Vlada RS usvojila prijedlog zakona o zabrani rada institucija BiH koje smatraju neustavnim

28
БАЊАЛУКА, 19. ФЕБРУАРА /СРНА/ - Влада Републике Српске започела је вечерас сједницу посвећену анализи укупне политичке и безбједоносне ситуације и посљедица које може имати процес пред Судом БиХ против републичких институција - предсједника Републике и "Службеног гласника".

Vlada Republike Srpske održala je večeras u Banjaluci 16. posebnu sjednicu na kojoj je, po hitnom postupku, utvrdila više zakonskih rješenja i uputila ih na razmatranje Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Vlada je večeras, po hitnom postupku, utvrdila Prijedlog zakona o “Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Republike Srpske”, te Prijedlog zakona o neprimjenjivanju Zakona i zabrani djelovanja, kako su naveli, vanustavnih institucija BiH.

Usvojen je i Prijedlog zakona o dopuni Krivičnog zakonika Republike Srpske, kao i Prijedlog zakona o Posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.

Sjednica Vlade RS uslijedila je nakon sjednice Narodne skupštine RS na kojoj je odbacila, kako su definisali, “postupak pred Sudom BiH protiv institucija Republike”.

NSRS je na sjednici najavila da će donijeti zakon kojim će ograničiti bilo kakvo postupanje VSTS-a BiH, Tužilaštva i Suda BiH i SIPA-e kao “vanustavnih institucija na području RS”.

Povod za odluke NSRS i Vlade RS je presuda Suda BiH prema kojoj je predsjednik RS Milorad Dodik prvostepeno osuđen na godinu dana zatvora i 6 godina zabrane obavljanja funkcije predsjednika RS zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita.

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Svečani ispraćaj u Karau­li: Konjanici čuvaju tradiciju staru više od 500 godina

Konjanici iz Karaule više od pet stoljeća čuvaju tradiciju odlaska na Ajvatovicu....

SvijetVijesti

Još jedan snažan zemljotres pogodio Venecuelu, EMSC objavio podatke

Novi zemljotres, jačine 4,7 stepeni Rihterove skale pogodio je sjevernu obalu Venecuele...

IstaknutoMagazin

Nastup kontroverzne pjevačice Jelene Karleuše u Sarajevu je otkazan

Nastup Jelene Karleuše koji je trebao biti održan 8. augusta u jednoj...

Bosna i HercegovinaVijesti

Prošle su 34 godine od “žive lomače” u Višegradu, porodice još tragaju za kostima

Polaganjem cvijeća i obraćanjem predstavnika udruženja, danas će u Višegradu biti obilježene...

SvijetVijesti

Važna obavijest za vozače: U Sloveniji od danas nova zabrana za kamione

S početkom glavnog dijela turističke sezone u Sloveniji su na snagu stupile...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

BiH “narandžasta”, obala Jadrana “u crvenom”: Pripremite se, kreće toplotni val!

Toplotni val koji prethodnih dana odnosi živote širom Evrope, stigao je i...

InternetIstaknutoTehno

Trump ograničava pristup najnovijoj AI tehnologiji

Američka savezna vlada će provjeravati kompanije koje žele pristup najnovijoj tehnologiji OpenAI-ja,...

Sport

Dembele hat-trickom donio pobjedu Francuskoj protiv Norveške

Francuska je savladala Norvešku sa 4:1 u zadnjem kolu grupe I, u...