U toku prošle godine ekshumirani posmrtni ostaci 814 žrtava

U toku prošle godine ekshumirani su posmrtni ostaci 814 žrtava iz proteklog rata i identificirano je ukupno 536 nestalih osoba – kazala je Agenciji Fena glasnogovornica Instituta za nestale osobe BiH Lejla Čengić.

Po njenim riječima, i pored brojih problema s kojima su se suočavali u protekloj godini ostvareni su veoma značajni rezultati u procesu traženja, ekshumacija i identifikacija osoba koje su nestale u toku proteklog rata, odnosno od 30. aprila 1991. godine do 14. februara 1996. godine.

– Ono što je obilježilo proteklu godinu sa sigurnošću možemo reći da je masovna grobnica Tomašica iz koje je ekshumirano 435 žrtava i sada je u toku identifikacija žrtava koje su ekshumirane iz ove masovne grobnice – kazala je Čengić.

Ona navodi da su radi predvizita, odnosno provjere dobijenih informacija, zatim probnih kopanja, ekshumacija, reekshumacija i asanacija posmrtnih ostataka istražitelji Instituta bili na 809 različitih lokaliteta. Dodaje da su se istražitelji Instituta 15 puta našli u životnoj opasnosti zbog mina i drugih po život opasnih situacija. Na žalost, kazala je Čengić, usljed toga su se desile povrede i oboljenja istražitelja, odnosno došlo je do težeg narušavanja zdravlja.

– U ovoj godini provjerit će se sve informacije do kojih dođu istražitelji Instituta i naravno informacije koje dostave Institutu druge institucije i osobe koje su uključene u proces traženja nestalih osoba iz proteklog rata. Učinit će se dodatni napori kako bi se kroz operativni rad došlo do novih svjedoka i saznanja kada su u pitanju nestale osobe za koje još uvijek ne postoje pouzdane informacije o mogućim lokacijama njihovog ukopa – kazala je Čengić.

Dodala je da se u 2014. godini planira provjera više stotina potencijalnih lokacija pojedinačnih i masovnih grobnica. Također, očekuje se identifikacija za više od 500 ekshumiranih posmrtnih ostataka.

– Planirano je da se nastavi sa procesom verifikacije Centralne evidencije nestalih osoba, a do sada je verificirano 15.100 predmeta nestalih osoba. Verifikacija podrazumijeva postupak provjere vjerodostojnosti podnesene prijave o nestanku osobe ili uzimanje nove izjave ili identifikaciju, odnosno provjeru identiteta nestale osobe u okviru svih poznatih službenih evidencija – navodi Čengić.

Dodaje da se metodologijom i načinom formiranja ove evidencije postiže potpuna autentičnost podataka o nestalim osobama.

Po njenim riječima, poseban naglasak u narednom periodu bit će stavljen na nastavak postupka verifikacije osoba koje se vode kao nestale, dakle aktivne slučajeve i predmete nestalih osoba koje su identificirane klasičnom metodom.

Takođe, u ovoj godini planirano je da se nastavi s procesom revizije mrtvačnica i spomen kosturnica u kojima se čuvaju neidentificirani posmrtni ostaci žrtava.

– Ekshumirani posmrtni ostaci čuvaju se na 12 različitih lokacija u našoj zemlji. U ovim centrima nalazi se oko 3.000 neidentificiranih posmrtnih ostataka. Do sada je završen proces revizije u dvije mrtvačnice, u Mostaru i Nevesinju, i planirano je da se revizija izvrši i u preostalih 10 mrtvačnica i centara za obdukciju i identifikaciju. Cilj revizije je utvrditi stvarno stanje u mrtvačnicama i centrima i učiniti dodatne napori da se dođe do identiteta ekshumiranih posmrtnih ostataka, odnosno njihove konačne identifikacije – kazala je Čengić.

(VisokoIN/Fena)