Vlada RS se odriče dijela prihoda od akciza na gorivo

301

I dok blokada Hormuškog moreuza prijeti novom rastu cijena nafte na svjetskom tržištu, cijene dizela u Federaciji BiH danas su premašile 4 KM za 5 feninga. Istovremeno, nakon odluke Vlade Republike Srpske kojom građani i privrednici u Republici Srpskoj ostvaruju pravo na umanjenje od deset feninga po litru kupljenog goriva na benzinskim pumpama, mjere nisu provodive. Sa distributerima je održan sastanak, a sredinom ove sedmice trebalo bi da sa Vladom potpišu ugovor. Početak primjene ove mjere očekuje se krajem ove ili početkom naredne sedmice. Imaju li ove mjere efekta ako uzmemo u obzir da će za 13 litara po sadašnjoj cijeni goriva građani Republike Srpske izdvojiti 50 KM, a ostvariti povrat od jednu marku i 28 feninga.

Odluka Vlade Republike Srpske da se odrekne dijela prihoda od akciza trebala bi, u kombinaciji sa ostalim mjerama koje su već na snazi, da ublaži pritisak cijena na budžet građana i privrede, kaže ministar trgovine i turizma Ned Puhovac.

NED PUHOVAC, ministar trgovine i turizma Republike Srpske

„Već imamo odluku o ograničenju akciza na gorivo i imamo ograničenje marži na osnovne životne namirnice i na lijekove. Znači kad ovo sve sklopimo vidimo koliko Vlada RS u ovom momentu prati, gleda i na svaki mogući način nastoji da pomogne svima nama“.

Građani, iako ne misle da će im puno pomoći, uglavnom pozdravljaju odluku Vlade Republike Srpske da se odrekne 10 feninga po litru goriva.

U Udruženju za zaštitu potrošača „Don“ iz Prijedora takođe pozdravljaju odluku Vlade RS da se odrekne dijela akciznih prihoda iz entitetskog budžeta, ali smatraju da se s njom zakasnilo i da se čitav proces odvija previše sporo.

MURISA MARIĆ, predsjednica Udruge za zaštitu potrošača “Don“ Prijedor

„Nadam se samo da će ubrzano to biti pa vidjećemo kako će zaživjeti. Međutim čekati još da to se tek objavi, pa ko će od distributera potpisati, a svjedoci smo da su distruibuteri već izjavili da je ovo jako teško i provodivo na pumpama zato što ovakav program ne postoji u računarima tako da će jednostavno još čini mi se proteći dana dok ovo uopšte mogne zaživjeti“.

Kada će odluka zaživjeti još se ne zna, ali ono šte se zna je kakva je računica za građane. Na benzinskim pumpama u RS prosječna cijela dizela na pumpama je 3,90 KM što znači da kada bi danas počela primjena odluke, građani bi za 50 maraka mogli nasuti nepunih 13 litara i imali bi pravo povrata u iznosu od 1,28 KM. Ako sipaju 100 KM povrat bi bio 2,56 KM. Ukoliko cijena goriva nastavi da raste, što se očekuje, ta računica bi bila još nepovoljnija. Ekonomski analitičar Igor Gavran smatra da se građanima može pomoći jedino sa nivoa države i to kroz smanjenje akciznog opterećenja i putarina na cijenu goriva. Odluka Vlade RS da se odrekne dijela akciza, a naročito inicijativa federalne Vlade da se ukine carina na uvoz goriva, neće dati nikakve efekte, ocjenjuje Gavran.

IGOR GAVRAN, ekonomski analitičar

„Mislim da bi im neko trebao objasniti da većinu naftnih derivata uvozimo, skoro pa sve, iz zemalja s kojima se ne plaća bilo kakva cariina na uvoz. To su prije svega EU. Znalajno je i tržište Srbije kao porijeklo uvoza goriva. Sve ostale zemlje izvan EU i Srbije, odnosno CEFTA-e, toliko su marginalne da ne vrijedi ih ni spomenuti”.

U sadašnjim okolnostima najvažnije je, po mišljenju predsjednika Privredne komore RS Gorana Račića, da domaći distributeri osiguraju kontinuitet u isporuci nafte.

GORAN RAČIĆ, predsjednik Privredne komore Republike Srpske

„Na sve ove probleme koje imamo sa graničnim prelazima i boravkom naših ljudi u EU, još nam samo treba ovaj problem sa nestašicom nafte eventualnom i sa ovolikim cijenama nafte. Znači teško je sad bilo šta prognozirati. Možemo samo da se molimo Bogu i da očekujemo da će ovi sukobi da budu okončani u nekom bližem vremenskom periodu“.

Rast cijena bilježi se i danas širom Bosne i Hercegovine. Na pojedinim benzinskim postajama u Sarajevu cijena dizela po litru je za pet feninga premašila magičnu granicu od četiri marke, što je novi maksimum u zadnjih nekoliko godina.

BHRT

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Novi način glasanja zbunjuje birače, očekuje se rekordan broj nevažećih listića

S obzirom na uvođenje novih tehnologija u izborni proces glasanje na sam...

Nikola Vasilj zvanično predstavljen u saudijskom Diriyahu

Bosanskohercegovački reprezentativni golman Nikola Vasilj zvanično je predstavljen kao novi član saudijskog...

Vlada ZDK donijela odluku o pokretanju procedure za prijem 105 novih policijskih službenika

Vlada Zeničko-dobojskog kantona usvojila je na današnjoj sjednici, kojom je predsjedavao premijer...

Nesvakidašnji slučaj u BiH: Učeniku prijeti zatvor jer je prepisivao na ispitu

Opštinski sud u Livnu potvrdio je optužnicu protiv A.L. (19), kojeg terete...

SAD ukinuo carine Srbiji, opozicija: Vučić nema nikakve zasluge za ovo

Sjedinjene Američke Države ukinule su carine na uvoz robe iz Srbije, a...

Na zagrebačkom aerodromu policija pronašla 15 kg droge

Zagrebačka policija dovršila je kriminalističko istraživanje nad 32-godišnjom državljankom Španjolske koju sumnjiči...

Hakeri obožavaju ovu postavku na mobitelima, a većina korisnika je ne isključuje

Bluetooth je postao nezaobilazan dio svakodnevice – koristimo ga za slušalice, satove,...

Optužen zbog prodaje vozila na crno, imaju i prepiske sa OLX-a

Osnovni sud u Derventi potvrdio je optužnicu protiv D.V. (31), a terete...