Početna Visoko Vlada ZDK usvojila važne odluke: Od borbe protiv korupcije do ulaganja u zdravstvo

Vlada ZDK usvojila važne odluke: Od borbe protiv korupcije do ulaganja u zdravstvo

41

Vlada Zeničko-dobojskog kantona, na 67. sjednici kojom je predsjedavao premijer Nezir Pivić, usvojila je prijedlog rješenja o postavljenju rukovodećeg državnog službenika u Uredu za borbu protiv korupcije ZDK-a te imenovala Dževada Fejzića na poziciju sekretara tog ureda.

“Tokom cijele prošle godine najavljivali smo odlučnu borbu protiv korupcije i donošenje Zakona o prijavljivanju imovine nosilaca javnih funkcija u ZDK-u, koji bi se uskoro i u formi prijedloga trebao naći na Skupštini ZDK. Zatim i uspostave registara, a danas smo došli do toga da smo, pored popunjavanja članova Ureda za borbu protiv korupcije, donijeli prijedlog o izboru šefa Ureda za borbu protiv korupcije ZDK-a, s obzirom da je dosad bio vršilac dužnosti”, izjavio je premijer Pivić.

Premijer je objasnio da, nakon što prođe i zakonski rok za žalbe Agenciji za državnu službu na ovo imenovanje, imati kompletiran Ured za borbu protiv korupcije ZDK.

Na današnjoj sjednici Vlada je donijela nekoliko programa utroška sredstava po resorima.

“Usvojen je Program utroška Kantonalne uprave civilne zaštite ZDK na iznos od 7.205.000 KM gdje je predviđena nabavka helikoptera. Usvojen je Program utroška sredstava Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove na iznos od 579.000 KM. U sklopu Ministarstva za privredu imali smo Program utroška za subvencije općinama i gradovima u iznosu od 1.000.000 KM Escrow sredstava, unutar Ministarstva zdravstva imali smo oko 2.000.000 KM, u sklopu čega je tekući transfer za JU Kantonalna bolnica Zenica u iznosu od 1.500.000 KM. Za nabavku vakcina izdvojeno je 120.000 KM, tekući transfer za JU Zavod za bolesti ovisnosti ZDK 110.000 KM, a za JU Zavod za medicine rada i sportsku medicine ZDK 200.000 KM za zaštitu sportaša”, kazao je Nezir Pivić.


U sklopu Ministarstva pravosuđa i uprave, za rekonstrukciju i investiciono održavanje predviđeno je 300.000 KM. Planirano je u budućnosti raditi projekt izgradnje nove zgrade Suda u Zavidovićima.

Za Plan zaštite, održavanja, rekonstrukcije i izgradnje regionalnih cesta za 2025. godinu Kantonalnoj direkciji za ceste koja je u sklopu Ministarstva za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline predviđeno je 24.664.000 KM.

Usvojen je i Prijedlog odluke o utvrđivanju smjernica upisne politike na Univerzitetu u Zenici, politike stipendiranja i politike smještaja studenata u studentske centre.

“Što se tiče smjernica upisne politike, Vlada ZDK je danas raspravljala o tome da je potrebno da u budućnosti konkretnije rade na uputama.

Moramo konkretnije, kako unutar Vlade ZDK kada donosimo politike i smjernice, tako i sam Senat Univerziteta u Zenici, prije same odluke o upisnoj politici treba imati istraženo tržište o potrebama rada, a da bismo na najedekvtaniji način školovali ono što je najpotrebnije društvu i zajednici”, naglasio je premijer Nezir Pivić.


Možda vas zanima

IstaknutoVisoko

Estetski zahvat ministrice zdravstva u javnom toaletu

Kantonalno tužilaštvo u Zenici je u optužnici protiv doktorice Aide Salčinović ovako...

Crna Hronika

Pretresom kuće pronađena droga i nelegalni duhanski proizvodi

Službenici Sektora kriminalističke policije Uprave policije MUP-a ZDK oduzeli su u Zenici...

BiznisIstaknuto

Prihod BH Telecoma 566 miliona KM, neto dobit 70 miliona

BH Telecom je u 2025. godini ostvario izuzetne poslovne rezultate, te dodatno...

Visoko

Policija reagovala u Visokom: Uhapšen zbog posjedovanja droge

Dana 16.03.2026. godine, u 15,30 sati, ulici Kakanjska, od strane službenika Policijske...

Visoko

Visoko: Uhapšen muškarac u ulici Muftije Numanagića zbog droge

Dana 16.03.2026. godine. u 14,25 sati, ulici Muftije Numanagića, od strane službenika...

Visoko

Visoko: Uhapšen muškarac u Kraljevcu zbog posjedovanja droge

Dana 16.03.2026. godine, u 07,10 sati, od strane službenika Policijske stanice Visoko,...

Visoko

Visoko: Uhapšen zbog teške krađe u ulici Branilaca

Dana 16.03.2026. godine, u 01,00 sati, u ulici Branilaca, od strane lica...

Crna HronikaIstaknuto

Blagajnik kriv: Kako je iz BHANSA-e nestalo 262.000 KM

Vijeće Apelacionog odjeljenja Suda Bosne i Hercegovine, nakon održanog pretresa, donijelo je...