Početna Bosna i Hercegovina Valentin Inzko: Mora se čuti glas naroda

Valentin Inzko: Mora se čuti glas naroda

20

U potpunosti i svesrdno podržavam prava građana na demokratske i mirne proteste. Građani su duboko zabrinuti za svoju budućnost i s pravom očekuju od političara da ih saslušaju – rekao je danas visoki predstavnik Valentin Inzko nakon sastanaka s predstavnicima plenuma građana i Kantonalne skupštine u Zenici.

On je naglasio da je u proteklih nekoliko sedmica čuo mnogo legitimnih zahtjeva koji se odnose na trenutnu ekonomsku, socijalnu i političku situaciju u Bosni i Hercegovini.

Inzko je dodao da činjenica da su građani izašli na ulice i da se okupljaju u plenumima kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo pokazuje da je demokracija zaživjela među narodom.

‘Ovo je jedan od najpozitivnijih događaja u skorijoj historiji ove zemlje. Ono što sam čuo od građana jeste da institucije trebaju dobro funkcionirati i biti u službi naroda koji plaća porez, a ne lidera političkih stranaka koji ponekad izgledaju kao da su iznad samih institucija. Ukratko, građani žele dostojanstven i normalan život’, objasnio je.


Visoki predstavnik naglasio je da svaka generacija ima ulogu od ove zemlje napraviti bolje mjesto za život.

‘Uloga ove generacije jeste da se izabrani predstavnici konačno privole da saslušaju probleme koji tište njihove građane. Ljudi širom BiH više nemaju strah od toga da se njihov glas čuje’, naglasio je.

Inzko objašnjava da su poruke iz Zenice i drugih gradova jasne te da se problemi poput korupcije, ekonomske nejednakosti i neaktivne javne službe moraju riješiti.

‘Pravda, posao, kvalitetna zdravstvena zaštita i dobar obrazovni sistem moraju biti dostupni svima, a ne samo privilegiranima. Krajnje je vrijeme da se čuje glas demonstranata i da se političari posvete rješavanju njihovih opravdanih zahtjeva’, zaključio je.

Na sastanku s rukovodstvom Skupštine Zeničko-dobojskog kantona, visoki predstavnik je naglasio potrebu da institucije funkcioniraju i da se angažiraju u ozbiljnom dijalogu s građanima, saopćeno je iz OHR-a.

(VisokoIN)


Možda vas zanima

Sport

Barbarez i stručni štab Zmajeva primili loše vijesti iz Italije, tiču se Seada Kolašinca

Atalanta je u 33. kolu italijanske Serie A remizirala na gostovanju kod...

IstaknutoSvijet

Skandal u Detroitu: Harris optužila Trumpa da ratom protiv Irana skreće pažnju sa Epsteinovih dosijea

Bivša potpredsjednica SAD-a, Kamala Harris, održala je u Detroitu jedan od svojih...

Magazin

Eddie Murphy dobio nagradu za životno djelo Američkog filmskog instituta

Eddie Murphy dobio je u Los Angelesu nagradu za životno djelo Američkog...

Visoko

Visoko u znaku proljeća: Ugodno i sunčano vrijeme

U Visokom je jutros osvanulo sunčano i toplo vrijeme, što je mnoge...

Crna Hronika

Težak udes kod RTV doma: Motociklista povrijeđen, dijelovi vozila rasuti po cesti

Jutros je u Sarajevu, u ulici Bulevar Meše Selimovića u neposrednoj blizini...

Visoko

Visoko izdvaja 500.000 KM za poljoprivredu – podrška domaćim proizvođačima

U Gradskoj upravi Visoko je održan sastanak s predstavnicima poljoprivrednih proizvođača, na...

IstaknutoPriče

Supruga otišla i udala se: “Adnan ostao sam s tri djevojčice”

Teška životna sudbina zadesila je Adnana, oca tri male djevojčice, koji je...

SvijetVijesti

Slovenački politički zemljotres: Janša ponovo preuzima kormilo?

Slovenija proživljava jedan od najdramatičnijih političkih preokreta u svojoj modernoj historiji. Iako...