Početna Biznis Velika investicija u Visokom: Neimax ulaže u proširenje proizvodnje kartonske ambalaže

Velika investicija u Visokom: Neimax ulaže u proširenje proizvodnje kartonske ambalaže

352

Kompanija Neimax realizuje jednu od najvećih investicija u domaćoj industriji ambalaže, a riječ je o proširenju proizvodnih kapaciteta fabrike za proizvodnju valovitog kartona i kartonske ambalaže u Visokom.

Ukupna vrijednost investicije procjenjuje se između 12 i 15 miliona konvertibilnih maraka, a njenom realizacijom kompanija planira utrostručiti postojeće proizvodne kapacitete.

Kako su kazali iz kompanije Neimax za BiznisInfo.ba, cilj projekta nije samo povećanje obima proizvodnje, već i značajno unapređenje efikasnosti, kvaliteta i tehnološkog nivoa proizvodnje.

Kompleksan investicioni projekt

Projekat se trenutno nalazi u fazi građevinskih radova, dok se paralelno priprema naredna etapa koja podrazumijeva montažu nove proizvodne opreme. Prema sadašnjim planovima, početak rada nove proizvodnje očekuje se krajem ove godine.

– Riječ je o kompleksnom investicionom projektu, tako da dinamika realizacije zavisi od završetka građevinskih radova, montaže opreme i tehničkog puštanja sistema u rad – navode iz kompanije Neimax.

Nova fabrika po evropskim standardima

Iako će investicija značajno povećati kapacitete, u Neimaxu ističu da je njen primarni cilj povećanje produktivnosti, automatizacija procesa i podizanje efikasnosti proizvodnje.

Zbog toga u prvoj fazi ne očekuju veliki broj novih zapošljavanja, već žele stvoriti bolje uslove za postojeće radnike kroz modernizaciju proizvodnje i unapređenje organizacije rada.

– Želimo stvarati uslove u kojima naši ljudi mogu raditi efikasnije, kvalitetnije i u boljim uslovima, uz veći stepen zadovoljstva i dugoročnu sigurnost. Naravno, kako se poslovanje bude razvijalo, otvarat će se potreba za dodatnim stručnim kadrovima – poručuju iz kompanije.

Fabrika poput onih u Evropskoj uniji

Nova investicija ima veliki značaj za dalji razvoj Neimaxa, koji već danas spada među značajne proizvođače valovitog kartona i kartonske ambalaže u Bosni i Hercegovini. U kompaniji ističu da nova fabrika tehnološki neće zaostajati za savremenim pogonima u Evropskoj uniji.

– Neimax je i do sada imao visok nivo proizvodnje, ali ovom investicijom taj nivo podižemo nekoliko stepenica više. Tehnološki gledano, nova fabrika neće zaostajati za savremenim fabrikama u Evropskoj uniji ni u jednom ključnom segmentu – navode iz kompanije.

Neimax će i nakon realizacije investicije ostati snažno prisutan na domaćem tržištu, ali izvoz i dalje vidi kao jedan od ključnih pravaca razvoja. Kompanija već posluje na više tržišta, a novi kapaciteti trebali bi dodatno ojačati njenu konkurentsku poziciju.

POVEZANI TEKST – Bh. milioneri grade impresivni objekat koji mijenja izgled grada i privlači poglede: Pogledajte kako izgleda

– Nova investicija omogućit će nam da budemo konkurentniji, fleksibilniji i pouzdaniji partner kupcima, kako u Bosni i Hercegovini tako i na izvoznim tržištima – ističu iz Neimaxa.

Tokom realizacije projekta kompanija u velikoj mjeri sarađuje s domaćim izvođačima i partnerima.

Lanac domaćih dobavljača

– Sve što možemo realizovati s domaćim kompanijama, nastojimo realizovati upravo s domaćim izvođačima i partnerima. Ovakve investicije nemaju značaj samo za investitora, nego i za cijeli lanac domaćih dobavljača, izvođača, zaposlenika i lokalnu zajednicu – navode iz kompanije.

Iako je fokus trenutno na uspješnom završetku projekta u Visokom, iz Neimaxa poručuju da nastavljaju pratiti tržište i razmatrati nove mogućnosti za ulaganja i širenje poslovanja u Bosni i Hercegovini.

Nova fabrika trebala bi predstavljati važan korak u daljem razvoju kompanije i dodatno učvrstiti njenu poziciju među vodećim proizvođačima kartonske ambalaže u regionu.

Možda vas zanima

Crna HronikaIstaknuto

Saobraćajna nesreća na magistrali od Maglaja ka Doboju: Ima povrijeđenih

Na magistralnoj cesti od Maglaja ka Doboju dogodila se nesreća i obustavljen...

IstaknutoMobiteli

Xiaomi 18 Pro donosi veliko unapređenje zadnjeg ekrana

Xiaomi bi mogao značajno da unaprijedi jedan od svojih najneobičnijih detalja na...

Crna HronikaSvijet

Četvoro mrtvih u teškoj saobraćajnoj nesreći u Hrvatskoj

Četiri osobe su poginule, a jedna je povrijeđena u teškoj saobraćajnoj nesreći...

Visoko

Bivša gradonačelnica Visokog mijenja politički dres, pridružuje se BHI

Bivša gradonačelnica Visokog i dugogodišnja političarka Amra Babić napustila je Narod i...

Sport

GOŠK i Čelik remizirali, Zeničani sa samo jednim porazom prvaci Prve lige FBiH

Nogometaši zeničkog Čelika, koji će naredne sezone igrati u Premijer ligi Bosne...

Crna Hronika

U prevrtanju quada poginula 19-godišnja Aldijana Salkić

Velika tuga pogodila je općinu Doboj-Istok nakon teške saobraćajne nesreće koja se...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Nakon udesa u alkoholiziranom stanju ima slomljeno rebro i potres mozga

Potpredsjednica Narodne skupštine RS Anja Ljubojević izjavila je za RTRS da u...

Sport

Emotivna komemoracija: Brojne legende se oprostile od Edina Avdića

U Beogradu je danas, 6. juna, održana komemoracija legendarnom sportskom novinaru i...