Visoko: Tabuti sa srebreničkim žrtvama spremni za kolektivnu dženazu

79

Tabuti s posmrtnim ostacima žrtava genocida počinjenog u julu 1995. godine u Srebrenici spremni su za ukop na kolektivnoj dženazi 11. jula ove godine u mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari.

U mezarju Memorijalnog centra u Potočarima ove godine bit će ukopani posmrtni ostaci 50 žrtava genocida počinjenog u julu 1995. godine nad stanovnicima “zaštićene zone UN-a” u Srebrenici.

Sabina Rastoder, glasnogovornica JKP “Gradska groblja” Visoko, kazala je da su spremni tabuti s 50 žrtava genocida počinjenog u Srebrenici u ljeto 1995. godine.

“JKP ‘Gradska groblja’ Visoko još od 2003. godine učestvuje u istraživanju nestalih, ekshumaciji tijela iz masovih grobnica i njihovoj pripremi, nakon identifikacija, za kolektivnu dženazu u Potočarima. Godine 2003. bilo je mnogo tijela, prve godine bile su tri dženaze. Ove godine će na dženazi biti ukopano 50 osoba. Tabuti su spremni”, podsjetila je Rastoder.
Kako je kazala, zajedno sa Komemorativnim centrom u Tuzli rade na ukopima i dženazama za žrtve genocida u Srebrenici.

“Do sada je identifikovana i ukopana 6.671 osoba, bez ovih 50. Tabuti su spremni i na svakom se nalazi pločica od trajnog, neuništivog materijala sa vrlo važnim identifikacionim informacijama. Tu se nalazi ime i prezime žrtve, parcela, redni broj i grobno mjesto”, izjavila je Rastoder.

Ove godine je izmijenjen termin polaska tabuta sa posmrtnim ostacima žrtava iz Visokog.

“Ove godine kolona će iz Visokog krenuti 8. jula u 10 sati. Zatim ide kroz centar Visokog, prema autoputu, pa kroz Ilijaš gdje će biti kraće zaustavljanje, a koje će biti i u Vogošći. Ispred zgrade Predsjedništva BiH u Sarajevu bi trebali biti oko 12 sati”, pojasnila je Rastoder.
Ove godine u mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari bit će ukopano 50 žrtava genocida počinjenog nad Bošnjacima 1995. godine u Srebrenici.

Najstarija žrtva čiji posmrtni ostaci će biti ukopani ove godine u mezarju Memorijalnog centra u Potočarima je Husejin Krdžić, rođen 1936. godine.

Među žrtvama koje će biti ukopane ove godine nalaze se i tri maloljetnika.
Radi se o dječacima koji su imali samo 16 i 17 godina kada su ubijeni. Bit će ukopani i blizanci Samir i Semir Hasanović, imali su samo 20 godina u trenutku smrti. Njihovi posmrtni ostaci su pronađeni u različitim masovnim grobnicama. Konačan smiraj će naći i otac i sin – Hajdin i Sead Hukić. Ovo je treći sin Hajdina koji je nestao. Dva sina su ranije ukopana, a za jednim se još traga.
U Podrinje identifikacionom projektu nalaze se posmrtni ostaci još 31 žrtve koje su zvanično identifikovane i putem DNK metode i od porodica, ali još nema saglasnosti za ukop ovih žrtava.

Također, identifikovana je putem DNK metode još 61 žrtva, ali porodice nisu pristupile zvaničnoj identifikaciji.

Dan nakon kolektivne dženaze, u Memorijalnom centru će započeti i procesi reekshumacija, te će biti reekshumirani posmrtni ostaci 85 žrtava kako bi se njihovim ranije ukopanim tijelima dodali dijelovi skeleta koji su u kasnijem periodu pronađeni i identificirani.

Možda vas zanima

Buci kod Visokog: Pao diler droge, policija pronašla narkotike u kući

Policijski službenici su na području Zenice i Visokog pronašli i oduzeli 282,97...

Optužen da je razbio 12 televizora u kladionici i prijetio policajcima

Opštinski sud u Travniku potvrdio je optužnicu protiv M.M., kojeg terete da...

Zbog preuranjene izborne kampanje kazne za SNSD, “Volju naroda”, SDP i DF

Centralna izborna komisija /CIK/ BiH kaznila je na današnjoj sjednici SNSD sa...

Više osoba uhapšeno zbog smrti Adema Jušića

Ovlaštena službena lica Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona, a po...

Visoko ispratilo tabute žrtava genocida na put prema Potočarima

Kolona s tabutima sa posmrtnim ostacima 10 žrtava genocida počinjenog u Srebrenici...

Fotomaraton 2026: Otvoren poziv za prijavu fotografija u okviru Kulin Ban Festivala

U sklopu ovogodišnjeg Kulin Ban Festivala kulture raspisujemo poziv za učešće na...

Bajro Fejzić

DF predao liste za Opće izbore: Bajro Fejzić nosilac liste za Federalni parlament iz Visokog

Potpredsjednik Demokratske fronte Dženan Đonlagić predao je kandidatske liste ove stranke za...

Italija neće učestvovati u vojnim operacijama protiv Irana

Italijanska premijerka Giorgia Meloni objavila je da Italija neće učestvovati u vojnim...