Početna Bosna i Hercegovina Crna Hronika UŽASNE VIJESTI: U BIH ZA ČETIRI GODINE 1.431 OSOBA ODUZELA SEBI ŽIVOT

UŽASNE VIJESTI: U BIH ZA ČETIRI GODINE 1.431 OSOBA ODUZELA SEBI ŽIVOT

125

Na osnovu podataka, prikupljenih kroz analizu statističkih biltena Federalnog zavoda za statistiku i Zavoda za statistiku Republike Srpske, službenih podataka Policije Brčko distrikta BiH i medija, ustanovljeno je da je u BiH u periodu od 2020. do 2023. godine 1.431 osoba počinila suicid, saopšteno je iz Centra za sigurnosne studije.

Samoubistvo ili suicid je aktivni ili pasivni autodestruktivi čin u kojem čovjek svjesno i namjerno oduzima sebi život zbog različitih motiva.

Samoubisto je jedan od rijetkih fenomena koji je u potpunosti oslobođen od vjerskih, spolnih, rasnih, kulturoloških, socijalnih, uzročnih, vrijednosnih, vremenskih i uzrasnih granica.

U 2020. godini se u FBiH desilo 154 suicida, 185 u RS i 9 u Brčko Distruktu.
U 2021. godini u FBiH 177, 194 u RS i 7 u BD
U 2022. godini u FBiH 151, u RS 179 i u BD 8
u 2023. godini u FBiH 189, u RS 175 i BD 3
U pogledu demografskih karakteristika, skoro 80% suicida počinile su osobe muškog spola.

Najveći broj počinilaca suicida u BiH osobe su starije od 60 godine te se smatra da bi uzrok takvog njihovog čina mogao biti osjećaj „beskorisnosti“ i zapostavljenosti.

Jedan od problema je u tome što u BiH ne postoji jedinstveni registar samoubistava te se stvara percepcija o tome da se ovakvi slučajevi zanemaruju.

Također, podatak o broju osoba, koje u poznim godinama počine samoubistvo, trebao bi biti jedna vrsta alarma koja zahtijeva veći angažman i kreiranje novog sistema vrijednosti o brizi o starijima.

Stoga, postavlja se opravdano pitanje u kojoj mjeri postajemo bezosjećajno društvo, obzirom da problematika slučajeva suicida i trauma s kojima se naknadno suočavaju bližnji nastradalih ne izazivaju toliki interes javnosti kao, primjera radi, slučajevi ubistava čiji je broj znatno manji.

Možda vas zanima

Poznat razlog hapšenja Elvedina Pezića na Kosovu, zajedno s njim priveden i Mithad Ćeman

Elvedin Pezić uhapšen je na Kosovu nakon prijave zbog navodnog širenja “vehabističke...

Zbog velike potražnje cijena peleta raste

Iako je do početka sezone grijanja ostalo više od dva mjeseca, proizvođači...

CIK BiH upisao još četiri osobe na spisak za glasanje van BiH

Centralna izborna komisija (CIK) BiH donijela je danas, 13. avgusta, odluku o...

Evropa se najbrže zagrijava na svijetu, šta je razlog

Cijeli svijet postaje sve topliji, ali Evropa se zagrijava dvostruko brže od...

Pripadnici Deminerskog bataljona OS BiH pružili pomoć učesnicima saobraćajne nezgode

Pripadnici Deminerskog bataljona Brigade taktičke podrške Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, vodnik...

Počeli radovi u Novobrdskoj ulici: Nakon kolektora slijedi sanacija 600 metara puta

U gornjem dijelu Novobrdske ulice u MZ Stari Grad počeli su radovi...

Sutra će biti isplaćen regres za oko 8.300 zaposlenih u institucijama i ustanovama u ZDK

Ministarstvo finansija Zeničko-dobojskog kantona izvršilo je sve neophodne radnje za sutrašnju isplatu...

Zatvorenik iz Visokog preminuo u bolnici nakon pokušaja samoubistva

Enver Burić zvani Braco (48) iz Visokog preminuo je u Kantonalnoj bolnici...