Početna Bosna i Hercegovina Upozorenje: Ne kupujte lijekove putem interneta!

Upozorenje: Ne kupujte lijekove putem interneta!

6

Direktor Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH Nataša Grubiša apelovala je na građane u našoj zemlji da lijekove nikako ne kupuju putem interneta, jer u BiH ne postoji ni jedan propis koji reguliše ovakav vid prodaje lijekova.

“Lijekovi kupljeni putem interneta sumnjivog su i neprovjerenog porijekla, kvaliteta, bezbjednosti i efikasnosti, bilo da su registrovani ili ne u BiH”, rekla je Nataša Grubiša povodom sve češće ponude različitih vrsta lijekova na internetu.

Na internet-stranicama u BiH, na kojima se prodaje različita roba, mogu se naći i razne vrste lijekova, od biljnih preparata, pa sve do lijekova koji se koriste za liječenje malignih oboljenja.

Na ovaj način nude se lijekovi koji nisu dostupni u apotekama, poput preparata za koje oni koji ih prodaju tvrde da liječe rak i za takve se traži i po nekoliko hiljada maraka.

Prema njenim riječima, nepoznat je način proizvodnje takvih lijekova, nabavke, takvi lijekovi nisu prošli nikakav vid kontrole, svaki segment njihove proizvodnje i distribucije ka krajnjem korisniku je upitan.


Ona je istakla da građani sve vrste lijekova, uključujući i one koji se izdaju bez ljekarskog recepta, treba da nabavljaju isključivo u apotekama.

“Jedino kupovinom i podizanjem lijekova u apotekama građani, uz obavezan savjet magistara farmacije, mogu biti sigurni u kvalitet, bezbjednost i efikasnost lijekova koje podižu”, navela je Grubiša.

Ona je dodala da pacijenti mogu biti sigurni u porijeklo lijeka kupljenog u apotekama, imajući u vidu da se u apotekama mogu naći samo registrovani lijekovi, odnosno oni koji imaju dozvolu za stavljanje u promet od Agencije za lijekove i medicinska sredstva.

Nataša Grubiša je istakla da, u borbi protiv falsifikovanih lijekova, Agencija učestvuje zajedno sa drugim institucijama nadležnim za ovu kriminalnu radnju – Upravom za indirektno oporezivanje, ministarstvima unutrašnjih poslova, Ministarstvom bezbjednosti BiH i SIPA-om.

(VisokoIN)


Možda vas zanima

Crna HronikaVijesti

Detalji stravične nesreće na putu M-17: Poginuo mladić, imao je svega 22 godine

Mladi Trebinjac Savo Spaić (22) koji je juče ujutro poginuo na magistralnom...

BiznisVijesti

Sindikat metalaca FBiH upozorava: Nove trgovinske mjere Srbije ozbiljno ugrožavaju bh. industriju

Nakon što je Vlada Srbije donijela Uredbu o uvođenju privremene mjere za...

SvijetVijesti

NATO bez vođe: Hoće li Amerika napustiti Alijansu?

Bivši generalni sekretar NATO, Јens Stoltenberg, izjavio je da ne isključuje mogućnost...

Bosna i HercegovinaVijesti

U RS povećani troškovi zdravstvenih usluga za 170 posto

Od 1. januara u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska značajno su povećane cijene...

SvijetVijesti

Slala sebi prijeteće poruke, pa optužila bivšeg muža

Žena iz Bukurešta uhapšena јe nakon što јe policiјa utvrdila da јe...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

BiH prijeti uvrštavanje na sivu listu MONEYVALA

Bosni i Hercegovini ponovo prijeti siva lista MONEYVALA. S obzirom na to...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

FUCZ izdao upozorenje građanima: Snijeg će se naglo topiti, moguće su poplave, zaštitite se

Federalna uprava civilne zaštite (FUCZ) upozorava stanovništvo i nadležne službe na naglo...

SvijetVijesti

Izraelski vojnici ubili palestinskog tinejdžera na Zapadnoj obali

Izraelski vojnici ubili su Palestinca koji je bacio kamen na njih na...