Početna Bosna i Hercegovina Univerzitet u Zenici negoduje zbog termina javne rasprave: Resorni ministar se plaši da stane pred akademsku zajednicu

Univerzitet u Zenici negoduje zbog termina javne rasprave: Resorni ministar se plaši da stane pred akademsku zajednicu

55

Univerzitet u Zenici oglasio se saopćenjem za javnost u kojem izražava negodovanje zbog činjenice da je javna rasprava o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju Zeničko-dobojskog kantona održana 3. januara, koji je za zaposlenike te ustanove bio neradni dan.

Prema zaključku Skupštine ZDK koja je zasjedala 23. decembra 2024. godine, javna rasprava o spomenutom dokumentu u organizaciji Ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK i JU Univerzitet u Zenici, trebala se održati u roku od 15 dana.

“S obzirom na Zaključak Skupštine ZDK, Senat je na svojoj redovnoj sjednici održanoj 26.12.2024. godine, imajući u vidu predstojeće praznike i značaj zakona za Univerzitet, predložio održavanje javne rasprava na Univerzitetu 6.1.2025. godine. Međutim, resorno ministarstvo je 31.12.2024. poslalo obavijest o Planu javne rasprave koja bi se trebala održati 3. 1. 2025. godine.

S obzirom na praznike i odluku koja je donesena na Univerzitetu u pogledu održavanja nastave, predloženi datum nije odgovarao članovima akademske zajednice”, navode iz UNZE-a.

Bez obzira što u pogledu datuma održavanja javne rasprave nije postignut konsenzus, dodaju, javna rasprava je održana na način kako je to odlučilo Ministarstvo.

“Održavanje javne rasprave je, prema službenoj stranici Skupštine ZDK, zakazano isti dan kada je i obavljena javna rasprava”, naveli su iz UNZE-a.

Time, kako smatraju, nije ispoštovano ni minimalno vrijeme koje je neophodno da se pripremi i organizuje javna rasprava te da se u raspravu na kvalitetan način uključi javnost.

Slijedom događaja, kako su ocijenili, “izvlačimo zaključak da se resorni ministar plaši da javno stane pred akademsku zajednicu i brani odredbe zakona koje predlaže”.

Ovakvim ponašanjem i predloženim izmjenama, kako se navodu u saopćenju, koči se razvoj Univerziteta u Zenici te krše osnovna načela i prava Univerziteta kao institucije od posebnog značaja za društvo.

Možda vas zanima

VijestiVisoko

Sunčan dan u Visokom: Temperatura do ugodnih 27 stepeni

U Bosni i Hercegovini danas pretežno sunčano vrijeme. Vjetar je slab do...

Smrtovnice

HADŽIMEHMEDAGIĆ (Hasan) MEDIHA 30.05.2026. u 18:00 sati

HADŽIMEHMEDAGIĆ (Hasan) MEDIHA 30.05.2026. u 18:00 sati

Sport

Barbarez progovorio o Džeki, ali i o povredi Osmana Hadžikića: “Nažalost, zabrinuo me…”

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine remizirala je protiv Sjeverne Makedonije rezultatom 0:0...

IstaknutoSport

Remi bez golova Zmajeva sa Makedoncima na prepunom Koševu

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine remizirala je u utakmici bez golova sa...

IstaknutoVisoko

Sigurnosni incident u OŠ “Safvet-beg Bašagić”: Roditelji uznemireni, policija istražuje slučaj

Prema informacijama i upitima koje je naša redakcija tokom dana zaprimila od...

Sport

Željezničar sklopio saradnju sa Adidasom: Tri pruge opet na Grbavici

Fudbalski klub Željezničar sklopio je saradnju sa Adidasom, koji će postati zvanični...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Vlada FBiH uplatila milione za rudare Zenice: 27 bivših radnika konačno bliže penziji

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine uplatila je na račun Zavisnog društva Rudnik...

Bosna i HercegovinaVijesti

SDA kritikuje zaduženje FBiH od 800 miliona eura: “Građane guraju u dužničko ropstvo”

Zaduženje Vlade Federacije Bosne i Hercegovine na Londonskoj berzi za 800 miliona...