Početna Bosna i Hercegovina Vlada FBiH: Prihvaćena Inicijativa za ukidanje carina na uvoz nafte i naftnih derivata iz trećih zemalja

Vlada FBiH: Prihvaćena Inicijativa za ukidanje carina na uvoz nafte i naftnih derivata iz trećih zemalja

250

Vlada Federacije BiH prihvatila je Inicijativu Federalnog ministarstva trgovine za privremeno ukidanje carine u visini od deset posto na uvoz nafte i naftnih derivata iz trećih zemalja (izvan EU, zemalja CEFTA i zemalja sa kojima Bosna i Hercegovina ima sporazume o posebnim odnosima, te zemlje kojima EU nije izrekla sankcije) u trajanju od 180 dana.

Inicijativa će biti dostavljena Vijeću ministara Bosne i Hercegovine uz prijedlog da zaduži Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH da pripremi izmjene Carinske tarife Bosne i Hercegovine na način da se za period od 180 dana propiše uvozna carinska stopa u visini od nula posto za naftu i naftne derivate, koji se uvoze iz trećih zemalja.

U Inicijativi je, između ostalog, navedeno da bi se uklanjanjem postojećih carinskih opterećenja i pratećih naknada stvorili uslovi za povećanje konkurencije među dobavljačima, zatim omogućio pristup alternativnim tržištima nabavke, te bi se smanjila zavisnost od postojećih dominantnih pravaca uvoza.


Također se navodi da bi se time unaprijedila otpornost tržišta na vanjske šokove, povećala fleksibilnost u reagovanju na poremećaje i obezbijedila veća stabilnost snabdijevanja u kriznim situacijama.

Ovakva mjera ima i važan preventivni karakter, jer omogućava da se u slučaju naglih promjena na globalnom tržištu, uključujući rast cijena ili prekide u isporuci, alternativni pravci snabdijevanja aktiviraju bez vremenskog zastoja uzrokovanog administrativnim procedurama ili dodatnim troškovima.

Na taj način, Bosna i Hercegovina bi unaprijed osigurala institucionalne i tržišne pretpostavke za efikasno upravljanje rizicima u sektoru snabdijevanja energentima.

Predlagač, između ostalog, navodi da je razlog za Inicijativu nestabilnost globalnog tržišta. Također, navedeno je da raspon kretanja cijena u martu 2026. godine jasno potvrđuje da je riječ o visoko nestabilnom tržištu, što dodatno naglašava potrebu za preventivnim i pravovremenim djelovanjem s ciljem osiguranja stabilnosti snabdijevanja i zaštite domaće ekonomije, saopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Bećirović: Rezolucija o Srebrenici jedna od najvećih pobjeda BiH

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović podsjeća da se danas navršavaju dvije godine...

Bosna i HercegovinaVijesti

Koordinacija slobodnih sindikata: Hitno održati sjednicu Parlamenta i uvesti prinudnu upravu u NŽZ

Koordinacija slobodnih sindikata Bosne i Hercegovine zahtijeva hitno sazivanje sjednica Predstavničkog doma...

Vijesti

Prvo izdanje manifestacije “Zenička trka” okupit će oko 1.000 trkača

Rekreativno sportska i zabavna manifestacija “Zenička trka”, u organizaciji Udruženja “Sport projekt”...

IstaknutoSport

Selektor Barbarez moćnom porukom najavio pohod na Svjetsko prvenstvo!

Ono što je do juče izgledalo kao daleki san, danas zvanično postaje...

SvijetVijesti

S tržišta u Hrvatskoj povučeno miješano mljeveno meso

Državni inspektorat Republike Hrvatske povukao je iz prodaje miješano mljeveno meso proizvođača...

Vijesti

Temperature idu i do 32 stepena, izdato upozorenje za dvije regije

U našoj zemlji danas će preovladavati sunčano vrijeme, u Bosni sa malom...

Vijesti

Nova drama u Kaknju: Pas lutalica ugrizao dijete od pet godina

U Kaknju je danas, prema informacijama građana, kod Pošte došlo do novog...