Vlada FBIH grantovima podržava mala i srednja preduzeća

37

Na današnjoj pres-konferenciji nakon sjedince Vlade FBiH, ministar razvoja, poduzetništva i obrta, Amir Zukić kazao je da je za ovu godinu odobreno 4.380.000 KM grantova, koji će se raspodjeliti kroz devet grantova.

Jedan milion je namijenjen općinama, i gradovima za izgradnju poduzetničkih zona, dio sredstava će biti namijenjen za pomoć inovatorima, stipendiranje studenata i podršku malim i srednim preduzećima.

Najveći iznos granta dodijelit će se uz subvencioniranje UNDP-a, a planirano je 1,5 miliona KM. Sredstva će se dodijeliti za jačanje konkurentnosti malih i srednjih preduzeća, na njihovo unaprijeđenje znanja i jačanja vještina, te modernizaciju proizvodnih potencijala.

Ova sredstva su nepovratna, a razlika u odnosu na prošle godine je što se Javni poziv upućuje u februaru, a ne na kraju godine što je ranije bio slučaj.

Svi koji žele da apliciraju u prijavi će dobiti kriterije, na osnovu kojih će biti izvršeno bodovanje – a čak će sami sebi moći sračunati broj bodova. Zukić tvrdi da je to stepenica više u transparentnosti.

Najavljeno je da će mladi i žene imati posebne mogućnosti pri bodovanju za dobijanje grantova.

Također, obezbijeđeno je 5,5 do 6 miliona KM za posao Vlade FBiH i Razvojne banke. Ministarstvo raspisuje Javni poziv, a bankarski dio radi razvojna banka.

Dodijelit će se krediti na 7 godina, dvije godine grace perioda – što su povoljna sredstva koja su prema njegovom mišljenju, relativno velika.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Požari u selima Hum i Kotezi kod Trebinja, vatrogasci na terenu

Požar je danas izbio u selu Hum gdje trebinjski vatrogasci brane kuće...

Veliki plan za zapad BiH: Brza cesta od Bihaća do Livna

Predstavnici Unsko-sanskog kantona i Kantona 10 pokrenuli su inicijativu za razvoj cestovnog...

Misimović i Čato se terete da su neosnovano sebi isplatili bonuse i procente od igrača

Direktor FK Borac Dejan Čato i predsjednik uprave Zvjezdan Misimović osumnjičeni su...

Visoko: Muškarac uhapšen zbog prijetnji 33-godišnjoj ženi u Malom Čajnu

Dana 23.07.2026. godine, u 12,45 sati, u mjestu Malo Čajno, od strane...

Policija u Visokom rasvijetlila okolnosti nastanka požara u mjestu Gračanica

Službenici Policijske stanice Visoko su rasvijetlili okolnosti nastanka požara koji se dogodio...

Od 27. jula nove cijene parkinga, garaža i pauk-službe u Sarajevu

Novi cjenovnik usluga parkiranja, korištenja garaža i pauk-službe u Sarajevu počet će...

Haos nakon koncerta Ace Lukasa: Nije se znalo ko koga i čim udara

Masovna tuča u kojoj je učestvovalo najmanje 80 osoba dogodila se sinoć...

Uhapšen 37-godišnjak, pronađene tri laboratorije i droga

Policijski službenici Odjeljenja za borbu protiv zloupotreba opojnih droga, pod nadzorom Kantonalnog...