U Podveležju iznad Mostara izgrađen moderni kompleks Islamske zajednice BiH

65

U Podveležju iznad Mostara u prelijepom ambijentu okruženom prirodnim ljepotama izgrađen je moderni kompleks Islamske zajednice u BiH sa Centrom za stare i iznemogle osobe, džamijom te hotelom i restoranom za turiste i drugim zanimljivim sadržajima.Kompleks Podveležje, pod samim obroncima planine Velež, na nadmorskoj visini iznad 700 metara, bez sumnje je jedan od najljepših u BiH, a njegovo otvorenje uz prigodnu svečanost je planirano za prvi dan mjeseca jula.

Svečanost će okupiti važne goste, a kako doznajemo, kompleks će otvoriti reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović, koji je 17. februara 2018. godine položio kamen temeljac i ovaj projekt ocijenio veoma značajnim.

To je prva ustanova te namjene koja djeluje u okviru Islamske zajednice u BiH, a projekt, koji je koštao 4,5 miliona KM, realizirao je Medžlis IZ Mostar.

Kompleks koji se prostire na više od 2.000 kvadratnih metara izgledom su nastojali uklopiti u ambijent Podveležja.Osmišljen je koncept aktivnog i zdravog starenja za potencijalne korisnike Centra za stare i iznemogle osobe te veselog druženja za goste u ambijentu netaknute prirode.

Cilj ovog kompleksa, kako je kazano početkom izgradnje, je da se u potpunosti prilagodi svim osobama kojima je bitan duhovni smiraj i korisnicima Centra za stare i iznemogle osobe uljepša treću životnu dob.

Zbog toga je u okviru Centra izgrađena džamija s bibliotekom i čitaonicom, ali su za korisnike osmišljeni i brojni drugi zanimljivi sadržaji.

Rehabilitacijski Centar će primati pokretne i nepokretne osobe koje će na raspolaganju imati 42 sobe s najsavremenijom opremom i u skladu s evropskim standardima, dok ih je 18 predviđeno za turističke svrhe.

Vizionari ove jedinstvene priče su u svojim idejama otišli i korak dalje pa su tako u sklopu hotela koji nosi naziv Kalima Resort pored luksuznih soba i apartmana napravili konferencijsku dvoranu te u ambijentu netaknute prirode, koji je ujedno evropski i domaći, osmisli organizaciju događaja, proslava i vjenčanja. Kalima Resort je jedino mjesto u Bosni i Hercegovini gdje je moguće održati vjersko vjenčanje, građansko vjenčanje i svadbu na jednom mjestu. Ujedno su jedini resort u Evropi sa džamijom unutar svog kompleksa.

Izgradnjom kompleksa otvara se više oko 30 radih mjesta za koje je konkurs već raspisan, tako da će početkom jula ovaj lokalitet zaživjeti u punom kapacitetu.

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Svečani ispraćaj u Karau­li: Konjanici čuvaju tradiciju staru više od 500 godina

Konjanici iz Karaule više od pet stoljeća čuvaju tradiciju odlaska na Ajvatovicu....

SvijetVijesti

Još jedan snažan zemljotres pogodio Venecuelu, EMSC objavio podatke

Novi zemljotres, jačine 4,7 stepeni Rihterove skale pogodio je sjevernu obalu Venecuele...

IstaknutoMagazin

Nastup kontroverzne pjevačice Jelene Karleuše u Sarajevu je otkazan

Nastup Jelene Karleuše koji je trebao biti održan 8. augusta u jednoj...

Bosna i HercegovinaVijesti

Prošle su 34 godine od “žive lomače” u Višegradu, porodice još tragaju za kostima

Polaganjem cvijeća i obraćanjem predstavnika udruženja, danas će u Višegradu biti obilježene...

SvijetVijesti

Važna obavijest za vozače: U Sloveniji od danas nova zabrana za kamione

S početkom glavnog dijela turističke sezone u Sloveniji su na snagu stupile...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

BiH “narandžasta”, obala Jadrana “u crvenom”: Pripremite se, kreće toplotni val!

Toplotni val koji prethodnih dana odnosi živote širom Evrope, stigao je i...

InternetIstaknutoTehno

Trump ograničava pristup najnovijoj AI tehnologiji

Američka savezna vlada će provjeravati kompanije koje žele pristup najnovijoj tehnologiji OpenAI-ja,...

Sport

Dembele hat-trickom donio pobjedu Francuskoj protiv Norveške

Francuska je savladala Norvešku sa 4:1 u zadnjem kolu grupe I, u...