Velika eskalacija: Projektil upravo pogodio britanski brod u Hormuškom tjesnacu

402

Kako je navedeno, projektil je pogodio brod i izazvao požar u mašinskom prostoru. U odvojenom saopćenju UKMTO je potvrdio da je posada napustila plovilo, da su svi članovi spašeni te da nema povrijeđenih.

Za sada nema izvještaja o eventualnim ekološkim posljedicama napada, a nadležne vlasti pokrenule su istragu o incidentu.

Prijetnje iz Irana

Napad dolazi nakon što su zvaničnici Islamske revolucionarne garde (IRGC) posljednjih dana zaprijetili napadima na brodove koji pokušaju proći kroz Hormuški tjesnac.

Jedan visoki predstavnik IRGC-a ranije je izjavio da je prolaz zatvoren te zaprijetio da će iranske snage “zapaliti brodove” koji pokušaju tranzit kroz taj strateški važan pomorski koridor. Te prijetnje uslijedile su nakon američko-izraelskih udara na ciljeve u Iranu i iranskih odgovora u regionu.

Hormuški tjesnac važi za jedan od najvažnijih pomorskih pravaca na svijetu. Kroz ovaj uski prolaz između Irana i Omana prolazi oko petine svjetske potrošnje nafte, prema podacima U.S. Energy Information Administration.

Tjesnac povezuje Perzijski zaljev s Omanskim zaljevom i Indijskim okeanom te je ključan za izvoz nafte iz zemalja poput Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Kuvajta i Iraka. Zbog toga svaki sigurnosni incident u tom području izaziva zabrinutost na globalnom energetskom tržištu i može uticati na cijene nafte širom svijeta.

Možda vas zanima

Milionski projekat na sjeveru BiH: Izraelci sele biznis iz Turske

Velika ekonomska rošada na Bliskom istoku direktno će promijeniti privrednu sliku na...

Hurtić sutra predaje liste CIK-u: Koalicija s velikim ambicijama kreće u kampanju

Predsjednik BH Zelenih dr. Sevlid Hurtić sutra će Centralnoj izbornoj komisiji Bosne...

Continental prodao ContiTech za 4,6 milijardi dolara u velikoj restrukturaciji

Njemački proizvođač auto-dijelova Continental saopćio je u subotu da je postigao dogovor...

Kako žive strani radnici u BiH, jesu li zadovoljni primanjima i mogu li štedjeti?

I Bosna i Hercegovina, kao i zemlje u regionu, u nedostatku domaće...

Slovenačko tržište rada pred izazovom: Do 14 posto radnika odlazi u penziju

Slovenačko tržište rada i dalje je stabilno, ali se u narednim godinama...

Košarkaši BiH nakon poraza od Turske treniraju danas i sutra u Kaknju

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine, koja je u četvrtak u Zenici rezultatom...

Neum očekuje uspješnu sezonu uprkos višim cijenama: Domaći gosti i dijaspora i dalje najbrojniji

Ljetna turistička sezona u Neumu ulazi u svoj najintenzivniji period, a iako...

Tragedija na Prenju: Na planini pronađeno tijelo

Na području planine Prenj pronađena je smrtno stradala osoba, saopćili su iz...