Velika akcija “ATM” u BiH i Sloveniji, planira se hapšenje više od 50 osoba

94

Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) danas su, u sklopu Međunarodne operativne akcije „ATM“, na području Sarajeva i Zenice započeli pretrese poslovnih i stambenih objekata i pokretnih stvari na 13 lokacija.

Navedene aktivnosti provode se zbog postojanja osnova sumnje da su počinjena krivična djela „Organizovani kriminal“ i „Pranje novca“ propisana Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine.

Pretresi se vrši po nalogu Suda Bosne i Hercegovine i pod nadzorom Tužilaštva Bosne i Hercegovine u saradnji sa policijskim službenicima Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo i Zeničko-dobojskog kantona.

Navedene aktivnosti rezultat su rada Zajedničkog istražnog tima SIPA-e i Tužilaštva Bosne i Specijalnog tužilaštva Republike Slovenije i Policije Republike Slovenije, koji je započet u februaru 2022. godine.

U okviru ove međunarodne operativne akcije koju provode policijski službenici SIPA-e na područu Bosne i Hercegovine, danas su u Republici Sloveniji započeti pretresi na preko 70 lokacija u okviru kojih je planirano lišenje slobode više od 50 lica.

U toku su i aktivnosti na prikupljanju podataka o novčanim sredstvima koja osumnjičena lica posjeduju na računima banaka i sefovima u kojima eventualno drže novčana sredstva.

Uzimajući u obzir da je međunarodna operativna akcija „ATM“ u toku, o konačnom ishodu javnost će biti informisana naknadno.

Aktivnosti Zajedničkog istražnog tima su realizovane uz pomoć EUROJUST-a.

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Hajduci iz Mehmeda Spahe!

Bosanskohercegovačka politika ima jedan stabilan žanr koji nikada ne izlazi iz mode....

SvijetVijesti

Trump zaprijetio evropskim zemljama carinama od 100 posto

Američki predsjednik Donald Trump zaprijetio je uvođenjem carina od 100 posto na...

SvijetVijesti

Janša najavio zamrzavanje priznanja Palestine i preseljenje ambasade u Jerusalem

Slovenski premijer Janez Janša najavio je da će njegova vlada zamrznuti priznanje...

SvijetVijesti

Broj poginulih u razornim zemljotresima u Venecueli porastao na 1.450

Broj poginulih u snažnim zemljotresima koji su pogodili Venecuelu porastao je na...

Humanitarne akcijeVijesti

Medisa Delić vodi bitku života, operacija je njena najveća šansa

Udruženje “Pomozi.ba” pokrenulo je humanitarnu akciju za Medisu Delić iz Sarajeva, koja...

IstaknutoSport

Muharemović: Očekuje nas borba sa 300 posto mogućnosti i srcem

Nogometni reprezentativci Bosne i Hercegovine danas su na America First Field –...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

U toku pripreme za ovogodišnji Marš mira “Nezuk – Potočari”

Pripreme za ovogodišnji Marš mira “Nezuk-Potočari” su odavno u toku. Pristižu prijave...

Bosna i HercegovinaVijesti

Politika kao unosan biznis: Za Opšte izbore u BiH ovjereno čak 79 političkih subjekata

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine ovjerila je prijave 75 političkih stranaka,...