Početna Istaknuto VISOKO: Regulacioni plan Šareni Hanovi nije usvojen, svakodnevno problemu prolaska i mogučnosti stradanja izloženo oko 800 učenika

VISOKO: Regulacioni plan Šareni Hanovi nije usvojen, svakodnevno problemu prolaska i mogučnosti stradanja izloženo oko 800 učenika

8

14. marta 2016. godine, 11-godišnja djevojčica Ajna Omanović, stradala u saobraćajnoj nesreći na putu od kuće do škole.

Visočki zastupnici u Skupštini ZDK podnijeli su prvu zajedničku inicijativu, kojom je napravljen prvi konkretan korak ka rješavanju problema na regionalnoj cesti R445, Visoko – Kakanj, a nakon inicijative porodice rahmetli Ajne , predstavnika mjesnih zajednica koje gravitiraju lokalitetu Šarenih Hanova i Vijeća roditelja OŠ „Mula Mustafa Bašeskija“ D. Moštre.

Manje od mjesec dana trebalo je nadležnom ministarstvu da odgovori na ovu inicijativu visočkih zastupnika u Skupštini ZDK, te je uskoro stigao odgovor na ovu inicijativu koja je i usvojena.

Inicijativa se prihvata. Izdat je Nalog preduzeću na redovnom održavanju regionalne ceste R445 Kakanj – Visoko, ‘Trgošped’ d.o.o. Kakanj za:

1. izgradnju pješačke staze na prilazima i ispod mosta na regionalnoj cesti na rijeci Radovljanka sa svim potrebnim zaštitnim ogradama, prema Glavnom projektu urađenom od strane projektnog biroa ‘AMG’ d.o.o. Visoko,

2. postavljanje nedostajuće saobraćajne signalizacije na regionalnoj cesti i priključnim putevima za navedena naselja,

3. postavljanje posebnog objekta na cesti radi smanjenja brzine kretanja vozila na dionici regionalne ceste R445 u zoni pješačkog prelaza u naselju Buzić Mahala, općina Visoko.


Ova inicijativa bila je pozitivan pokazatelj napretka na političkoj sceni Visokog, barem kada je riječ o zastupnicima iz Visokog na većim instancama vlasti. Ipak, ostaje pitanje ko je odgovoran zašto problemi na ovoj regionalnoj cesti nisu riješeni do sada i ko će odgovarati za smrt nevine, nesretno stradale 11-godišnje učenice Ajne Omanović, koja je stradala na putu od kuće do škole.

Na licu mjesta, šest mjeseci kasnije evidentirani su dijelom završeni poslovi ali i nedostatci po istim?

Rasvjeta u toku završavanja, noću je jako nezgodno proći ovim stazama, posebno znajuči da je na ulaznom dijelu ispod autoputa visina predviđena za niži uzrast, u suprotnom lahko može biti razbijenih glava. Neriješeno oticanje oborinskih voda koje lahko poplave ovu stazu… U svakom slučaju mnogo je sigurniji prelaz djece i odraslih ali može i bolje…!

P.S. Regulacioni plan Šareni Hanovi još nije usvojen, svakodnevno problemu prolaska i mogučnosti stradanja izloženo je oko 800 učenika.

prolaz-hanovi prolaz-hanovi1 prolaz-hanovi2

(Senad Goralija)


Možda vas zanima

Visoko

Radnici Preventa u Goruši kod Visokog stupili u štrajk

Kako nezvanično saznaje portal Visokoin.com, radnici kompanije Prevent u Goruši kod Visokog...

Visoko

Droga u Visokom: Uhapšen nakon pretresa u Porječanima

Dana 15.01.2026. godine, u poslijepodnevnim satima, u mjestu Porječani, postupajući po naredbi...

Visoko

Lijep zimski dan u Visokom uz sunce i +4 stepena

U Visokom danas preovladava sunčano i ugodno vrijeme. Prema trenutnim mjerenjima, temperatura...

Visoko

Ljubitelji adrenalina na okupu: Najavljen Prvi Off Road 4×2 Rally Visoko

U subotu, 25. januara, na lokalitetu Zenik – Pijesak Vela, s početkom...

Visoko

Poljoprivredni poticaji u Visokom: Isplata za uzgajivače tovnih brojlera

Obavještavaju se registrovani poljoprivredni proizvođači, uzgajivači tovnih brojlera upisani u Registar poljoprivrednika,...

Visoko

Kraljevsko naslijeđe kao pokretač zajedničkog razvoja Visokog, Breze i Vareša

U Varešu upriličen sastanak koji je, osim radnog karaktera, imao i onu...

IstaknutoVijesti

Olovo pronađeno i u krvi djece: Zašto se čekalo šest godina na testiranje građana Vareša?

U Varešu je započelo testiranje stanovnika iz tri mjesne zajednice na prisutnost...

BiznisIstaknuto

Slovenija uvela revoluciju u radu: Šta za radnike znači model “80-90-100”?

Slovenija je od 1. januara 2026. godine uvela novi model rada pod...