Početna Bosna i Hercegovina Uvoz mesa u BiH povećan, veterinarski inspektori oprezni, kontroliše se svaki paket

Uvoz mesa u BiH povećan, veterinarski inspektori oprezni, kontroliše se svaki paket

12

Zbog uginuća više stotine goveda i uginića nekoliko hiljada tovnih pilića tokom razornih poplava koje su Bosnu i Hercegovinu zadesile u maju ove godine, naša zemlja će morati povećati uvoz mesa, javlja bh. novinska agencija Patria.

Stručnjaci sa Veterinarskog fakulteta u Sarajevu upozoravaju da je BiH i ranije na uvoz mesa svake godine trošila milione maraka, ali da će zbog poplava koje su uništile veliki broj farmi u BiH sada trebati i pojačati taj uvoz, ali uvesti i dodatnu kontrolu na granicama, kako ne bi došlo do zloupotrebe trenutne situacije u našoj zemlji.


No, poručuju, građani ne treba da brinu. Veterinarski inspektori naše zemlje imaju i znanje i način kako otkriti i najmanje sumnjivu pošiljku mesa. Inspektori su naročito oprezni tokom ljetnih dana, kada je povećana i mogućnost zaraze mesa.

Nihad Fejzić, dekan Veterinarskog fakulteta u Sarajevu također je potvrdio za Patriu da građani ne trebaju brinuti za ispravnost uvoznog mesa.

– Naša zemlja ima dobre sisteme kontrole, dobre granične veterinarske inspektore, pa ne bi trebalo biti nikakvih problema – rekao je Fejzić.

Ona napominje da BiH treba uložiti napore kako bi se životinjski fond koji je uništen tokom poplava što prije nadoknadio kako bi se smanjio izliv novca iz zemlje usljed uvoza.

(VisokoIN)


Možda vas zanima

SvijetVijesti

Poršeom se “zabio” u auto porodice iz BiH, povrijeđeno i dijete

Policija austrijskog Feklabruka saopštila je da je sinoć, 5. februara 2026. godine,...

Visoko

Grad Visoko izdvaja 317.000 KM za unapređenje rada JU Dom zdravlja Visoko

Gradonačelnik Visokog Mirza Ganić i direktor JU Dom zdravlja Visoko Senad Karavdić...

IstaknutoSport

Zavijorila se zastava BiH u rukama Elvedine Muzaferije i Marka Šljivića

U Milanu i Cortini večeras se svečano otvaraju Zimske olimpijske igre. Kako...

Smrtovnice

SMAJLOVIĆ (Ramiz) ATIF 07.02.2026. u 15:00 sati

SMAJLOVIĆ (Ramiz) ATIF 07.02.2026. u 15:00 sati

Grad Visoko (Foto: Kenan Habibović)
IstaknutoVisoko

BH Meteo najavio novi snijeg u BiH

Iako smo u periodu iznadprosječno visokih temperatura za mjesec februar iako će...

IstaknutoSvijet

Bijela kuća izbrisala rasističku Trumpovu objavu u kojoj je Obama prikazan kao majmun

Video koji je Donald Trump podijelio na svojoj društvenoj mreži, a u...

Magazin

Valentino za 30. rođendan objavio album „Tridesete“

Pjevač Valentino objavio je drugi dio albuma simboličnog naziva “Tridesete”. Ovaj muzički...

Bosna i HercegovinaVijesti

FUCZ upozorava na moguće izlijevanje pritoka Neretve i vodotoka Trebižat

Zbog najavljenih obilnih padavina u idućim danima na slivnom području rijeka Jadranskog...