PRIVREDNI KRIMINAL ODNIO 28,5 MILIONA KM

32

„Ukupna materijalna šteta nastala izvršenjem krivičnih djela koruptivnog karaktera iznosi 22,3 miliona, a počinioci su ostvarili protivpravnu imovinsku korist u iznosu od oko 23,5 miliona KM. U odnosu na prethodnu godinu materijalna šteta je manja za 5,6 miliona, dok je protivpravna imovinska korist veća za 4,3 miliona KM“, navodi se u izvještaju o kojem će narodni poslanici raspravljati na sjednici Narodne skupštine RS zakazanoj za 6. juni.

Utvrđena je nesrazmjera vrijednosti imovine sa zakonitim prihodima u iznosu od 4,6 miliona KM, navodi se dalje i ističe da je blokirana imovina ukupne vrijednosti 8,5 miliona KM.

Kada je riječ o strukturi krivičnih djela iz oblasti privrednog kriminaliteta, najveći rast zabilježen je kod krivičnog djela Prevara u privrednom poslovanju. U 2021. godini počinjena su dva ta krivična djela, a prošle godine čak 14, što je više za čak 600 odsto.

„U 2021. godini počinjena su četiri KD Utaja poreza i doprinosa, a prošle godine 14 (više za 250 odsto), zabilježeno je sedam KD Primanje mita što je za 75 odsto više u odnosu na četiri ta djela iz prethodne godine. Za 60 odsto povećan je broj KD Prevara u osiguranju, a za 50 odsto je povećan broj KD Zloupotreba položaja odgovornog lica, Skidanje ili povreda službenog pečata i Neizvršenje sudske odluke“, navodi se u izvještaju.

Najznačajnije je smanjeno činjenje krivičnih djela Nesavjestan rad u službi (72 odsto), Obmana pri dobijanju kredita (63 odsto), Falsifikovanje ili uništavanje službene isprave (45 odsto) i Nedozvoljena trgovina (30 odsto).

„Kada je riječ o krivičnim djelima iz oblasti korupcije otkriveno je i prijavljeno 269 tih krivičnih djela, što je manje za 12,7 odsto u odnosu na 2021. godinu. Nadležnim tužilaštvima je podneseno 149 izvještaja (manje za 13,4 odsto) protiv 219 lica (manje za 16,4 odsto)“, navodi se u izvještaju.

U dijelu izvještaja koji govori o organizovanom kriminalu kaže se da su u 2022. godini sprovedene 84 operativne akcije, od kojih je 19 međunarodnih.

„Kao rezultat realizovanih akcija slobode je lišeno 238 lica. MUP je nadležnim tužilaštvima podnio 18 izvještaja i devet dopuna izvještaja protiv 219 lica, zbog osnova sumnje da su izvršila 64 krivična djela koja imaju elemente organizovanosti. Evidentirano je 18 organizovanih kriminalnih grupa“, navodi se u izvještaju MUP-a RS.

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Svečani ispraćaj u Karau­li: Konjanici čuvaju tradiciju staru više od 500 godina

Konjanici iz Karaule više od pet stoljeća čuvaju tradiciju odlaska na Ajvatovicu....

SvijetVijesti

Još jedan snažan zemljotres pogodio Venecuelu, EMSC objavio podatke

Novi zemljotres, jačine 4,7 stepeni Rihterove skale pogodio je sjevernu obalu Venecuele...

IstaknutoMagazin

Nastup kontroverzne pjevačice Jelene Karleuše u Sarajevu je otkazan

Nastup Jelene Karleuše koji je trebao biti održan 8. augusta u jednoj...

Bosna i HercegovinaVijesti

Prošle su 34 godine od “žive lomače” u Višegradu, porodice još tragaju za kostima

Polaganjem cvijeća i obraćanjem predstavnika udruženja, danas će u Višegradu biti obilježene...

SvijetVijesti

Važna obavijest za vozače: U Sloveniji od danas nova zabrana za kamione

S početkom glavnog dijela turističke sezone u Sloveniji su na snagu stupile...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

BiH “narandžasta”, obala Jadrana “u crvenom”: Pripremite se, kreće toplotni val!

Toplotni val koji prethodnih dana odnosi živote širom Evrope, stigao je i...

InternetIstaknutoTehno

Trump ograničava pristup najnovijoj AI tehnologiji

Američka savezna vlada će provjeravati kompanije koje žele pristup najnovijoj tehnologiji OpenAI-ja,...

Sport

Dembele hat-trickom donio pobjedu Francuskoj protiv Norveške

Francuska je savladala Norvešku sa 4:1 u zadnjem kolu grupe I, u...