Večeras stupa na snagu primirje u Siriji

33

Pekid vatre u Siriji trebalo bi stupiti na snagu u ponedjeljak predvečer, nakon žestokih zračnih udara Vlade na pobunjenike tokom vikenda, prenose svjetske agencije. Desetodnevno primirje trebali bi pratiti koordinirani američko-ruski zračni napadi na borce grupe Islamska država Irak i Levant (ISIL) i neke druge oružane grupe.

Sirijski državi mediji objavili su da je predsjednik Bashar al-Assad pozdravio dogovor koji su Sjedinjene Američke Države i Rusija postigli u petak u Ženevi nakon višemjesečnih razgovora. No, nejasno je hoće li ga se pridržavati pobunjenici, prenosi Hina.

Slobodna sirijska vojska pisala je američkoj administraciji da će “pozitivno sarađivati” kada se radi o sporazumu o primirju, ali su izrazile duboku zabrinutost oko pojedinosti dogovora.

Žestoki udari

Druga pobunjenička grupa, utjecajni Ahrar al-Sham odbacio je sporazum. “Ljudi koji su se šest godina borili i patili ne mogu prihvatiti polovična rješenja”, rekao je dozapovjednik grupe Ali al-Omar.

Sirijska vojska je uoči primirja tokom vikenda žestoko iz zraka bombardirala pobunjenička područja ubivši najmanje stotinu ljudi. I ruski avioni bili su aktivni u pokrajinama Idlib i Halep, kažu sirijski aktivisti.

SAD i Rusija usuglasile su u Ženevi plan kojim bi se ponovno oživio mirovni proces u Siriji, a on uključuje primirje u cijeloj državi koje bi trebalo stupiti na snagu u ponedjeljak, 12. septembra, prvog dana muslimanskog praznika Kurban bajrama.

Plan uključuje poboljšanu dostavu humanitarne pomoći i zajedničke napade na zabranjene grupe, kao što su Front al-Nusra i Islamska država Irak i Levant.

Možda vas zanima

Visoko

Najavljen ispraćaj žrtava genocida u Srebrenici na Gradskom groblju Visoko

U četvrtak, 09. jula 2026. godine, u 10:00 sati, na Gradskom groblju...

Crna HronikaIstaknutoVisoko

Visočanka teško povrijeđena u saobraćajnoj nesreći

Dana 27.06.2026. godine, u 21,30 sati, u ulici 311. Lahke brigade, dogodila...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Nikšić najavio, na potezu Vlada: Zbog utakmice će četvrtak u FBiH biti neradni!?

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić najavio je da će danas biti pripremljena...

MagazinSvijet

Organizatori Belgrade Music Weeka: Došlo do širenja panike, nema povrijeđenih (VIDEO)

Iako su pojedini srpski mediji, pozivajući se na objave sa društvenih mreža,...

Sport

Počinje Wimbledon: Sinner je favorit, Đoković u lovu na historiju

Danas počinje Wimbledon, najpoznatiji teniski turnir na svijetu, koji će u naredne...

Sport

Željezničar danas počinje sa pripremama: Poznato ko će voditi ekipu

Fudbalski klub Željezničar u ponedjeljak, 29. juna, u 10:00 sati na Stadionu...

SvijetVijesti

Ubistvo na Tajlandu: Tijelo tinejdžerke pronađeno u koferu, Australac uhapšen na aerodromu tokom bijega

Stravičan zločin potresao je tajlandski obalni grad Pattayu, gdje je u subotu...