine iz BiH s prodajnog mjesta u Hrvatskoj uzet još 17. oktobra, a obavijest da je meso zaraženo piletinom objavljena je tek danas, 13. novembra.
Dakle, gotovo mjesec dana od uzorkovanja.

Proizvod zbog toga više vjerovatno nije na maloprodajnom tržištu u Hrvatskoj, ističu u srijedu u evropskom sistemu za brzo uzbunjivanje u prometu hranom. Dakle, pojeo se uglavnom.


Na web stranici Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine nema nikakvo obavještenje u vezi sa piletinom.
Srećom, netifusne salmonele, prije svega salmonela enteritidis, ponajprije uzrokuju gastroenteritis, bakterijemiju i žarišnu infekciju.

Simptomi mogu biti proljev, visoka temperatura ili simptomi žarišne infekcije.

Nisu ni blizu opasne poput bakterije iz istog roda, salmonele typhimurium, koja može uzrokovati produženi i često smrtonosni bakterijemijski sindrom trajanja više od sedam dana sa temperaturom, glavoboljom, malaksalošću i groznicom.

Ta je mnogo opasnija salmonela nedavno otkrivena na farmi jaja Kones-Bi u Garešnici u Hrvatskoj, pa je proizvod povučen iz trgovačkih lanaca Lidl i sisačkog NewMipa.


Možda vas zanima

SvijetVijesti

Njemačka: U autobusu zaplijenjeno više od 250 kg sudžuka

Više od 250 kilograma sudžuka i mesnih proizvoda zaplijenjeno je u ponedjeljak...

Bosna i HercegovinaVijesti

Danas u FBiH isplata mirovina za travanj

Mirovine za mjesec travanj bit će isplaćene danas preko Jedinstvenog računa riznice...

Bosna i HercegovinaVijesti

Danas će u Sarajevu biti klanjana dženaza svirepo ubijenoj Elmi Godinjak

Sarajevo se danas oprašta od 41-godišnje Elme Godinjak-Prusac, čije je brutalno ubistvo...

IstaknutoVisoko

Van Gogh u srcu BiH: Proljetna idila u magičnom kompleksu kod Visokog

Kada se umjetničko remek-djelo Vincenta van Gogha preseli u srce bosanskog pejzaža,...

Bosna i HercegovinaVijesti

“Krimolovci” u aprilu zaprimili 158 poziva od kojih je 14 sa korisnim informacijama

Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) su u aprilu...

Visoko

Novi vrtić u Visokom pred završetkom: Osigurana sredstva za vanjsko uređenje

Gradonačelnik Mirza Ganić i ministar Mirza Mušija danas su u Ministarstvu obrazovanja,...

Visoko

Osvijetljen kružni tok na ulazu u Visoko

Na ulazu u Visoko, na spoju regionalne ceste R443 i autoceste A1,...

SvijetVijesti

Bitcoin ponovo košta preko 80.000 dolara

Cijena Bitcoina premašila je 80.000 dolara, prvi put od 31. januara ove...