Početna Bosna i Hercegovina VISOKO: Malinjak od tri dunuma može hraniti četveročlanu porodicu

VISOKO: Malinjak od tri dunuma može hraniti četveročlanu porodicu

45

Bosna i Hercegovina svake godine udvostrujuči proizvonju i izvoz malina na zahtjevno evropsko tržište, a trend rasta očekuje se i u narednoj godini.

Prema grupim procjenama stručnjaka, u zemlji je trenutno između 5.000 i 6.000 dunuma pod zasadima maline različitih sorti, a taj broj bi se u unarednoj godini mogao povećati na čak 10.000 dunuma, ili još i više. Sve to uzrokovalo je da se BiH prošle godine nađe među 12 zemalja koje se ubrajaju među najveće uzgajivače malina u svijetu. Na prvom mjestu bila je Srbija.

Edin Zukan, vlasnike firme „Frutti-Funghi“ iz Visokog, koja se bavi otklupom šumskih plodova i bobičastog voća kazao je za Patriu kako je njegova firma u 2014. godini izvezla 200 tona maline na zapadno tržište, što je u udnosu na 100 tona koje je izvezao u 2013. godini, porast od 100 posto.

– Za narednu godinu planiramo izvoz od 400 tona, što će opet biti povećanje izvoza za 100 posto, rekao je Zukan.

Ogroman otkup malina zabilježila je i najveća bosanskohercegovačka prehrambena industrija „Klas“ Sarajevo. U ovoj godini otkupila je od domaćih uzgajivača više od 600 tona malina, te drugog jagodičastog i šumskog voća.

– Uzgoj malina je izuzetno profitabilna djelatnost. Od tri dunuma pod zasadima malina, sa kojih se može ubrati tri tone maline, ali i više ukoliko je godina dobra i ukoliko se prati moderna tehnologija, četveročlana porodica može dosta solidno živjeti – kaže Zukan.

– To je posao koji se radi kod kuće, u krugu svoje porodice, a obezbjeđuje lijep i prijatan život – dodaje on.

Stručnjaci objašnjavaju kako je Bosna i Hercegovina zemlja sa dosta usitnjenim zemljišnim posjedima, koji su u najvećoj mjeri razasuti po brdovitim predjelima zemlje. To, kažu, predstavlja prepreku za uzgoj velikih površina žitarica, ali ne i za uzgoj malina i drugog bobičastog voća, što može biti šansa za hiljade nezaposlenih u zemlji.

Možda vas zanima

Novi toplotni val stiže u BiH, meteorolozi upozoravaju: U hladu će biti 42 stepena, raste opasnost od požara

Bosnu i Hercegovinu u narednim danima očekuje novi toplotni val, uz temperature...

Njemačka policija uhapsila tri žene iz BiH

Pripadnici njemačke policije uhapsili su tri državljanke Bosne i Hercegovine tokom proteklog...

Mesud Pezer ostao bez finala Evropskog prvenstva u Birminghamu

Bosanskohercegovački rekorder u bacanju kugle Mesud Pezer nije uspio izboriti plasman u...

Rudnik ne radi, uglja nema, ali plate stižu

Sredstva za isplatu zaostalih plata za uposlenike Rudnika mrkog uglja Zenica su...

Ispred Narodnog pozorišta postavljen crveni tepih uoči skorog otvaranja Sarajevo Film Festivala

Tradicionalni crveni tepih Sarajevo Film Festivala postavljen je ispred Narodnog pozrišta Sarajevo,...

Sladić se naljutio i “presjekao” nakon komentara pojedinaca: Ne prosipajte huju ovdje

Nedim Sadić, bh. meteorolog, oglasio se na Facebooku gdje je sa pratiteljima...

Crvena, žuta, zelena ili plava: Šta znače lampice na instrument tabli automobila?

Lampice na instrument tabli nisu tu samo kao ukras njihova boja vozaču...