Vlasnici Telemacha se posvađali zbog novca, u igri su stotine miliona eura

45

Osnivač United Grupe, Dragan Šolak, danas je zatražio od Nizozemske privredne komore Žalbenog suda u Amsterdamu da pokrene istragu o “ozbiljnoj krizi upravljanja” u firmi koju je osnovao prije 25 godina. Ovo dolazi nakon što je već ranije tužio dojučerašnjeg partnera, firmu BC Partners, jer mu nije isplatila procenat od prodaje kompanija u Srbiji.

U novoj tužbi protiv United Grupe, Šolak izjavljuje da su on i izvršna direktorica Victoria Boklag prošle sedmice iznenada otpušteni kao čin „osvete“ zbog poduzimanja ranijih pravnih radnji u Londonu protiv holding firme United Grupe zbog neisplate bonusa dospjelih prema propisno potpisanom ugovoru.

Odluka BC Partnersa, londonskog fonda privatnog kapitala i većinskog vlasnika holding firme United Grupe, da jednostrano i bez prethodne obavijesti smijeni Šolaka i Boklag prekršila je načela korporativnog upravljanja prema nizozemskom zakonu i ima neposredne i dugoročne negativne posljedice za održivost i upravljanje United Grupom i njezinim dionicima, navodi se u zahtjevu.

Šolak i Boklag, koji su značajni manjinski dioničari, otpušteni su 16. juna 2025. nakon što su 25 godina transformirali United Group iz male kablovske firme u Srbiji u najvećeg medijskog i telekomunikacijskog operatera u jugoistočnoj Evropi s godišnjim prihodima od 3 milijarde eura.

Ranije ove godine, u aprilu je Šolak pokrenuo pravni postupak na Visokom sudu u Londonu protiv holding firme United Group, Summer Parent, nakon što je BC Partners odbio isplatiti 200 miliona eura njemu i članovima menadžerskog tima za dogovorenu prodaju telekomunikacijskih podružnica u Srbiji u vrijednosti od 1,5 milijardi eura.

BiznisInfo.ba podsjeća da je u procesu i prodaja Telemacha u BiH i Crnoj Gori kompaniji BH Telecom. Nije poznato koliko je novca Šolak trebao dobiti od ove akvizicije koja čeka odobrenje Konkurencijskog vijeća BiH.

Današnja tužba u Amsterdamu, kako se dodaje, ističe ozbiljne zabrinutosti i razloge za sumnju u trenutno pravilno upravljanje United Grupom. Ovom odlukom, BC Partners, kako se tvrdi, zaobilazi značajnog manjinskog dioničara, učinkovito kažnjavajući manjinske dioničare zbog zahtjeva za isplatu bonusa koji je zakonski dospio.

United Group i Summer Parent također, navodi se, neopravdano odgađaju unaprijed dogovorenu isplatu dividende, koja je trebala biti održana ubrzo nakon zaključenja prodaje srbijanskog telekomunikacijskog poslovanja United Grupe 2. aprila 2025. Od tog datuma, preko 1,1 milijarde eura gotovine stoji na računima United Grupe.

BC Partners je ovog mjeseca odbio ponudu za otkup od strane menadžmenta koja bi im donijela 2,6x bruto i 2,5x neto prinosa, što bi im, uz moguću isplatu, moglo utrostručiti ulaganje u United Group.

Na temelju pokrenutog istražnog postupka, od Privredne komore zatraženo je da imenuje istražitelja za ispitivanje relevantnih poslova United Grupe. Osim toga, podnesen je zahtjev za hitnu pravnu zaštitu. Ako se prihvati, ovo bi moglo zamrznuti situaciju u vezi s promjenom vodstva u United Groupu.

Šolak je rekao:

– Jednostrana odluka BC Partnersa da nametne novo vodstvo, iznenada i bez prethodne obavijesti zaposlenicima ili dioničarima, vrlo složenom poslovanju koje posluje u više jurisdikcija krši nizozemski zakon i dovodi u opasnost budućnost i vrijednost United Groupa. Imamo razumne sumnje hoće li novoimenovana uprava moći voditi United Group u korist svih dionika i postići rezultate slične našima. Vrlo ćemo pomno pratiti učinak novog menadžerskog tima i borit ćemo se za naša prava i očuvanje vrijednosti našeg kapitala – tvrdi Šolak.

Dodaje i da “ponašanje BC Partnersa signalizira potpuno nepoštivanje postignuća i prava menadžerskog tima koji posjeduje više od 42 posto poslovanja”.

Možda vas zanima

MILJENKO BUNTIĆ 02.07.2026. u 14:30 sati

MILJENKO BUNTIĆ 02.07.2026. u 14:30 sati Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore na...

Teška saobraćajna nesreća kod Ilijaša: Četiri osobe povrijeđene

Četriri povrijeđene osobe, epilog je teške saobraćajne nesreće koja se dogodila na...

Barbarez otkrio šta je rekao igračima u svlačionici: Odmah nakon utakmice sam…

Utakmica je okončana rezultatom 2:0, a nakon iste održana je press konferencija...

Ryanair jedva čeka da SAD izgubi od tima kojeg ne mogu pronaći na mapi

Administratori Ryanaira na društvenim mrežama godinama nasmijavaju javnost zanimljivim objavama. Večeras su...

Nevjerovatan potez kompanije Metallon: Slobodan dan zbog Zmajeva!

Lijepa vijest stiže iz kompanije Metallon, koja je još jednom pokazala da...

Suđenje za zločine u Doboju u fazi mirovanja zbog zdravstvenog stanja optuženo

Suđenje zločine u Doboju još nije počelo jer se predmet nalazi u...

Fena/Amer Kajmović

Džeko uoči povijesnog dvoboja sa SAD-om: Nismo ovdje slučajno, imamo svoje adute i vjerujemo u sebe

Kapetan nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine Edin Džeko poručio je kako je...

Bitka za Željezaru u Zenici još traje, hoće li se bivši industrijski gigant spasiti

Sudbina zeničke Željezare i dalje je neizvjesna. Nakon mjeseci pravne i ekonomske...