U ponedjeljak Uredba: Minimalna primanja od januara 1200 KM?

252

U ponedjeljak će biti održana sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća za teritoriju Federacije BiH.

Sjednica će se održati u 10 sati u zgradi Vlade Federacije BiH. Iz ESV-a navode da će na sjednici, između ostalog, biti razmatran Prijedlog uredbe o minimalnim primanjima zaposlenika u Federaciji BiH, kao i Prijedlog za donošenje uredbe o maksimalnom povećanju električne energije u 2025. godini.

U istoj zgradi, dva sata kasnije, s početkom u 12:00 sati će biti održana 45. sjednica Vlade Federacije BiH.

S obzirom da su iz Vlade FBiH najavili da će od 1. janura na snagu stupiti Uredba koja se odnosi na minimalna primanja, očekuje se da odluka bude donesena i saopćena javnosti u ponedjeljak.

Premijer FBiH Nermin Nikšić ranije je pojasnio da će Uredba biti obavezna.

“Ona će se primjenjivati od 1. januara, u februaru će biti plate biti isplaćene po njoj. Biće minimalna plata, biće obavezna pomoć na ime povećanja troškova života, topli obrok i i prevoz. Poslodavci će na to plaćati poreze samo na minimalnu platu, a ostalo ništa. To će trajati do godinu dana, odnosno do donošenja fiskalnih zakona kojima će se smanjiti doprinose”, rekao je Nikšić.

Pojasnio je i da se za one koji imaju veću platu može davati ta pomoć.

“Ali to nije obavezno, jer su primanja iznad 1200 KM. Mi hoćemo da zaštitimo 270 hiljada radnika FBiH koji primaju manju platu od 1000 KM”, kaže Nikšić.

Ukoliko bi neko pokušao smanjiti plate uoči donošenja Uredbe to neće moći.

“Posljednja isplaćena plata u novembru ne može se smanjivati. Predvidjeli smo neke stvari, a sve će provjeravati Porezna uprava. Predvidjeli smo i da oni koji januarsku platu povaćaju svojim radnicima 15 posto, mogu uplatiti 400 KM neoporezivo”, rekao je Nikšić.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Hladna fronta stiže u BiH, pojedinim krajevima prijeti jako nevrijeme

Nakon što su jučer poslijepodne olujna nevremena pogodila dobar dio centralne i...

Nogometaši Čelika otputovali na pripreme na Kupres

Nogometaši Čelika otputovali su na Kupres, gdje će odraditi glavni dio priprema...

Braća Andrew i Tristan Tate uhapšeni u SAD, Britanija traži izručenje

Američka služba maršala u subotu je uhapsila Andrewa i Tristana Tatea, nakon...

Veliki pad Facebooka: Korisnici iz BiH i svijeta ne mogu pristupiti mreži

Popularna društvena mreža Facebook jutros je nedostupna velikom broju korisnika, a problemi...

Srebreni odbojkaši stigli u Sarajevo

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci, koja je jučer u Hangzhou...

Ostala je udovica s četvero djece, a danas ponosno grli troje doktora

Život Bege Tihak iz naselja Odvode kod Gornjeg Vakufa-Uskoplja mogao bi stati...

Messi konačno progovorio o čuvenoj fotografiji s Yamalom: Iskreno, to je ludo

Jedna od najpoznatijih fotografija u svijetu nogometa kako Lionel Messi kupa Laminea...

Gužve na granici BiH-Hrvatska, duge kolone i na magistrali prema jugu

U danima vikenda, dok traje sezona godišnjih odmora, posebno je izražena pojačana...