Početna Svijet Upoznajte novog predsjednika Austrije

Upoznajte novog predsjednika Austrije

29

Alexander Van der Bellen novi je predsjednik Austrije. Zahvaljujući glasovima pristiglim poštom, kandidat austrijske ljevice pobijedio je kandidata radikalne desnice Norberta Hofera. Razlika između njih je u 31.026 glasova. Van der Bellen je dobio 2.254.484 glasa dok je za Hofera glasalo 2.223.458 građana Austrije.

Van der Bellen bivši je lider Zelene partije Austrije koji predstavlja kozmopolitsku stranu austrijskog društva. Rođen je 1944. godine u Beču gdje su njegovi roditelji izbjegli iz Estonije. Ima holandsko prezime zbog toga što je porodica njegovog oca izbjegla iz Holandije u Rusiju prije nekoliko stotina godina.

“Ne možete od mene, kao djeteta izbjeglica, očekivati da kažem da su moji roditelji trebali biti odbijeni kada su dolazili ovdje”, kazao je novi predsjednik Austrije u intervjuu u aprilu te na taj način pojasnio zašto je protiv inicijative da se u Austriju zabrani ulazak izbjeglica koje dolaze sa Bliskog istoka posljednjih mjeseci. Porodična historija itekako je obilježila njegov put ka predsjedničkom kandidatu kojeg su podržali Zeleni.

Van der Bellen se u kampanji razlikovao od svog protivnika Norberta Hofera po tome što je zastupao jaku i ujedinjenu Evropsku uniju.

Sascha, kako ga zovu njegovi prijatelji i porodica, odrastao je u planinama Tirola i studirao ekonomiju na Univerzitetu u Innsbrucku.


Još u studentskim danima, Van der Bellen se pridružio Socijaldemokratskoj partiji ‘70-tih godina. U to vrijeme mnogi mladi ljudi vidjeli su u demokratskom kancelaru Bruni Kreiskyju simbol moderne i međunarodne Austrije.

Međutim, počeo ga je interesirati pokret Zelenih sredinom ‘80-tih godina kada su aktivisti okupirali obale Dunava kako bi blokirali izgradnju elektrane. Van der Bellen je pristupio partiji Zelenih u Austriji te postao parlamentarac 1994. godine.

Tri godine kasnije, bradati profesor je izabran za čelnog čovjeka partije. Tokom 11 godina njegovog predsjedavanja partijom, ispunio je svoj cilj i privukao veću glasačku populaciju na svoju stranu te uspio ujediniti do tada podijeljenu stranku.

Odlučio je da bude nezavisni kandidat na predsjedničkim izborima kako bi ujedinio austrijsku ljevicu u borbi protiv desnice. Njegovu kampanju uveliko je finansirala partija Zelenih.

Kako bi se približio glasačima centra i pokazao svoj privatni život, na plakatima se pojavio sa svojim psom sa kojim se igra u planinama Tirola gdje je odrastao.

Ovaj 72-godišnji pasionirani pušač i otac dvoje djece iz prvog braka miran je i odmjeren retoričar što mu je donijelo ugled i mnogo šire od lijevog političkog spektra.

Njegova supruga iz drugog braka Doris Schmidauer vodi klub Zelenih u austrijskom parlamentu, posao koji namjerava zadržati kao prva dama Austrije.


Možda vas zanima

Sport

Široki Brijeg sezonu okončao uvjerljivom pobjedom

Izvor: Fena (V.S.) Nogometaši Širokog Brijega sezonu su okončali uvjerljivom pobjedom, nakon...

Crna Hronika

Detalji požara u centru Sarajeva: Zbog bakljade navijača se zapalio balkon na Marijin Dvoru

U sarajevskom naselju Skenderija, u ulici Kotromanića, došlo je do požara na...

Crna Hronika

Vasvija Vidović isključena iz Regionalne advokatske komore

Kako saznaje Federalna televizija, dugogodišnja sarajevska advokatica Vasvija Vidović, isključena je iz...

Crna Hronika

Nesreća u Sarajevu: Izgubio kontrolu i zabio se u banderu. Velika šteta na automobilu

Zbog ovog sudara se saobraćaj u ovom dijelu grada, u pravcu prema...

Bosna i Hercegovina

U narednih 10 dana kreće putnički saobraćaj preko starog mosta u Gradišci

Izvršena su i prva testiranja te dionice kako bi se provjerilo opterećenje...

Crna Hronika

Tragičan incident kod Gračanice: Kazna zatvora i 120.000 KM odštete porodici

Kantonalni sud u Tuzli, u prvostepenom krivičnom postupku protiv Salima Kovačevića, donio...

Crna Hronika

Poznati identiteti napadača na mladića na Alipašinom Polju: Ranije pokušao ubiti jednog od njih?!

Ranije je napadnuti mladić bio optužen za pokušaj ubistva jednog od napadača...