Portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIOBiH) Ratko Kovačević saopštio je da su s današnjim danom na snagu stupile izmjene i dopune Zakona o postupku indirektnog oporezivanja čime su se stekli uvjeti za javno objavljivanje 9.089 poreskih obveznika iz BiH koji po osnovu indirektnih poreza – PDV-a, akciza, carina i putarina – državi duguju ukupno 269 miliona KM, prenosi Anadolu Agency.
Podsjetio je da je 1. januara 2006. godine, kada je na snagu stupio Zakon o PDV-u, UIOBiH imala 817 miliona KM duga po osnovu prijavljenog a nenaplaćenog PDV-a, te da je do danas od toga naplaćeno 65 posto. Preostalih 269 miliona KM predstavlja akumulirani dug, kazao je Kovačević.
Na web stranici UIOBIH, pojasnio je Kovačević, nalazi se spisak poreskih obveznika čiji dug prelazi 25 hiljada KM, dok su podaci o svim ostalim dostupni na pojedinačni upit.
„UIOBiH neće isticati nikoga pojedinačno, jer su za nas identični i oni koji duguju 25 hiljada i oni koji duguju po nekoliko miliona maraka. Svi ovi obveznici su u postupku prinudne naplate i mi ćemo iskoristiti sva pravna sredstva da dođemo do preostalih 269 miliona maraka“, kazao je Kovačević u današnjem obraćanju novinarima u Banjaluci.
Naveo je da je „veliki dio obveznika čiji su podaci javno objavljeni, UIO proslijedila Tužilaštvu BiH“.
„Više od 900 izvještaja do danas je proslijeđeno tužilaštvu, a između ostalog, sastavni dio toga je veliki broj obveznika pravnih i fizičkih lica koji se sumnjiče da su izvršili povrede Zakona o indirektnim porezima i po tom osnovu je budžet BiH oštećen za oko 160 miliona KM. Prema posljednjoj informaciji, Tužilaštvo BiH već je podiglo optužnicu protiv najvećeg poreskog dužnika ‘Kekerović komerca’, vlasnika Mladena Kekerovića, koji duguje više od devet miliona maraka. Ali, u toj optužnici se nalazi još 20 što pravnih što fizičkih lica, tako da na ovoj listi postoji veliki broj dužnika koji su na toj optužnici“, istakao je Kovačević.
Uz podsjećanje da se na listi dužnika nalaze i direkcije za robne rezerve oba bh. entiteta, Kovačević je izrazio uvjerenje da će taj dug biti izmiren.
Dodao je da je procenat naplate od 65 posto respektabilan, „jer i pojedine države članice EU imaju mnogo manju stopu naplativosti po osnovu dugovanja od indirektnih poreza“.
Pojasnio je da svi poreski obveznici čiji su podaci objavljeni, svoj dug vuku od 2006. godine te da je glavnica bila znatno manja u odnosu na njegovu sadašnju visinu zbog stalnog rasta zatezne kamate.
UIOBiH je, naveo je Kovačević, sa 76 obveznika sklopila ugovor o reprogramu duga na iznos od 70 miliona KM, a do danas je 48 obveznika platilo dug u cijelosti u iznosu od 24 miliona maraka.
Od naplate dugovanja neće biti, kada god to bude moguće, izuzete i firme koje se nalaze u stečaju, a UIOBiH će na osnovu zakonskih mogućnosti upisati hipoteku nad njihovom nepokretnom imovinom.
„Na osnovu toga, u toku 2013. godine upisano je 95 hipoteka“, pojasnio je Kovačević.
„Svi koji maju reprogram nisu na listi dužnika, ali sa svakim kašnjenjem uplate rate i njihovi će podaci biti objavljeni“, zaključio je Kovačević.
(VisokoIN/AA)