Početna Bosna i Hercegovina U Srebrenici ponovo obilježja vašara: Prodaju se ćevapi, janjetina, bižuterija…

U Srebrenici ponovo obilježja vašara: Prodaju se ćevapi, janjetina, bižuterija…

26

Prodavači iz različitih gradova u Bosni i Hercegovini od ranih jutarnjih sati su u Srebrenici gdje na štandovima prodaju različite predmete od kojih su mnogi neprimjereni mjestu i činjenici da će se danas klanjati dženaza žrtvama genocida.

Na štandovima koji se nalaze svega stotinjak metara od Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari mogu se vidjeti majice s brojem 8.372 koji asocira na broj srebreničkih žrtava tokom genocida 1995. godine, ali i tespihi, srebrenički cvjetovi, slatkiši, knjige, zastave i sl.

Mnogo je prodavača koji nude ćevape, janjetinu, sokove, ali i bižuteriju i druge poklone.

Cijene nisu iste na svakom štandu, a kako kažu prodavaci, cijena zavisi od nabavke i daljine puta s kojeg su došli.

Kažu da dobro zarade, a neki od njih u Srebrenicu dolaze svake godine.

U blizini Memorijalnog centra u Potočarima jutros je uočeno nekoliko kombija i autobusa koji su dovezli ljude, većinom romske nacionalnosti, zbog prosjačenja.

Osobe koje najčešće prosjače su žene srednjih godina i djeca. Nisu željeli govoriti, a neki kažu da su stigli s porodicom.

Kao razlog dolaska u Srebrenicu navode zdravstvene probleme.

Osobe koje su ih dovezle kombijima i autobusima kažu da su im članovi porodice, a policija ih pokušava skloniti s mjesta koje se nalazi u blizini Memorijalnog centra.

Podsjećamo, načelnik Srebrenice Ćamil Duraković prošle je godine obećao da će se povesti računa o ovom aspektu obilježavanja genocida u Srebrenici, poručivši da dženaza u Potočarima nije vašar, mjesto za transparente i selfije.

Možda vas zanima

IstaknutoVisoko

Sve veći interes za historiju i kulturu: Stotine učenika posjetile Zavičajni muzej Visoko

Zavičajni muzej Visoko bilježi značajan porast organizovanih školskih i edukativnih posjeta tokom...

Vijesti

Blanuša: Ja sam kandidat za predsjednika Republike Srpske, konačna odluka 7. juna

Glavni odbor Srpske demokratske stranke će na sjednici 7. juna donijeti konačnu...

Sport

Đokovića zbog poraza u Parizu čeka veliki pad na ATP listi

Novak Đoković završio je nastup na ovogodišnjem Roland Garrosu već u trećem...

Crna Hronika

Uhapšen muškarac zbog prijetnji MUP-u RS preko Facebooka

Prijedorska policija uhapsila u četvrtak (28. maja) D.Ć. iz Prijedora zbog sumnje...

BiznisSvijet

Sarajevski Euro-Asfalt dobio posao u projektu od milijardu eura u Evropskoj uniji

U Rumuniji je potpisan ugovor za izgradnju prve dionice autoputa A8 Târgu...

Bosna i HercegovinaVijesti

Zbog požara kod Jablanice zatražena pomoć helikoptera Oružanih snaga BiH

Zbog aktivnog požara borove šume na nepristupačnom terenu u rejonu Pisvira kod...

Kuća i vrtLifestyle

Navike zbog kojih će vaš dom uvijek izgledati sređeno

Tajna sređenog doma leži u malim, gotovo neprimjetnim navikama koje se ponavljaju...

Lifestyle

Trik za rashlađivanje sobe tokom vrućih noći bez klime

Ako vam je tokom noći prevruće i teško zaspite, posebnodanima kada dnevne...