Uspješni Bosanac planira veliku investiciju u Ilijašu

103

Kompanija Autotech iz Slovenije sa sjedištem u BiH naredne godine u planu ima gradnju novog razvojnog centra automatizacije i robotike u Ilijašu, potvrđeno je ovo za portal Akta.ba.

“Mogu nagovjestiti da smo u pregovorima sa prodavačem i da bismo otkupili 12 hiljada kvadrata zemlje u Ilijašu u jednoj industrijskoj zoni, i ja mislim da će se ta realizacija desiti u roku od mjesec ili dva, tako da bi naredne godine mogli da radimo jedan novi razvojni centar, izjavio je Seudin Softić, direktor kompanije Autotech.

Seudin je za govorio i o planovima koji se tiču nove lokacije njihove kompanije u Sloveniji.

Naime kako kaže vrijeme je da okrenu novu stranicu u njihovoj priči. Nakon pet godina su na novoj lokaciji i odlaze iz Velenja.

“Sada je već peta godina kako smo ustanovili kompaniju u Velenju. Počeli smo u inkubatoru kao malo preduzeće sa dva tri zaposlena, sada nas je trenutno 25 zaposlenih i prerasli smo taj inkubator. U Velenju je trenutno i ta problematika oko infrastrukture, zemljišta. Teško je pronaći pravo zemljište u ovoj djelatnosti koju mi radimo i onda smo potražili okolo ko bi nam mogao ponuditi to što je nama potrebno i to je bila opština Šoštanj”, kazao je on.

Nije daleko od samog Velenja, a s obzirom da su im ponudili upravo ono što im je bilo potrebno učinilo se kao dobra lokacija za dalje poslovanje kompanije.

“Mi smo već na toj lokaciji bili pod najmom više od godinu dana tako da smo se već pripremali. Bili smo podijeljeni na 3 lokacije, otkupili smo taj prvi dio gdje smo bili pod kirijom i kupili smo još dodatnih 5 hiljada kvadrata gdje imamo namjeru da širimo pored Autotecha i našu drugu kompaniju Steeltech, pojasnio je on.

Seudin kaže da će ovo otvoriti nova radna mjesta, te da on trenutno može da zaposli 100 ljudi.

“Mi smo u startu obećavali i nove radnike, ja trenutno mogu zaposliti 100 ljudi, toliki je obim posla i obim kompanije, ali u Sloveniji je velik problem oko zemljišta pošto svi znamo da je Slovenija mala država i dosta toga je već iskorišteno”, rekao je, dodajući da su jako uzbuđeni zbog nove odskočne daske.

“Uredit ćemo nove prostore na 5.000 četvornih metara i zaposliti nove kolege u rastućem području automatizacije i robotike”, poručio je.

Da podsjetimo, kompanija Autotech se bavi servisiranjem, održavanjem i integracijom automatizovanih robotskih sistema, a neke od njihovih najvećih referenci su GORENJE, PSA Groupe, CIMOS, VOLKSWAGEN, MANN+HUMMEL, RENAULT.

Možda vas zanima

Počinje realizacija projekta vrijednog skoro 3 miliona KM: Sigurna voda za 5.000 stanovnika Visokog

U Gradskoj upravi Visoko danas su potpisani ugovori o izvođenju radova i...

ANA (Jozo) KAJIĆ 15.07.2026. u 16:00 sati

Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore na Googleu

Huawei otkrio nove perjanice: Kamera od 200 MP i AI

Huawei je zvanično predstavio globalne verzije svojih novih premijum pametnih telefona Pura...

Policija u Visokom uhapsila muškarca zbog nedozvoljenog držanja municije

Dana 13.07.2026. godine, u 17,10 sati, u dežurnu službu Policijske stanice Visoko...

Odbojkaši BiH pobijedili Irak i zakazali četvrtfinalni duel s Egiptom

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci plasirala se u četvrtfinale Svjetskog...

Stiglo 26 zahtjeva za povrat PDV-a na stan: Gdje građani najviše griješe?

Zaključno sa 13. julom 2026. godine, u regionalne centre Uprave za indirektno...

Trinaestogodišnji dječak iz BiH poginuo u saobraćajnoj nesreći u Njemačkoj

Trinaestogodišnjak je u četvrtak navečer izgubio život u sudaru električnog skutera i...

Preminuo bivši predsjednik Udruženja antifašista i boraca NOR-a Goražde Uzeir Živojević

Goražde je ostalo bez još jednog istaknutog građanina. U 84. godini preminuo...