Početna Bosna i Hercegovina Udruženje stečajnih upravnika na spisku dužnika kojima prijeti stečaj

Udruženje stečajnih upravnika na spisku dužnika kojima prijeti stečaj

9

Nevjerovatno, ali istinito – Udruženje stečajnih upravnika našlo se na popisu poreznih dužnika kojima prijeti stečaj. Iako je Udruženje na listi samo jedan od brojnih dužnika u Bosni i Hercegovini, stečajni upravnici iz

ovog Udruženja navode kako je u pitanju greška.

Račun Udruženja se početkom ovog mjeseca pojavio na spisku blokiranih računa Centralne banke Bosne i Hercegovine. Prvi o ovome govorio je Admir Čavalić, koji napominje da je ova situacija samo produkt nedostatka sistemskog rješenja.

ADMIR ČAVALIĆ, predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku PD PFBiH

“To je jedan od naših domaćih paradoksa, mislim da je dosta značajnija šira slika. Ako se pogleda taj spisak dužnika Porezne uprave Federacije BiH, vidjećemo da se iz godine u godinu ne mijenja. Uglavnom su to isti dužnici, što pokazuje, dakle, da se ne rješava sistemski problem unutrašnjeg duga na nivou FBiH, vjerovatno je tako i u čitavoj Bosni i Hercegovini. Udruženje stečajnih upravnika je jedan od tih dužnika.”

Kako navode stečajni upravnici iz ovog Udruženja, ovo je samo proceduralna greška, te napominju da su svi dugovi izmireni i zaključeni.

ENIS DŽIHANIĆ, stečajni upravnik


“Neka senzacija koja je sad objavljena, pa ne možemo je nazvat i senzacijom, nego samo greškom Porezne uprave. Društva nad kojima je zaključen stečajni postupak i koja su brisana iz sudskog registra, ne briše iz svoje baze podataka, nego te podatke plasira u javnost, kao da su i dalje te firme dužne da oni potražuju ta sredstva. Međutim, koliko znamo, kad se firmi zaključi stečajni postupak i izbriše iz sudskog registra, ta firma više ne postoji.”

Nameće se pitanje, ko će vršiti stečaj nad Udruženjem stečajnih upravnika ukoliko do toga dođe. Da li će angažovati nekog od članova Udruženja ili nekoga ko to nije?

SVETLANA CENIĆ, ekonomistica

“Trebate biti u Udruženju stečajnih upravnika da bi vršili stečaj i imali licencu ili šta već. Ako niste u udruženju, takvih nema, ne možete obavljati svoj posao. Kako i ko će im sad biti stečajni upravnik, evo ja bih voljela da znam, s obzirom da ne može niko iz udruženja jer je povezano lice.”

Da li je riječ o proceduralnoj greški, ili pak ne, situacija u kojoj se našlo Udruženje stečajnih upravnika mogla bi se svrstati u rubriku “Vjerovali, ili ne”. No, do razrješenja ove situacije, još će se morati sačekati.


Možda vas zanima

IstaknutoVisoko

Mirza Ganić: Visoko je među najperspektivnijim privrednim sredinama u BiH

Gradonačelnik Visokog Mirza Ganić prisustvovao je Skupštini Udruženja malih i srednjih poduzetnika,...

IstaknutoSportVisoko

Muzaferija poručila sa Olimpijade: Gladna sam uspjeha

Elvedina Muzaferija oglasila se nakon prvog nastupa na Zimskim olimpijskim igrama u...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Na tržište BiH distribuirane određene serije formula za dojenčad s prisutnošću cereulida

Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine obaviještena je, putem Sustava brzog...

SvijetVijesti

Djevojčica preminula nakon operacije krajnika

Vijest da je četvorogodišnja djevojčica Ema M. izgubila život nakon operacije trećeg...

Bosna i HercegovinaVijesti

Danas u BiH oblačno, temperature između 5 i 10, na jugu do 12 stepeni

Danas u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme. Uglavnom se očekuje povremena...

Crna HronikaVijesti

Nesreća u tunelu Karaula, saobraćaj otežan

U većem dijelu Bosne i Hercegovine jutros se saobraća po mokrom ili...

Sport

Double-double Jusufa Nurkića u gostujućoj pobjedi Utaha

Bh. košaršak Jusuf Nurkić ostvario je double-double učinak u gostujućoj pobjedi svog...

Visoko

Održana Izvještajno-izborna skupština Udruženja dobitnika najvećih ratnih priznanja grada Visoko

U Visokom je danas održana Izvještajno-izborna skupština Udruženja dobitnika najvećih ratnih priznanja...