Početna Biznis Uvoz za pet mjeseci dostigao 13 milijardi KM

Uvoz za pet mjeseci dostigao 13 milijardi KM

12

Bosna i Hercegovina je za pet mjeseci ove godine uvezla proizvoda za oko 13 milijardi KM, piše u podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Tako je uvoz povećan u odnosu na isti period prethodne godine, kada je iznosio 12,44 milijarde KM.

Znači, u roku od godinu dana uvoz je povećan za više od pola milijarde KM. Sa druge strane, u periodu januar – maj ove godine izvezeno je proizvoda za 7,31 milijardu KM.

Ovo znači da je i bh. izvoz dosta bolji u odnosu na pet mjeseci prethodne godine kada je iznosio 6,9 milijardi KM.

Spoljnotrgovinski deficit za pet mjeseci je iznosio 5,69 milijardi KM.

Kada su u pitanju proizvodi koji su uvezeni, Bosna i Hercegovina je tokom pet mjeseci ove godine uvezla mineralnih goriva, mineralnih ulja i proizvoda njihove destilacije, bitumenskih materija i mineralnih voskova za oko 1,52 milijarde KM.

Slijedi uvoz nuklearnih reaktora, kotlova, mašina te aparata i mehaničkih uređaja i njihovih dijelova za 1,14 milijardi KM, te šinskih vozila i njihovih dijelova, kolosiječnih sklopova i pribora i njihovih dijelova, mehaničke i elektromehaničke saobraćajne signalne opreme svih vrsta za 1,08 milijardi KM.

Što se tiče izvoza, najviše je iz BiH plasirano nuklearnih reaktora, kotlova, mašina te aparata i mehaničkih uređaja i njihovih dijelova za oko 590 miliona KM.

Iz Bosne i Hercegovine je za 504,4 miliona KM izvezeno namještaja, nosača madraca, opreme za krevete i sličnih proizvoda, svjetiljki i drugih rasvjetnih tijela i slično, te mineralnih goriva, mineralnih ulja i proizvoda njihove destilacije, bitumenskih materija i mineralnih voskova za 489,6 miliona KM.


Za najviše novca je tokom ove godine uvezeno proizvoda iz Hrvatske, i to za 2,42 milijarde KM.

Iz Srbije je uvoz iznosio 1,71 milijardu KM, Njemačke 1,08 milijardi KM, a Slovenije 1,07 milijardi KM.

Italija je u BiH plasirala proizvoda za 974,6 miliona KM, a Austrija za 645,3 miliona KM.

Bosna i Hercegovina je za pet mjeseci ove godine za najviše novca izvezla proizvoda u Hrvatsku, i to za 1,28 milijardi KM.

U Njemačku je plasirano robe u vrijednosti 1,05 milijardi KM, Srbiju 769,5 miliona KM, a Austriju 681,2 miliona KM.

BiH je u Italiju izvezla robe vrijednosti 530,4 miliona KM, a u Crnu Goru za 269,3 miliona KM.

Predrag Mlinarević, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, rekao je za “Nezavisne novine” da je rast vrijednosti uvoza i izvoza determinisan dvojakim uzrocima.

“Rast cijena, odnosno inflacija je povećala vrijednost kako uvoza, tako i izvoza. Drugi razlog za povećanje uvoza leži u rastu zarada i doznaka koje su dovele do rasta raspoloživog dohotka i potrošnje. Sa druge strane, oporavak industrijske proizvodnje u EU i njen rast prvi put u zadnje dvije godine rezultirao je povećanjem izvozne tražnje. U mjeri u kojoj ne bude većih potresa potencijalno izazvanih trgovinskim ratom ova dinamika bi mogla potrajati do kraja godine”, naglasio je Mlinarević.


Možda vas zanima

Gradsko vijeće VisokoVisoko

Uvorići dobijaju javnu rasvjetu: Inicijativa vijećnika Farisa Lemeša prihvaćena

Inicijativa za izgradnju javne rasvjete u naselju Uvorići, u okviru Mjesne zajednice...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Prošlo je 18 godina od ubistva Denisa Mrnjavca: Ubica i pomagači danas su na slobodi

Na današnji dan prije 18 godina ubijen je Denis Mrnjavac, tada 16-godišnji...

SvijetVijesti

Uhapšen i drugi osumnjičeni za bacanje bombe na kuću Zdravka Čolića

Pripadnici Uprave kriminalističke policije uhapsili su sinoć, 5. februara, po nalogu Višeg...

Bosna i HercegovinaVijesti

Budžet BiH na čekanju: Fiskalni savjet bez saglasnosti

Proces usvajanja državnog budžeta za ovu godinu zaustavljen je u Fiskalnom savjetu...

Bosna i HercegovinaVijesti

Uredba Vlade FBiH: Pomoć radnicima do 300 KM neoporezivo

Vlada Federacije BiH, na prijedlog Ministarstva finansija donijela je Uredbu o isplati...

Bosna i HercegovinaVijesti

Kako u lisicama završavaju “uspješni” životi s društvenih mreža

Bivši hrvatski maneken Robert DiCaprio doveden je danas na ispitivanje u riječki...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Hurtić odgovorio Petroviću: Bijeljina nije dobila “nulu”, već više od milion maraka za Rome

Član Predsjedništva SDS-a i gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović oglasio se na društvenim...

Bosna i HercegovinaVijesti

Policija oduzela automobil: Imao preko 67 hiljada KM neplaćenih kazni

Policijski službenici PU Ilidža u srijedu su privremeno oduzeli automobil zbog neplaćenih...