Početna Istaknuto U Žepču se osniva nova politička stranka, HDS kao odgovor na politike HDZ-a

U Žepču se osniva nova politička stranka, HDS kao odgovor na politike HDZ-a

15

Hrvatski demokratski savez (HDS) naziv je političke stranke koja bi trebala biti osnovana u Žepču, a na čijem čelu će biti dojučerašnji visokorangirani član HDZ-a Ivo Tadić koji je izabran i za predsjednika inicijativnog odbora.
Sjednica inicijativnog odbora s ciljem osnivanja nove političke stranke s hrvatskim predznakom održana je tokom jučerašnjeg dana, a okupila je većinom bivše članove HDZ-a koji su napustili ovu stranku u valu nezadovoljstva i neregularnosti unutarstranačkih izbornih procesa na koje su ukazali mnogi također bivši članovi HDZ-a među prvima Ivo Tadić, zastupnik u Skupštini ZDK.

HDS – Hrvatski demokratski savez će svoje djelovanje bazirati primarno na općinu Žepče, ali i Zeničko-dobojski kanton.

“U Inicijativnom odboru su ukupno 42 osobe s prostora čitave općine Žepče, mahom mladih, visokoobrazovanih i neovisnih ljudi koji imaju novu energiju potrebnu za nužno potrebne promjene u političkom životu Hrvata Žepča ali i cjelokupne Zeničko-dobojske županije. Također, u Inicijativnom odboru su i iskusni hrvatski političari koji obnašaju funkcije zastupnika, ministara i direktora ustanova”, kazali su u saopćenju za javnost.


Dodali su da je na održanom sastanku donesena odluka da će inicijativni odbor u narednih mjesec dana intenzivno raditi na organizaciji Izborne skupštine koja će ujedno biti i najveća skupština neke političke stranke u Žepču.

“Na Izbornoj skupštini ćemo izabrati vodstvo stranke, usvojiti Statut, Program i ciljeve koji će transparentno biti prezentirani javnosti. Plan je da HDS ponudi hrvatsku listu za Općinsko vijeće ali i kandidata za načelnika Općine Žepče na predstojećim izborima 2024. godine”, pojasnili su iz HDS-a.

Za predsjednika inicijativnog odbora HDS-a jednoglasno je izabran Ivo Tadić, aktuelni zastupnik u Skupštini ZDK i zastupnik u Domu naroda Parlamenta FBiH, dok je za dopredsjednika inicijativnog odbora HDS-a izabran Antonio Šimunović aktuelni ministar u Vladi ZDK.

Na kraju su pozvali sve one koji imaju ideje koje do sada nisu mogli iskazati u političkom jednoumlju općine Žepče da se priključite novom političkom projektu i zajedno naprave zaokret koji je nužan za opstanak hrvatskog naroda na ovim prostorima.


Možda vas zanima

Magazin

Teodora Džehverović, Peđa Jovanović, Milica Pavlović, Inas i Tropico Band stižu na Bjelašnicu 13. i 14. februara

Bjelašnica napokon dobija vrhunski muzički događaj koji će dodatno obogatiti ponudu ove...

Sport

United nastavlja da melje, upisao je i četvrtu pobjedu u nizu

U prvoj utakmici 25. kola Premier lige Manchester United je savladao Tottenham...

Crna Hronika

Put za planinare završio tragedijom, Goraždani oplakuju stradalu planinarku

Za goraždanske planinare, članove Planinarskog kluba “Goražde–Maglić”, put na memorijalni planinarski pohod...

Visoko

Meldina Ugarak u Podcastu “Visoki”: Od Malezije do javnog i društvenog angažmana

Pred vama je nova epizoda serijala Biznis priče Podcasta “Visoki”, koji donosi...

Crna Hronika

Pijan autom niz stepenice Tržnice: Uhapšen 26-godišnjak iz Banjaluke

Vozač mercedesa uhapšen je nakon što se automobilom spustio niz stepenice na...

Bosna i HercegovinaVijesti

Raif Terzić (4) ipak neće biti deportovan, ostaje sa porodicom

Švedska je odlučila da četverogodišnji Raif Terzić ipak ostane sa svojom porodicom...

IstaknutoMagazin

Zdravko Mamić ljubio ruku Ceci na koncertu na Jahorini

Srbijanska pjevačica Svetlana Ceca Ražnatović sinoć je održala drugi po redu od...