Početna Bosna i Hercegovina U Željezari u Ilijašu danas uništeno 3.939 komada oružja i dijelova

U Željezari u Ilijašu danas uništeno 3.939 komada oružja i dijelova

30

U Željezari u Ilijašu danas je uništeno 3.939 komada oružja i dijelova oružja (duge cijevi – 626, kratke cijevi 1.332, dijelovi oružja 1.981) koje su policijske agencije prikupile kroz svoje redovne policijske aktivnosti te dobrovoljnu predaju od strane građana Bosne i Hercegovine.

Akciju uništavanja oružja koje se nalazilo u skladištima policijskih agencija u BiH organizuju Koordinacioni odbor za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja u Bosni i Hercegovini u saradnji sa Centrom za kontrolu malokalibarskog i lakog naoružanja u istočnoj i jugoistočnoj Evropi (SEESAC), uz tehničku podršku Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH I uz finansijsku podršku Evropske unije.

Ovim se potvrđuje dugogodišnja saradnja i predanost poboljšanju javne sigurnosti i održivog rješenja za problem zaplijenjenog oružja.

Predsjedavajući Koordinacionog odbora za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja u BiH, Ermin Pešto, kazao je:

– Ova akcija pokazuje predanost svih policijskih agencija da nastave sa prikupljenjem i uništavanjem ilegalnog oružja i time stvorimo sigurnije okruženje za naše građane. Dio oružja je su oduzele policijske agencije a dio su građani dobrovoljno predali. Nažalost, svjedočili smo u proteklom periodu tragičnim incidentima u kojima je najčešće korišteno ilegalno oružje. Sa današnjim uništavanjem prikupljenog oružja, trajno smo otklonili opasnost da se ono nađe u pogrešnim rukama i bude iskorišteno za neko krivično djelo“.


Rezidentni predstavnik UNDP-a u BiH, Renaud Mejer (Meyer), istakao je:

– Današnje uništavanje gotovo 4.000 komada prikupljenog i zaplijenjenog malog oružja i lakog naoružanja i dijelova oružja još je jedan značajan korak ka unapređenju javne sigurnosti u Bosni i Hercegovini. Dugogodišnja saradnja UNDP-a s domaćim i međunarodnim partnerima pokazuje našu zajedničku predanost smanjenju rizika koje višak oružja i njegovo nezakonito posjedovanje predstavljaju za građane. Ove aktivnosti nisu samo doprinos sigurnijoj svakodnevici, već i važan element regionalne stabilnosti i saradnje“.

Ovom akcijom se zajednički želi skrenuti pažnja na opasnosti koju višak oružja, kao i slabo osigurano oružje te oružje u nezakonitom posjedu, predstavljaju za svakodnevnu sigurnost svih građanki i građana. U jugoistočnoj Evropi problem cirkulacije i proliferacije malog oružja i lakog naoružanja ne poznaje granice i kao takav zahtijeva zajednički odgovor na regionalnom nivou.

Provedbom ovih aktivnosti Bosna i Hercegovina nastavlja svoju predanost provedbi ciljeva navedenih u Mapi puta za održivo rješenje za suzbijanje nedozvoljenog posjedovanja, zloupotrebe i trgovine malokalibarskim i lakim oružjem i pripadajućom municijom na Zapadnom Balkanu i Strategiji za kontrolu malog i lakog oružja u Bosni i Hercegovini.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Cijene su totalno lude: Da li bi ste platili 40 KM za kilogram trešanja?

Cijene trešanja na zagrebačkim pijacama opet su šokirale kupce, pišu hrvatski mediji....

Crna Hronika

Oglasila se banjalučka policija o smrti Bobana Kusturića

Policija je prijavu o pronalasku tijela Bobana Kusturića (52), načelnika Uprave za...

Visoko

Maj u znaku ranog otkrivanja melanoma: Besplatni pregledi kože u ZDK

Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ), u saradnji sa Ministarstvom...

Sport

Zrinjski lovi četvrti, Velež svoj drugi trofej Kupa BiH

U Mostaru se danas od 18.00 sati igra prva utakmica finala Kupa...

Gradsko vijeće VisokoVisoko

Faris Lemeš traži hitne mjere: “Sigurnost građana nema alternativu”

Na 18. sjednici Gradskog vijeća Visoko, održanoj 29. aprila 2026. godine, vijećnik...

IstaknutoVisoko

Na današnji dan: Visoko dočekalo Tita – historijski trenutak koji se ne zaboravlja

U Visoko, maj 1971. godine ostao je upisan kao jedan od najznačajnijih...

SvijetVijesti

Moćno oružje od kartona: Dron od 2.000 dolara izluđuje radare (VIDEO)

Dronovi su se pokazali izuzetno korisnima u ratnim sukobima, no njihova je...

Bosna i HercegovinaVijesti

Pronađen mrtav šef Uprave za vazduhoplovstvo MUP-a RS Boban Kusturić

Boban Kusturić (52), načelnik Uprave za vazduhoplovstvo MUP-a RS, pronađen je mrtav...