Početna Bosna i Hercegovina Crna Hronika Više osoba iz BiH i Austrije prijavljeno zbog kriminala u Fabrici duhana Sarajevo

Više osoba iz BiH i Austrije prijavljeno zbog kriminala u Fabrici duhana Sarajevo

2

Komisija za vrijednosne papire FBiH dostavila je Kantonalnom tužilaštvu Kantona Sarajevo izvještaj o počinjenom krivičnom djelu protiv pravnih i fizičkih lica iz BiH i Austrije zbog postojanja osnova sumnje u činjenje krivičnih djela: nesavjesno privredno poslovanje, zaključenje štetnog ugovora i zloupotreba položaja i ovlaštenja, u vezi poslovanja FDS d.d. Sarajevo.

Navodi iz izvještaja
Navode da je na osnovu obavljenog nadzora utvrđeno postojanje osnova sumnje da su određena fizička i pravna lica, u periodu od 2016. do 2023., pripremala i realizirala aktivnosti tako što su koristili svoj položaj, propuštali poduzeti dužne radnje i ovlasti, poduzimali nezakonite aktivnosti, koristeći pritom privredni subjekt koji je pod njihovim preovlađujućim uticajem i kontrolom, a sve s ciljem pribavljanja protupravne imovinske koristi sebi i drugome, odnosno nanoseći štete privrednom subjektu FDS d.d. Sarajevo (Badeco Adria d.d. Sarajevo).

Imovinu i novčana sredstva spomentuog društva osumnjičena lica su kasnije koristila za pokrivanje obaveza povezanih pravnih i fizičkih osoba, zaključujući sporne pravne poslove velikih novčanih vrijednosti u kojima se društvo pojavljivalo kao garant tih pravnih poslova, a sve na osnovu spornih odluka upravljačkih struktura koje su bile na štetu društva, a u korist povezanih osoba.

Navedenim aktivnostima je pored ostalog omogućeno da se sredstvima FDS d.d. Sarajevo steknu dionice društva kroz različite postupke.

S tim u vezi, Komisija je nadležnom tužilaštvu dostavila Izvještaj o počinjenom krivičnom djelu protiv pravnih lica iz Austrije i BiH, te fizičkih lica inicijala A.W. iz Beča, Austrija, E.M. iz Sarajeva, M.P.S. iz Beča, Austrija i M.P. iz Beča, Austrija, zbog postojanja osnova sumnje u vršenje različitih krivičnih djela iz Krivičnog zakona FBiH, među kojima su nesavjesno privredno poslovanje, te zloupotreba položaja i ovlaštenja, saopćeno je iz te institucije.

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Evropska banka obustavila finansiranje Autocesta FBiH

“Evropska investicijska banka obustavila je povlačenje svih svojih operativnih kredita namijenjenih za...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Sebija Izetbegović nakon krivične prijave protiv Northwestern klinike: Nisam pregledala nijednu pacijenticu niti bilo šta potpisala

Nakon što su pacijenti podnijeli krivičnu prijavu Tužilaštvu Kantona Sarajevo protiv Northwestern...

Crna HronikaVijesti

Muškarac iz BiH ‘pao’ u Austriji: Tereti se za 180 provala, ukrao 195.000 eura

Kriminalistička policija Donje Austrije nakon 13 godina uhapsila je muškarca (50) iz...

IstaknutoVisoko

Bajkeri velikog srca: MK Karo obradovao mališane u Visokom

Članovi Moto kluba Karo danas su obradovali mališane širom Visokog podjelom novogodišnjih...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

FBiH ukida otkup kazne za teška djela, RS ostaje pri diskrecionom modelu

Federacija BiH ukida mogućnost otkupa kazne za pedofiliju, trgovinu ljudima i seksualno...

Crna HronikaSvijetVijesti

Dječaku amputirana dva prsta nakon eksplozije petarde

U Osijeku je desetogodišnjem dječaku sinoć eksplodirala petarda u lijevoj ruci, zbog...

Crna HronikaVijesti

Muškarac za kojim tragaju policija i KPZ Zenica uhapšen u Tuzli

Policijski službenici Uprave policije MUP-a TK-a uhapsili su, u naselju Miladije u...

Crna HronikaVijesti

Teško povrijeđena pješakinja, prevezena u UKC: Na nju naletio mercedes

Pješakinja A. P. iz Kozarske Dubice teško je povrijeđena u saobraćajnoj nezgodi...