Početna Visoko Visočanin šestmilijarditi stanovnik Zemlje: Ne pridajem tome previše značaja

Visočanin šestmilijarditi stanovnik Zemlje: Ne pridajem tome previše značaja

20

Prije 23 godine 12. oktobra 1999. u sarajevskoj bolnici rođen je šestmilijarditi stanovnik planete Zemlje Adnan Mević. Samo nekoliko sati nakon rođenja, Adnana i njegovu majku Fatimu u porodilištu je posjetio glavni tajnik UN-a Koffi Anan. Tada ga je njegov kum vidio prvi i posljednji put.

Adnan Mević, dvadesettrogodišnji mladić iz Visokog, od svog rođenja nosi veoma neobičnu titulu. Šestmilijarditi stanovnik Zemlje. Kaže da tome ne pridaje previše značaja. Ne posjeduje ni certifikat u kojem stoji da je nositelj ove titule. Iako mu je kum bivši generalni sekretar UN dodijelio tu titulu, nikad nije imao kontakt s Kofijem Ananom.

“Ne znam zbog čega, ali nikada nismo stupili u kontakt. Ali nismo imali ništa zajedničko. Zaslužujući raznim agencijama i časopisima, prepoznat sam u svijetu kao šestmilijarditi stanovnik planete Zemlje”, priča Adnan.

Neobično rođenje nosi i neobične rođendane. Adnan ističe kako do svoje 18. godine nije imao tipičnu proslavu u krugu porodice i prijatelja. Svaki rođendan je ispraćen uz novinare, kamere, ali i prisustvo političkih zvaničnika, ne kao kod druge djece.

“Imali smo neki šablon po kojem smo se morali ponašati”, kaže.


Benefiti i privilegije ove titule, kaže Adnan, imaju svoje dobre i loše strane. Zahvaljujući tome, imao je priliku posjetiti Nogomenti klub Real Madrid, te se upoznati s njihovim igračima kao što su Kristijano Ronaldi i Mesut Ezil, a nakon toga i Generalni štab Interpola. A kakve je privilegije uživao u našoj državi, Adnan ističe:

“Moja majka i rahmetli otac su potpisali ugovor sa rahmetli Alijom Izetbegovićem da primam određenu kao skrb dok se redovno školujem, a to je 200 KM mjesečno.”

Kao student master studija na Ekonomskom fakultetu, cilj mu je pronaći posao u struci u našoj zemlji. O temi odlaska iz Bosne i Hercegovine, kaže Adnan, još je rano govoriti.

“I ako ne nađem posao u svojoj struci, za koju sam godinama išao i učio, vjerujte da mi ne bi bilo teško napustiti Bosnu i Hercegovinu.”

Ističe da je svojom titulom u jednom segmentu kroz svjetske medije uspio provući Bosnu i Hercegovinu, te bi želio da država na sličan način ima više osjećaja za svoje građane, naročito mlade. U svom gradu i društvu želi da bude prepoznat kao čovjek i dobar prijatelj.

“Meni je najbitnije da me ljudi poznaju i da kad šetam čaršijom priđu da se pozdrave sa mnom. E to je meni prava titula kad ima neko da se s tobom pozdravi kad prohodaš da progovori koju riječ s tobom.”

Šestmilijarditi stanovnik kaže da će ga to pratiti čitav život. A to nikada neće utjecati na činjenicu da je on još jedan momak sa svojim snovima i željama.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Prevoznici zaprijetili potpunom blokadom: U ponedjeljak u BiH ne ulazi ni gorivo

Iako su predstavnici domaćih institucija u proteklim danima intenzivirali aktivnosti, konkretno rješenje...

LifestyleZdravlje

Krvarenje desni nije bezazleno: Možda vam nedostaje ovaj važan vitamin

Ako primijetite tragove krvi dok perete zube, prva pomisao obično je da...

LifestyleZdravlje

Koliki vam je rizik od prerane smrti? Ovi testovi pokazuju vaše stanje

Ako želite na brzinu provjeriti svoje zdravstveno stanje i procijeniti koliko vam...

IstaknutoSvijet

U SAD-u uhapšen Hamdija Alukić: Optužen je za ratne zločine u BiH

Hamdija Alukić, 70-godišnji muškarac iz Bosne i Hercegovine, uhapšen je u američkoj...

SvijetVijesti

Digitalni euro ulazi u završnu fazu, banke zabrinute

Evropska centralna banka priprema vlastitu digitalnu valutu koja bi trebalo da smanji...

Magazin

Ovaj uređaj najviše troši struju u kući: Nije frižider ni veš mašina

Ako vas je iznenadio visok račun za električnu energiju, razlog možda nije...

Visoko

Zakazana 17. sjednica Gradskog vijeća Visoko: Evo kada se održava

Obavještava se javnost da će se 17. redovna sjednica Gradskog vijeća Visoko...

Bosna i HercegovinaVijesti

Rijaset IZ: Nema naznaka o otkazivanju hadža, sve se odvija redovno

Zbog aktuelnih dešavanja i sigurnosne situacije na Bliskom istoku, iz Ureda za...