Upozorenje AccuWeathera na nadolazeće padavine: BiH prijete poplave!

33

Nakon što je Bosnu i Hercegovinu posljednjih dana februara doslovno zatrpao snijeg, naglo povećanje temperatura proteklih dana kod stanovništva izaziva bojazan od poplava. Svi još jasno pamte katastrofu iz 2014. godine, kada su se zbog naglog topljenja snijega rijeke izlile iz korita i poplavile skoro cijelu zemlju.

A poplava bi u BiH moglo biti i ovog proljeća, barem tako najavljuju s poznate svjetske meteorološke stanice AccuWeather. Oni za područje Balkana prognoziraju nestabilno vrijeme uz obilne padavine tokom proljetnih mjeseci.

Količina padavina, kako se navodi, iznosit će između 50 do 100 litara po kvadratu, zbog čega su meteorolozi AccuWeathera upozorili i na mogućnost od poplava koje su moguće pogotovo kada se počne otapati snijeg na planinama.

– Ova opasnost bit će veća ako se snijeg počne otapati istovremeno s olujama praćenim obilnim kišama – zaključuje AccuWeather.

U Federalnoj upravi civilne zaštite (FUCZ) kažu da budno prate vremenske prilike, poučeni iskustvom iz maja 2014. godine, piše Dnevni avaz.

– Mnogo pouka izvukli smo iz tih poplava, ali ne možemo ih spriječiti. U obavezi smo da kod svake prirodne katastrofe budemo spremni da pomognemo ljudima koji su u nesreći. Maksimalno smo angažirani na osposobljavanju i opremanju naših ljudi – kazao je Fahrudin Solak, direktor FUCZ.

Također, istakao je da su u stalnom kontaktu s meteorolozima iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda (FHMZ) te da količina snijega na planinama nije dovoljna da bi se dizala panika.

– Činjenica je da će sve rijeke biti u blagom porastu, ali da bi došlo do izlijevanja, treba uslijediti drastična promjena vremena – dodao je Solak.

I u Krajini, u kojoj je napadalo najviše snijega, temperature proteklih dana u stalnom su porastu, ali se snijeg još nije počeo jače topiti.

– Zbog uvođenja vanrednih mjera u Bihaću i Cazinu, kao i bojazni od mogućih poplava, mi smo u pripravnosti – rekao je Muharem Kartal, direktor Kantonalne uprave civilne zaštite.

Prema najavama FHMZ, do kraja sedmice bit će kišovito, a više padavina očekuje se u Hercegovini.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Donesen Program javnih investicija Federacije BiH 2026-2028. godina

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine danas je na telefonskoj sjednici, na prijedlog...

Otkazana Čevljanska korida, stiže zamjena: Spremne Olovske Luke

Čevljanska korida, jedna od najpoznatijih tradicionalnih manifestacija u Bosni i Hercegovini, neće...

Ministar Adnan Sirovica u Visokom obišao korisnike programa stambenog zbrinjavanja

Ministar za boračka pitanja Zeničko-dobojskog kantona Adnan Sirovica, zajedno sa saradnicima i...

Otvoreno pismo Centralnoj izbornoj komisiji BiH: “Izmijenite sporni sadržaj glasačkog listića koji se tiče izbora članova Predsjedništva BiH”

Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca (VKBI) poziva Centralnu izbornu komisiju BiH da izmijeni...

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH osiguralo 70.000 KM za Dom zdravlja Stari Grad Mostar

JU Dom zdravlja Stari Grad Mostar realizirao je projekt “Unapređenje seksualnog i...

Hurtić stao uz 22 otpuštena radnika Komunalnog: Lično ću platiti njihove advokate

Ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Sevlid Hurtić sastao...

Ljubavna drama završila na sudu: Bivšem partneru razlupala automobil sjekirom

Okružno javno tužilaštvo u Trebinju podiglo je, a Osnovni sud u Foči...

Nedim Sladić otkrio do kada će temperature ići do 41 stepen

Temperature od 34 do 41 stepen zadržaće se najmanje do 5. avgusta,...