Vapaj radnika BHRT-a: Radnici su bez plate, upitan opstanak javnog medijskog servisa BiH!

43

Neki nijemo posmatraju kako se BHRT već godinama i decenijama sistemski urušava od strane istih sila koje sistemski urušavaju i državu Bosnu i Hercegovinu
Samostalni sindikat radnika u BHRT-u uputio je otvoreno pismo Predsjedništvu Bosne i Hercegovine, Vijeću ministara BiH, Ministarstvu prometa i komunikacija BiH, Parlamentarnoj skupštini BiH, Vladi Federacije BiH, Vladi Republike Srpske, OHR-u, Delegaciji Europske Unije u BiH, OSCE-u, Ambasadi SAD-a u BiH, Ambasadi Velike Britanije u BiH, političkim strankama, medijima.

Sadržaj pisma prenosimo u cijelosti.

Poštovani,

Račun BHRT-a je blokiran i tražimo odgovornost svih za trenutno stanje u Javnom servisu Bosne i Hercegovine.

Neki nijemo posmatraju kako se BHRT već godinama i decenijama sistemski urušava od strane istih sila koje sistemski urušavaju i državu Bosnu i Hercegovinu. Neki nas javno podržavaju i žele pomoći, ali su dosad bili nemoćni. Kao reprezentativni sindikat radnika u Radioteleviziji Bosne i Hercegovine se obraćamo svima vama sa apelom da ne dozvolite gašenje BHRT-a i više od 800 radnih mjesta širom Bosne i Hercegovine.

Radnici ove kuće su na rubu egzistencije. Račun firme je blokiran zbog dugova za poreze i doprinose. Zarađenu platu nismo primili, a za nekoliko dana ćemo zaraditi i drugu. Naši radnici ne mogu platiti kredite, račune niti osnovne životne troškove. Situacija je još dramatičnija za porodice u kojima oba bračna druga rade u BHRT-u, koje su sada potpuno ostale bez primanja. Naša budućnost je neizvjesna. Neizvjestan je i opstanak BHRT-a, koji je ovoj nemarnoj državi stavljen kao jedan od 14 prioriteta koje treba ispuniti na putu ka članstvu u Evropskoj uniji. Država se tim prioritetom ne bavi nikako, i uporno ignoriše obavezu osiguravanja stabilnog finansiranja javnih servisa u BiH.

Radiotelevizija Republike Srpske nezakonito na svojim računima zadržava novac koji pripada BHRT-u. Taj dug je prešao 63.000.000 KM. Unatoč nedvojbenim dokazima u korist BHRT-a, Okružni sud u Banjaluci u tužbama na osnovu tih potraživanja presuđuje u korist RTRS-a. Nama radnicima se na taj način uskraćuje sve ono što smo predano i pošteno zaradili, i što po zakonu pripada našoj firmi. Taj novac bi bio i više nego dovoljan da sanira sve dugove BHRT-a, a našim gledateljima omogući kvalitetniji program. Ovim putem tražimo od sudova i tužilaštava da utvrde odgovornost svih koji su doveli BHRT u ovakvu situaciju.

Sraman je odnos poslanika u državnom parlamentu prema javnom servisu na nivou države. A podsjećamo da je upravo državni parlament osnivač BHRT-a. Uporno nas na silu dijele po etnonacionalnim linijama i broje krvna zrnca radnika u pokušajima da rasture gotovo 77 godina tradicije ove kuće.

Kreiraju vještačke krize, pozivaju i na stečaj, gašenje, neplaćanje RTV takse koja je zakonska obaveza. Ili šute na sve to.

Ne zanimaju nas politička prepucavanja i Upravni odbori. Mjenjajte ih ako ne rade svoj posao.

Opstrukcijama tu nije kraj. Zbog nikada završenog postupka digitalizacije koji vodi Ministarstvo saobraćaja i komunikacija BiH na čijem računu su odobrena i obezbjeđena sredstva za digitalizaciju u iznosu od 34 miliona KM, došli smo u situaciju da smo odlukama RAK-a BiH ugasili glavne TV predajnike za reemitovanje analognog signala BHT i FTV. Već smo, dakle, nevidljivi u nekim dijelovima naše domovine.

I dalje naši radnici izvještavaju sa svih događaja. Prave program i trude se do kraja ostati profesionalci unatoč nikakvim uvjetima rada i nemogućnosti odlaska na teren, jer, novca za dnevnice nema. I kada ga je bilo, uvjeti rada su bili loši, jer plate u BHRT-u su male, a život u BiH sve skuplji. Profesionalci smo bili i ostali, i u najtežim godinama devedesetih. Ostaćemo i dvijehiljadedvadesetih.

No, ukoliko se ovakvo stanje nastavi, Sindikat će, zbog sve izraženijeg nezadovoljstva svojih članova, poziva na radnički neposluh, štrajk i javne proteste, stati uz radnike i učiniti sve što je u našoj moći kako bismo se izborili za naša prava. A nije isključeno da će nas u tome možda čak preteći i isključenje struje, interneta, vode, gasa…. jer firma nije u mogućnosti plaćati račune.

Dobro upućeni znaju šta znači ako BHRT stane s radom. Ugroziće se ne samo naš rad, nego i rad Federalne radiotelevizije, nekoliko telekom operatera, Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEA)…

Zbog svega navedenog, pozivamo sve političke partije koje stalno ističu da im je Bosna i Hercegovina na prvom mjestu, da nam konačno budu podrška i izvrše pritisak na nadležne i odgovorne da rade svoj posao u skladu sa zakonom, osiguraju neometano finansiranje Javnog servisa Bosne i Hercegovine, a nama radnicima ostvarivanje naših osnovnih prava.
Pozivamo i predstavnike međunarodnih organizacija, Delegacije Europske unije u našoj zemlji, stranih ambasada… da shvate veličinu problema ugroženosti javnog medijskog servisa u jednoj evropskoj državi, i učine sve što je u njihovoj moći kako bi domaće vlasti konačno riješile pitanje stabilnog finansiranja javnih servisa u Bosni i Hercegovini.

Za kraj ovog pisma ponavljamo rečenicu koju smo izrekli na posljednjem protestu upozorenja:
Radnici ove kuće ne smiju biti kolateralna šteta političkih igara, a gašenje Javnog servisa Bosne i Hercegovine ne smije biti opcija!- navodi se u saopćenju Upravnog odbora Samostalnog sindikat radnika u BHRT-u.

Možda vas zanima

U BiH sutra sunčano uz umjerenu oblačnost, temperature do 32 stepena

Prema informacijama iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH danas se oblačnost postepeno smanjivala...

Gradonačelnik Londona Sadiq Khan posjetio Memorijalni centar Srebrenica

Gradonačelnik Londona Sadiq Khan danas je boravio u Memorijalnom centru Srebrenica –...

Danas isplata junskih penzija u Federaciji BiH

U skladu sa Zakonom o PIO/MIO, penzije za juni bit će isplaćene...

“Ne možemo podići ni terapiju”: Rudari Zenice, Kaknja i Breze izlaze na proteste VIDEO

Rudari Rudnika mrkog uglja Zenica, Kakanj i Breza najavili su proteste ispred...

Tragičan kraj potrage, iz Une izvučeno tijelo nestalog ribolovca, državljanina BiH

Potraga za nestalom osobom na rijeci Uni, u blizini Hrvatske Dubice, završena...

Munjevito hapšenje u BiH, Srbijanac iznajmio stan pa krao, koristio specijalni uređaj

Pripadnici Policijske uprave (PU) Prijedor uhapsili su u srijedu državljanina Srbije M....

Sladić otkrio kada stiže novi toplotni val: Do tada ćemo uživati

Nakon perioda visokih temperatura, posljednjih nekoliko dana u Bosni i Hercegovini donijeli...

WhatsApp će omogućiti korisnicima da koriste korisnička imena umjesto brojeva telefona

Korisnici WhatsAppa uskoro će moći koristiti korisnička imena umjesto brojeva telefona, saopćila...